استانداردهای کفش کار

استانداردهای کفش کار

تابلو اول ایمنی بعد کار را همه ماها تا به حال دیده ایم. و می دانیم که این تابلو یاد آور این است که اصول ایمنی را در کار باید رعایت کنیم. اما اصول و موارد زیادی وجود دارد که در این بحث نمی گنجد که آن را برای شما توضیح دهیم.

یکی از مهم ترین اصول ایمنی در حین کار استفاده از کفش کار است. اما استانداردهای کفش کار چییست؟ و چطور می توان آنها را تشخیص داد؟ در ادامه برای شما بیشتر توضیح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

 

استانداردهای کفش کار

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کفش کار نامناسب علاوه بر این که سلامتی جسمی شما تحت تاثیر می گذارد. و آن را به خطر می اندازد. روی اعصاب شما هم تاثیر منفی می گذارد و راندمان کار شما را پایین می آورد. مهره های گردن و کمر شما به دلیل ارتباط مستقیمی که با پای شما دارند دچار آسیب های جدی می شوند.

شنیده اید که می گویند “پا قلب دوم است“. پس با انتخاب کفش کار ایمن می توانید از بروز ناراحتی های مختلف در بدن و اعصاب خود جلوگیری کنید.

افرادی که در شرایطی کار می کنند که خطر سقوط اجسام روی پای آنها وجود دارد. یا اینکه در شرایطی هستند که ممکن است اجسام داغ یا برنده با پای آنها برخورد کنند، باید کفش کار  راحت و مطمئن برای استفاده در محل کار را برای خود تهیه کنند و از آن استفاده نمایند.

 

ویژگی های یک کفش کار مناسب

 

  • حفظ ایمنی

یک کفش کار اولین وظیفه ای که به عهده دارد این است که پای کارکنانی که در هر محیط کاری مشغول هستند را از خطرات حفظ کند. بنابراین اولین اولویت ما در انتخاب یک کفش کار باید این باشد که در چه حد این کفش از پای ما محافظت خواهد کرد؟

یک کفش کار استاندارد باید بتواند انگشتان پا در برابر قطعه فولادی 20 کیلوگرمی که از ارتفاع 1 متر به طور مستقیم روی پای شما سقوط می کند محافظت کند. این استانداردهای کفش کار توسط استاندارد سازی بین المللی صورت می گیرد و مختص کشور ما نمی باشد.

 

  • حفظ بهداشت و راحتی پا

 

از آنجایی که کفش های ایمنی را در طول فعالیت فیزیکی و به مدت طولانی می پوشند. باید حتما در نظر داشته باشید که کفش های شما علاوه بر ایمن بودن باید راحت و پاکیزه باشند. ویژگی های یک کفش ایمنی کار راحت عبارتند از:

  1. انعطاف پذیر باشد
  2. ضربه هایی که به پاشنه پا وارد می شود را جذب کند

در واقع موادی که سطح کفش را می پوشانند از پای شما در برابر دمای بالا یا پایین و نفوذ آب مراقبت کند. وقتی کفش را می پوشید و در زمان فعالیت احساس راحتی می کنید، این یعنی امنیت مچ پای شما در برابر آسیب دیدن تامین می شود.

 

  • طول عمر کفش

کفش ایمنی کار استاندارد معمولا از چرم گاو یا چرم بوفالو ساخته می شود. به همین دلیل دوام بالایی دارند و دیرتر فرسوده می شوند. شما باید همیشه کفش کاری را انتخاب کنید که دارای طول عمر بسیار بالا باشد.

 

چرا باید از کفش کار استاندارد استفاده کرد؟

 

طبق آمار جهانی که تقریبا 25 درصد از محدودیت های و ناتوانی ها در محل کار به دلیل آسیب دیدن پاها صورت می گیرد. علت عمده این نوع آسیب ها قرار گرفتن در  محیط خطرناک است. اما از طرفی استفاده از کفش کار  مناسب در محل کار می تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد که در ادامه در مورد آنها با هم صحبت خواهیم کرد.

 

  • پیشگیری از وقوع اتفاقات و حوادث در محل کار

لیز خوردن های ناگهانی، سقوط اجسام مختلف و … اتفاقاتی هستند که ممکن است در هر محل کاری اتفاق بیوفتد و باعث ایجاد حوادث زیادی شود. این اتفاقات را با ایجاد حفاظ ها و نصب نوار های ضد لغزش می توان پیشگیری کرد، ولی هیچ کدام از این ها جای کفش کار را نخواهد گرفت و هیچ کدام به اندازهی کفش کار نمی تواند از پای شما در برابر حوادث مختلف محافظت کند. کفش کار استاندارد به دلیل عاج های تعبیه شده در کفی آن مانع از لیز خوردن شما در محیط های مستعد می شود.

 

  • محافظت در برابر سوختگی های پا

در هر محل کاری امکان بروز آتش سوزی وجود دارد که می توانند بسیار هم خطرناک باشند. کفش ایمنی استاندارد می تواند از پای شما در برابر سوختگی های ناشی از مواد شیمیایی، قطعه های داغ فلزات و بقیه مواد خطرناک محافظت کند.

 

  • محافظت در برابر سرما و گرما

آسیب هایی مانند هیپوترمی و نیش های یخ زده از جمله مواردی هستند که در محیط های سرد برای پاها به وجود می آیند. این آسیب ها اصلا قابل چشم پوشی نیستند و حتما باید از کفش های مناسبی استفاده کنید تا از بروز این مشکلات جلوگیری کنید. یک کفش ایمنی کار استاندارد و مناسب کفشی است که از پای شما در برابر سرما محافظت کند.

 

  • جلوگیری از خستگی پا

 

کارگرانی که روی سطوح سخت مانند بتن کار می کنند ممکن است در اثر نپوشیدن کفش نامناسب دچار خستگی در عضلات پا، عضلات پشت و بقیه قسمت های مهم بدن احساس خستگی کنند. استفاده از کفش ایمنی کار مناسب و استاندارد به آنها کمک می کند که دچار خستگی کمتری شوند.

 

  • مانع از برق گرفتگی و جریان های الکتریکی

کارگرانی که در محیط هایی که احتمال بروز حوادث برق کار در آنها وجود دارد کار می کنند، برای محافظت از خودشان در برابر برق گرفتگی و شوک الکتریکی می توانند از کفش های ایمنی استاندارد استفاده کنند.

 

کفش کار - کفش ایمنی

محصولات ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟