مواد به کار رفته در کفش ایمنی

مواد کفش ایمنی

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که می خواهید هر جنسی را می خرید بهترین آن باشد ؟ آیا به دنبال کفش ایمنی هستید که بهترین مواد در آن به کار رفته باشد؟ برای شما مهم است که کفش ایمنی که در محیط کاری به پا میکنید استانداردهای جهانی را رعایت کرده باشد؟ سوال اینجاست که واقعا می توان تشخیص داد, این کفش ایمنی را که به پا دارید از چرم خالص است یا خیر؟ سرپنچه اش فولای است یا نه کامپوزیتی است؟ و هزاران سوالی که ممکن است در ذهن شما بوجود بیاید و به دنبال پاسخ آنها باشید. ما در این مقاله تمام سوالاتی که شما درباره جنس  و مواد کفش ایمنی و مواد به کار رفته در کفش ایمنی را برای شما بازگو خواهیم کرد. پس اگر به این موضوع علاقمند هستید تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

 

مواد کفش ایمنی

Super3M- 999

 

همان طور که واضح است کفش پوششی برای پا است که وظیفه محافظت از پا را در برابر خطرات دارد. این خطرات عبارتند از له شدن, لیز خوردن,سوختگی و برق گرفتگی و … .

اگر کفش ایمنی مناسبی را به پا نداشته باشیم خساراتی را به ما وارد می کند که هیچ وقت قابل جبران نیست. بنابراین دانستن اطلاعاتی در زمینه کفش ایمنی و انواع آن و همچنین مواد کفش ایمنی  می تواند این آگاهی را به ما بدهد که بهترین نوع کفش ایمنی را برای کارخود انتخاب کنیم. یادتان باشد که همیشه ایمنی و حفظ جان شما جز اولویت های اولیه کارتان باید باشد و از کار کردن در محیط های خطراناک بدون وسیله ایمنی خودداری کنید و منافع مالی تان را جایگزین منافع جانی تان نکنید و همواره به سلامتی و ایمنی در کارتان توجه داشته باشید.

در واقع یک کفش ایمنی خوب باید از موادی ساخته شود. که در کنار راحتی, دوام و مقاومت مناسبی نیز داشته باشد. ما در زیر چند تا از محبوب ترین موادی که در کفش ایمنی به کار می رود را برای شما عزیزان توضیح می دهیم امید است که بینش شما را در این زمینه بالا ببریم.

 

متریال مورد نیاز برای تولید کفش ایمنی

 

چرم

چرم طبیعی

 

مراحل تولید چرم طبیعی و دباغی فرایندی مکانیزه است. بدین صورت که پوست خام فاسد شدنی حیواناتی مانند گاو و گوساله را با دستگاه های مخصوص مکانیزه و رنگ رزی میکنند. بعد از این مراحل ماده ای فاسد نشدنی و محکم که چرم نام دارد تولید می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقالاتی که درباره انواع چرم طبیعی وکاربرد آن درصنعت کفش مراجعه کنید.

 

در سال های گذشته چرم محبوب ترین پارچه برای چکمه های فولادی و سایر انواع چکمه هایی است که برای ایمنی در کار استفاده می شود. برای اکثر مردم، این مواد به دلیل انعطاف پذیری بالا  انتخاب خوبی است.

کفش های ساخته شده از چرم راه رفتن را برای شما راحت می کند. و به علت طبیعی بودن مواد پای شما به راحتی نفس میکشد و رطوبت کافی را برای پای شما حفط می کند. که همین باعث می شود که شما پایتان خشک نشود. و خوب چرم بسیار با دوام است و در برابر سایش و له شدن مقاومت بالایی را دارد.

 

چرم مصنوعی

چرم-مصنوعی-

همه کفش های ایمنی که از چرم طبیعی ساخته نمی شود؛ برخی شرکتها از چرم مصنوعی برای ساخت محصول خود استفاده می کند. زیرا که این کار ارزانتر و به صرفه تر از چرم طبیعی خواهد بود. وینیل و یورتان معمولا برای این نوع چرم استفاده می شود. اما مشکلاتی که این نوع کفش ها دارند به علت اینکه چرم طبیعی نیست پاها به سرعت در آن عرق می کند و رطوبت از از کفش خارج نمی شود و همچنین به دلیل خشک بودن حالت پای ما را نمی گیرد ولی در کفش ایمنی با چرم طبیعی با اولین پوشیدن قالب کفش اندازه پای شما خواهد بود.

 

نایلون مش

 

اگر شما دنبال کفش ایمنی خوب هستید می تونید کفش ایمنی با نایلون مش را انتخاب کنید. این نوع کفش های ایمنی وزن کمی دارد و از ین رو در حرکت کردن به مشکلی بر نمی خورید. پای شما در کفش تنفس خوبی را دارد و رطوبت کافی را حفظ می کند و از لحاظ راحتی نمره یک را دارد. اما عیبی که دارد این است که ضد آب نیست و نمی توانید در محیط هایی که با آب و رطوبت در ازتباط هستید از این نوع کفش استفاده کنید.

 

پلاستیک

 

یکی از بزرگترین مزایای پلاستیک شاید ضخامت آن باشد. همانطور که می دانید پلاستیک مقاومت بالایی را در برابر آب دارد پس انتخاب خوبی است که در این محیط ها از این نوع کفش ها استفاده کنید. اما خوب کمی ممکن است که پایتان عرق کند. که بیشتر در چکمه های ایمنی از این نوع مواد استفاده می شود و کمتر ممکن است که در کفش ایمنی از این نوع مواد استفاده شود.

 

فولاد

 

اصطلاح فولاد یا پولاد برای آلیاژهای آهن که بین ۰٫۰۰۲ درصد تا ۲٫۱ درصد وزن خود کربن دارند بکار می‌رود. خواص فولاد به درصد کربن، عناصر آلیاژی و عملیات حرارتی قابل کنترل است. برای ساخت فولاد دو روش عمده وجود دارد.

  1. روش اول استفاده از آهن اسفنجی و کوره‌های قوس الکتریکی برای ذوب آهن اسفنجی و سپس آلیاژسازی است.
  2. روش دوم استفاده از آهن خام و سوزاندن کربن اضافی آن است. منظور از آهن خام, آهن تولید شده در فرآیند احیای غیرمستقیم است.

طی این فرآیند میزان کربن آهن خام از بازهٔ ۵٫۳ تا ۶ به ۲٫۰ تا ۱٫۵ درصد وزنی کاهش می‌یابد، سپس عناصر دیگر در آن افزوده می‌شوند تا ترکیب مورد نظر بدست آید.

استحکام فولاد با میزان کربن محلول به شدت افزایش می‌یابد اگرچه این افزایش استحکام با کاهش جوش‌پذیری و افزایش احتمال شکست ترد همراه است. استحکام فولادهای فریتی (فرومغناطیس) رابطه معکوسی با شکل‌پذیری دارد. تلفیق استحکام و شکل‌پذیری با پایدارسازی فاز آستنیت (پارامغناطیس) در فولادهای مدرن چندفازی قابل بهبود است.

 

کاربرد فولاد در کفش ایمنی بسیار زیاد است. شرکت یحیی از سر پنچه های فولادی در محصولات ایمنی خود استفاده می کند. برای این کار دلایل زیادی وجود دارد. برای مثال انگشتان پا ظرافت خاصی دارند و آسیب پذیرتر هستند. در نتیجه احتمال به خطر افتادن آن بسیار زیاد است. پس باید پنچه های کفش بسیار محکم باشد.

کفش ایمنی فولادی در برابر فعالیت سقوط اشیا برروی کف یا پنجه وله یاخردکردن پا محافظت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟