کفش ایمنی مناسب مشاغل مختلف

کفش ایمنی مناسب مشاغل مختلف

برای کارهای مختلف کفشهای ایمنی متفاوتی وجود دارد که از ملزومات کار میباشد و محافظت از پاهای افراد را برعهده دارد و متناسب با شرایط ویژگی های آن کار طراحی میشود . زیره اکثر کفشهای ایمنی از جنس پلی یورتان(pu) میباشد و دربرابر مواد روغنی و نفتی ضد لغزش میباشد و فولادی در جلوی آنها تعبیه میشود تا در برابر افتادن اشیا سنگین از پاها مراقبت کنند .

کفش ایمنی مناسب مشاغل مختلف

علایم روی کفش ایمنی و  کاربرد آنها

 

کفش ایمنی استاندارد S1

نشان می دهد که کفش کارگران برای استفاده در محیط های خشک مناسب است. کفش کارگران که در برابر 200 ژول مقاوم است از جنس استیل یا انگشت کامپوزیت است. پایه ضد لغزش و در برابر عوامل فعال مانند اسید مقاوم است. پایه آنتی استاتیک باعث محافظت در برابر شوک الکتریکی می شود

کفش ایمنی استاندارد S2

استاندارد S2 مشخص می کند که کفش کارگران برای استفاده در محیط های مرطوب مناسب است. کفش کار استاندارد S2 در برابر ضربه های احتمالی تا 200 ژول مقاوم است. ساختار پایه در برابر روغن و اسید فوق العاده مقاوم است. آنها با مواد ضد الکتریسیته ساکن تولید می شوند

کفش ایمنی استاندارد S3

کفش کارگر با استاندارد ایمنی کار S3 دارای کفپوش تقویت شده از جنس استیل ضد زنگ است. میزان جذب انرژی کفش کارگران به 110 نیوتون می رسد.

کفش ایمنی مناسب مشاغل مختلف

کفش ایمنی مناسب مشاغل مختلف

کفش ایمنی محافظ در برابرجریان الکتریسیته

کفش ایمنی رساناي الکتريسيته که در برابر ايجاد الکتريسيته ساکن محافظت مي نمايند; کارکناني که در موقعيت هاي خطرناک و قابل انفجار همچون وسايل صنعتي منفجره يا بالابرنده هاي غلات کار مي کنند. بايد از کفش هاي ایمنی رسانا استفاده نمايند. تا ريسک ايجاد الکتريسيته ساکن را بر روي بدن کاهش دهند.

 

کفش ایمنی فولادی

کفش ایمنی فولادی در برابر فعالیت سقوط اشیا برروی کف یا پنجه وله یاخردکردن پا محافظت می کند. و مناسب مشاغلی هست که در شرکتهای فولاد کار می کنند.

 

کفش ایمنی میخ دار

کفش ایمنی از جنس چرم می باشد; که مخصوص کار کردن درساختمان سازی یا کار در الوارهای چوبی است; از آسیب های مانند برش یا نفوذ وسوراخ شدن وسوختگی محفاظت می کنند.

 

کفش هاي ريخته گري

کفش ایمنی به منظورايزوله نمودن پاها در برابر فلز گداخته خيلي داغ است; کفشهاي ريخته گري از نفوذ فلز مذاب به داخل کفش ، زبانه ها و ديگر بخش هاي کفش جلوگيري مي کند; اين کفش هاي ایمنی چرمي داراي کف چرمي يا لاستيکي مي باشند; همه کفش هاي ريخته گري بايد داراي پنجه هاي ايمني باشند.

کفش مناسب معدن

کفش ایمنی معدنچیان بدلیل اینکه مدت زیادی سرپا میاستند و یا در محیطهایی که ناهموار میباشد قدم برمیدارند ،دارای خواصی میباشد که از خستگی پاها جلوگیری میکند . کف کفشهای معدن چیان مقاوم و با دوام میباشد و زیره ی قوی و محکمی دارد تا حین راه رفتن بین سنگها و کلوخ ها آسیب نبیند و چیزی در پایشان فرو نرود .

کفش ایمنی جوشکاری،آهنگری

در این قبیل کارها که جزو کارهای بسیار سخت میباشد امکان پرتاب ذرات داغ و سوزاننده بسیار زیاد است بنابراین استفاده از کفش ایمنی مناسب شرط میباشد . این نوع از کفشها مقاومت دمایی بالایی دارند و زیره بسیار مقاوم دارند که جنس انها از RUBBER میباشند تا دمای240درجه سانتی گراد را تحمل کنند و ضمنا سرپنجه باید فولادی باشد و در مقابل بنزین ،روغن و یا اسید نیز مقاوم باشند . در ضمن در محیط هایی که خطر پاشیدن ذرات گداخته نیز باشد ،یک لایه چرم اضافه قسمت زبانه کفش را میپوشاند .

 کفش ایمنی آتشنشانی

رویه این کفشها (مخصوص آتشنشانی)باید از چرم طبیعی باشد و به ضخامت 2.2که مقاومت زیادی در برابر آتش دارند . ضمنا در برابر جریان الکتریسته و برق عایق میباشد .همچنین قسمتهای ساق و دستکهای کفش از پارچه یا الیاف نسوز انتخاب میشود .

 کفش ایمنی مهندسی

مخصوص کار در ساختمان ها و معماری و… میباشد و قسمت سرپنجه آنها در مقابل افتادن اشیاء سنگین و همچنین لغزندگی و ضربه پذیری و… مقاوم باشند (دارای سرپنجه محافظ باشند)

 

توصیه های برای انتخاب کفش ایمنی مناسب مشاغل مختلف

کارگرانی که با مواد خورنده سر و کار دارند; از کفش لاستيکی بدون بند بايد استفاده کنند; اين کفش ها می بايست کاملا پا و قوزک پا را بپوشانند.

کفش ایمنی کارگرانی که در آب و رطوبت کار می کنند; بايد از نوع لاستيکی با ساق های بلند تا زانوباشد.

کفش کسانی که در معرض سقوط اجسام سنگين می باشند. بايد دارای پنجه فولادی باشد.

کفش ایمنی کارگرانی که در معرض خطرات برق گرفتگی قرار دارند. بايد دارای تخت لاستيکی باشد.

و بالاخره در محل هايی که در اثر ايجاد جرقه امکان خطر انفجار و آتش سوزی وجود دارد. به هيچ عنوان نبايد از کفش ميخ دار استفاده شود.

مقالات دیگر:

 

منبع: medium.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟