با علائم کفش ایمنی بیشتر آشنا شوید

با علائم کفش ایمنی بیشتر آشنا شوید

ضرورت استفاده از لوازم ایمنی در حین کار از جمله کفش ایمنی بر کسی پوشیده نیست. ما در مقالات گذشته نکاتی را یادآور شدیم تا با استفاده از آنها بتوانید بهترین کفش ایمنی مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید. اما نکته ای که شاید کمتر کسی به آن توجه می کند وجود علائم و نشانه هایی روی کفش ایمنی است. تا به حال نگاهی به این علائم انداخته اید؟ میدانید هر کدام چه مفهومی را می رساند؟ این علائم هر کدام یکی از ویژگی های کفش ایمنی را به شما معرفی می کنند. در ادامه و برای آشنایی بیشتر با این علائم با ما همراه باشید.

پس از مطالعه ی این مقاله و در هنگام خرید کفش ایمنی حتما به علائم روی آن توجه کنید و مناسب ترین کفش ایمنی را برای خود انتخاب کنید.

علائم کفش ایمنی

با علائم کفش ایمنی بیشتر آشنا شوید
با علائم کفش ایمنی بیشتر آشنا شوید

علامت Pu

این علامت یعنی در ساخت زیره کفش از پلی پورتان استفاد شده است و به طور اختصاری به آن ru گفته می شود. این مواد دارای خواص عالی و خوبی هستند و کاربرد فراوانی در صنعت کفش دارد. این نوع پلیمر ها جزء پر مصرف ترین کالاهای این صنعت محسوب می شوند.

علامت RR

این علامت کفش کار به شما می گوید که این نوع کفش در مقابل ابزار تیز و برنده مستحکم است و پای شما را از این موارد حفظ خواهد کرد.

علامت CP

CP به شما این پیام را می دهد که کفش در مقابل جریان الکتریسته مقاوم است و شما با پوشیدن کفش ایمنی با این علامت می توانید آزادانه پایتان را بر روی کابل های برق بگذارید !! البته این تنها یک مزاح کوچک بود و تا جایی که امکان دارد از جریانات الکتریسته خود را دور نگه دارید و با حفاظت کامل کار کنید. زیرا که هیچ چیز مطلق نیست.

علامت SD

علامت SD روی کفش ایمنی این هشدار را برای شما دارد که این نوع کفش به گونه ای تعبیه شده است که از پای شما در مقابل انواع انفجارها محافظت خواهد کرد. بعضا حتی از عبور جریان الکتریسته به پای شما  جلوگیری می کند.

علامت SB

یکی دیگر از علائم کفش ایمنی SB است که مخفف Safety Basic است. در واقع این علامت پایه استاندارد کفش های ایمنی است. کفش ایمنی با علامت SB باید دارای یک سرپنجه فلزی باشد که دارای مقاومت ضربه پذیری 200 ژول می باشد. شما با دیدن این علائم کفش کار متوجه خواهید شد که کفش شما چه وزنی را می تواند تحمل کند.

 

S1

این علامت درجه ی اول نشان می دهد که کفش مورد نظر دارای خصوصیت SB است و علاوه بر آن خاصیت آنتی استاتیک و جذب انرژی در ناحیه پاشنه پا را دارد. علامت S1 مقاوم بودن کفش ایمنی به نفت کوره و مازوت و مواد روغنی را نیز نشان می دهد.

S2

این علامت تکمیل کننده ی S1 است ضمن اینکه نشان می دهد رویه ی کفش ضد آب نیز می باشد.

S3

S3 یعنی کفش نسبت به نفوذ اجسام تیز و برنده به کف پا مانند براده و….  مقاوم است.

 

علامت SRA

این علامت لغزش کفش را بر روی یک کاشی سرامیکی مرطوب یا محلولی مانند سولورید سولفات سدیم نشان میدهد.

با علائم کفش ایمنی بیشتر آشنا شوید
با علائم کفش ایمنی بیشتر آشنا شوید

علامت SRB

از این علامت برای نشان دادن عدم لغزش زیره کفش بر روی فولاد با گلیسرول استفاده می شود.

علامت SRC

اگر کفشی دارای هر دو خصوصیت SRA و SRB باشد با این استاندارد نام گذاری می شود.

نکته؛ تمامی علائمی که در این مقاله توضیح داده شد بر اساس استانداردهای اروپا تعیین شده اند. در واقع این علائم استانداردهای جهانی هستند که مورد تایید و استفاده ی تمامی کشورها و شرکت های تولید کننده می باشند.

 

پیشنهاد می کنیم به مقاله ی آیا کفشهای ایمنی که استفاده می کنیم متناسب با کارمان است یا خیر؟ نگاهی بیندازید.

 

در پایان

انتخاب کفش ایمنی مناسب بر اساس کار و محیطی که قصد دارید از آن استفاده کنید بسیار اهمیت دارد و امری ضروری است. آشنایی با علائم کفش ایمنی می تواند در انتخاب کفش مناسب به شما کمک کند. از طرف دیگر برای داشتن یک انتخاب مناسب لازم است تا افراد به کار و محیط کار خود آشنایی کامل داشته باشند تا بتوانند کفش مناسب با شرایط کاری خود را انتخاب و خریداری کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟