آشنایی با انواع مواد پلیمری در کفش ایمنی

آشنایی با انواع مواد پلیمری در کفش ایمنی

هنگامی که می خواهیم یک کفش ایمنی برای خود خریداری کنیم. اولین چیزی که مد نظر ماست ظاهر کفش و اینکه کفش ایمنی از چه موادی ساخته شده است. سوال همیشگی افراد است. ما در این مقاله توضیحاتی را درباره آشنایی با انواع مواد پلیمری در کفش ایمنی صحبت خواهیم کرد. و سپس بررسی خواهیم کرد که چه نوع لاستیک و مواد پلیمری برای کفش کار مناسب است. در آخر تفاوت بین اما لاستیک ها و پلیمر ها را برای شما این مبحث را باز کنیم. با در ادامه همراه باشید.

مواد پلیمری چیست؟

مواد پلیمری دسته‌ای ازمواد شامل پلاستیک‌ها، لاستیک‌ها، چسب‌ها، رنگ‌ها، فوم‌ها، رزین‌ها و بسیاری دیگر از موادی که در زندگی روزمره کاربرد دارند. می‌باشد. این مواد در قرن بیستم وارد زندگی بشر شده و زمینه ساز تحولات زیادی در پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی بشر شده‌اند.

مواد پلیمری عمدتا از مشتقات نفت و گاز تولید می‌شوند. با این حال برخی ازمواد پلیمری پایه زیستی دارند یعنی از موادی ساخته می‌شوند که از طبیعت استخراج شده است. برخی دیگر از مواد پلیمری مستقیما ازطبیعت استخراج می‌شوند. به عنوان مثال کائوچوی طبیعی از شیره درختان کائوچو به دست می‌آید.

 

آشنایی با انواع مواد پلیمری در کفش ایمنی

مواد پلیمری در کفش ایمنی

همانطور که می دانیم در قوانین و مقرراتی استفاده از کفش ایمنی یعنی این کفش پای ما را باید از انواع خطرات حفظ کند. اما چگونه متوجه شویم که این کفش آیا تمام استاندارد ها را دارد و ویژگی فنی آن کاملا امنیتی است؟ پس بنابراین نیاز است که مشخصات فنی یک کفش ایمنی را نیز بدانید تا آسیبی به شما وارد نشود.

شرط می بندم که وقتی خواندن این مقاله را انجام می دهید. از اینکه چگونه محصول مناسب برای نیازهای شما آسان است، شگفت زده خواهید شد.

انواع لاستیک و مواد پلیمری در کفش ایمنی

آشنایی با انواع مواد پلیمری در کفش ایمنی

(N)

لاستیک نیتریل یک کوپلیمر ساخته شده از ترکیبی از لاستیک مصنوعی و بوتادین است. در تولید کفش ایمنی به دلیل مقاومت در برابر روغن و هیدروکربن مورد استفاده قرار می گیرد. لاستیک نیترولی نسبت به لاستیک طبیعی مقاومت بیشتری دارد. این یک ماده جمع و جور است، فقط ضعف آن وزن است.
اگر بر روی کفش های HRO مشخص شده باشد. می تواند حداقل یک دقیقه سطوح داغ تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت کنند.

 

(PU)

پلی اورتان یک ماده مصنوعی است. که بسیار انعطاف پذیر و سبک است. در برابر حرارت تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد، روغن، اسیدهای کم پایه مقاوم است.

 

(PU / PU) PU

دو چگالی یک ماده مصنوعی است که در کفش کار استفاده می شود. در کف دو چقرمگی متوسط نیمه از پلی اورتان کم چگالی ساخته شده است که راحتی را فراهم می کند. در حالی که لایه بیرونی از PU چسبنده تر ساخته می شود تا دوام داشته باشد. کف این ماده می تواند در دمای بالا تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد، روغن، حلال ها و اسید ها و پایه های با غلظت کم مقاومت کند.

 

PVC

(پی وی سی) پلی وینیل کلرید یک پلیمر است که مقاومت خوبی در برابر نفوذ و جذب آب، روغن نباتی، چربی ها، محصولات جانبی حیوانی، کود، مواد ضد عفونی کننده و چندین ماده شیمیایی دارد. و می تواند تا دمای ۹۰ درجه سانتیگراد، هیدروکربن ها، اسید های کم تمرین و پایه ها و حلال ها نیز مقاومت کند. که اغلب در تولید چکمه های ایمنی استفاده می شود.

 

انواع دیگر مواد لاستیکی و پلیمری

 

1. (RPU)

این مخلوط از لاستیک و پلی اورتان است که استحکام بالا و سبک و راحتی را فراهم می کند. که توسط برخی از تولید کنندگان کفش کار استفاده می شود و در مقایسه با PU / PU سخت تر است.

2. (TPU)

پلی اورتان ترموپلاستی نرمتر و انعطاف پذیری نسبت به مواد دیگر بر اساس پلی اورتان است و در کفش پیاده روی و ایمنی استفاده می شود. TPU دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش و سایش، و همچنین مقاوم در برابر لغزش است. همانطور که برای RPU، برخی از تولید کنندگان کفش ایمنی آن را استفاده می کنند و در مقایسه با PU / PU سخت تر است.

 

مقالات دیگر

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟