6 نقص رایج در پاها و روش درمان آن

6 نقص رایج در پاها و روش درمان آن

نقص رایج در پاها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. هر کدام از این ایرادها ممکن است بر اثر عوامل محیطی و یا مورثی باشد که ما در این مقاله سعی کردیم 6 مورد از مهم ترین بیماری های پا را برای شما عزیزان بیان کنیم. امیدواریم که مفید واقع شود پس با ما همراه باشید.

یکی از مهم ترین اعضای بدن پاست. در واقع ابن پاها هستند که شما را سرپا نگه می دارند. هرکجا که می خواهید می برند و در یک کلام همراهی همیشگی و وفادار هستند. اما 7 نقص رایج در پاها وجود دارد که ممکن است باعث آسیب دیدگی شما شوند و زندگی عادی شما را مختل کنند. جالب است بدانید که گاهی این نقص ها به راحتی و با انتخاب یک کفش مناسب یا یک نرمش روزانه بهبود پیدا می کنند.

 

نقص رایج در پاها

 

1. قارچ پا

قارچ ها را میتوان یک نقص رایج در پاها دانست که کم و بیش افراد زیادی به آن گرفتار شده اند. این مشکل فقط یک جور خارش آزاردهنده نیست، بلکه نوعی عفونت قارچی است که پوست پای تان را پوسته پوسته می کند. قارچ ها می توانند به ناخن های شما هم حمله کنند و باعث شوند آن ها ظاهری زرد و گچ مانند پیدا کنند. دکتر ایوان ریدر، متخصص پوست از دانشکده پزشکی نیویورک، می گوید: “هر کدام از این دو مشکل می توانند به عفونت های جدی تر بدل شوند”.

 

روش مقابله

درمان قارچ پا می تواند به طرز وحشتناکی سخت باشد، چون ممکن است قارچ دوباره برگردد و منتشر شود. بنابراین به نفع تان است که از بروز آن جلوگیری کنید. یعنی بهترین کار در این مواقع پیشگیری از آن است.

قارچ ها در محیط های گرم و مرطوب، مثل کفش های عرق کرده، سراغ پاهایتان می آیند. بنابراین کمی پودر پای ورزشکار زیسُرب، یا همان پودر میکونازل نیتراتِ ضد قارچ، داخل کفش تان بریزید.

البته بهتر است که برای معالجه به یک پزشک مراجعه کنید. چون گاهی خود درمانی ها ممکن است اوضاع را بدتر کند.

 

2. آرتروز پا یا آرتروز قوزک پا

 

خلقت پا را می توان یک شاهکار مهندسی در نظر گرفت. هر پا 26 استخوان و 33 مفصل کوچک دارد.

غضروف مفصل ها به مرور زمان از بین می روند. مخصوصا اگر پاهایتان آسیب دیده باشند و این باعث می شود استخوان ها به هم ساییده شوند. دکتر بامهاور می گوید:” این درد معمولا خفیف است و اگر پیاده راه نروید و استراحت کنید، کاهش پیدا می کند”.

 

روش مقابله:

برای حل این مشکل برنامه ورزشی تان را تغییر دهید و تمریناتی را در برنامه تان بگنجانید که زیاد به پاها فشار نیاورد، مثل شنا.

در مطالعه ای که در دانشگاه تگزاس انجام گرفت، افرادی که سه روز در هفته شنا می کردند، اعلام کردند که درد آرتروز و خشکی استخوان های شان کاهش پیدا کرده است.

از آن جا که نمی توانید همیشه به پاهایتان استراحت بدهید و سرپا نباشید، بهتر است کفش هایی را برای پیاده روی و دویدن انتخاب کنید که پاهیتان را محکم نگه دارند.

  • گروه صنعتی یحیی برای عدم ابتلا به بیماری های پا و مشکلات مطرح شده اقدام به تولید کفش هایی کرده است که ضمن زیبایی ظاهری دارای استانداردهای لازم برای حفظ سلامت پاها هستند.
  • کفش های ایمنی یحیی مناسب استفاده در محیط های کار و مکان هایی هستند که به مدت طولانی باید فعالیت کنید.

 

کفش ایمني یحیی تولید کننده کفش طبی مهندسی super 3M عایق برق
کفش ایمني

 

3. انگشت چکشی

 

انگشت چکشی وضعیتی است که در آن یکی از انگشتان پا (معمولا انگشت دوم یا سوم) از مفصل میانی خم می شود و به شکل چنگال پرندگان یا حرف Z در می آید. اگر کفش اندازه پا نباشد و انگشتان را خم کند و یا اگر در ماهیچه های پاها عدم تناسبی وجود داشته باشد که باعث شود انگشتان پا هنگام پیاده روی نتوانند صاف شوند، مشکل انگشت چکشی به وجود می آید.

 

روش مقابله:

برای مقابله با این مشکل کفشی بپوشید که پنجه آن پهن باشد. شما حتی می توانید به یک مغازه تعمیر کفش رفته و پنجه کفش های فعلی تان را گشاد کنید. ارتجاعی بودن کفش ها تنها باعث می شود که پنجه هایتان انعطاف داشته باشند و پاها را در یک فضای محدود که باعث از ریخت افتادن همیشگی آن ها می شود قرار می دهد.

برای تحت فشار قرار دادن یک توپ تنیس را روی زمین بگذارید و تلاش کنید که آن را با پنجه پا گرفته و بلند کنید.

 

انگشت چکشی
انگشت چکشی

 

4. پینه شست پا

 

یکی دیگر از نقص رایج در پاها پینه شست پا است. کفش نامناسب یا سابقه ارثی می تواند باعث جا به جایی مفصل انتهای انگشت شست پا شود، به گونه ای که انگشت شست به سمت داخل خم شود و روی انگشتان دیگر جمع شود. آن وقت دیگر هر قدمی که فرد بر می دارد شبیه این است که بخواهید دری که لولایش کج شده را ببندید. دکتر جودیت بامهاور، متخصص ارتوپد، می گوید: «اصلا نمی توانیم پیش بینی کنیم وضعیت پینه شست پا با چه سرعتی رو به وخامت می رود».

 

روش مقابله:

پینه شست پا را می توان با عمل جراحی برطرف کرد. اما این جراحی چندان ساده نیست. پزشک جراح باید استخوان را بشکند و صاف کند. کاری که همان طور که حدس می زنید دردناک است. بیمار باید تا هفته های متمادی بعد از عمل تحت مراقبت های بعد از جراحی قرار بگیرد و تا ماه ها بعد هم نتایج کامل عمل را مشاهده نخواهد کرد.

برخی از افرادی که از پینه شست پا رنج می برند زندگی روزمره شان دچار اختلال شده و حتی نمی توانند یک کفش ساده بپوشند. این افراد می توانند از عمل جراحی به عنوان آخرین راه چاره استفاده کنند. اگر پینه پای شما درد خفیفی دارد، کفش های آزادتر بپوشید یا از لاانگشتی های سیلیکونی استفاده کنید. پینه های بدون درد را هم به حال خودشان بگذارید.

 

5. زگیل کف پا

 

یکی دیگر از نقص رایج در پاها زگیل کف پاست. دانه های زبری که در کف پا حس می شوند مشکل خاصی نیستند. اما اگر لک های تیره ای کف پایتان ایجاد شده که دورشان پینه بسته و وقتی فشارشان می دهید، دردناک اند، احتمالا زگیل کف پاست. دکتر تریسی ولاهوویک، پاپزشکی که متخصص درمان زگیل کف پا است، می گوید: “بعد از این که ویورس پاپیلوم انسانی یا HPV به پوست نفوذ می کند، این زگیل ها از داخل شروع به رشد می کنند”.

 

روش مقابله:

بهتر است که حتما در حمام و استخر دمپایی یا کفش حمام بپوشید. کف رختکن و محوطه دور استخرها محل مناسبی برای رشد میکروب ها هستند. به هر حال اگر دچار زگیل کف پا شدید، از قطره زگیل حاوی 40 درصد اسید سالیسیلیک استفاده کنید (اگر محلول پیشنهادی درصدی ضعیف تر از چیزی باشد که مطرح شد، نتیجه مطلوبی نخواهد داشت).

اگر همچنان زگیل اذیت تان کرد، به متخصص پوست یا پاپزشک مراجعه کنید. الان پزشکان دیگر زگیل را فقط منجمد نمی کنند. پزشکان زیادی برای درمان زگیل از درون, به آن مخمر تزریق می کنند تا سیستم ایمنی بدن تحریک شود.

 

کفش مناسب
کفش مناسب

 

6. درد پاشنه

 

اگر پاشنه پایتان درد می کند یا با هر قدمی که بر می دارید احساس می کنید چیزی در پاشنه تان فرو می رود، علتش ممکن است التهاب تاندون کف پا (plantar fasciitis) یا همان خارپاشنه باشد. پلانتار فاشیا، یا همان تاندون کف پا، نوار سفتی در قسمت زیرین پاهاست که پاشنه را به انگشتان وصل می کند. در افرادی که دونده هستند یا زیاد سرپا می ایستند، این تاندون دچار التهاب می شود.

 

روش مقابله:

به پاهایتان استراحت دهید، البته نه برای مدت طولانی. دکتر مِدِریک هال، متخصص طب ورزشی، می گوید: «یکی از چیزهایی که من را واقعا عصبانی می کند این است که افراد تصور می کنند فقط باید استراحت کنند» بی تحرکی، پاها و قوزک شما را ضعیف می کند و این باعث می شود فشار بیشتری روی تاندون فاشیا بیاید. دکتر هال می گوید به جای استراحتِ صرف، با فیزیوتراپی بنیه تان را قوی کنید. برای کاهش درد، هر دو روز یک بار به مدت سه تا پنج دقیقه پاهایتان را روی یک بطری آب یخ زده بغلتانید.

 

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟