جمعه, ۱۴ شهریور , ۱۳۹۹

با انواع دستکش کار آشنا شوید

دستکش کار

هر فردی که در محیط کار خطرناکی کار می کند باید حتما از دستکش ایمنی استفاده کند اما نه هر نوع دستکشی شما باید با انواع دستکش کار را به خوبی بشناسید تا بتوانید یکی از آنها که مناسب کار شما هستن را انتخاب کنید که ما در این مقاله این نمونه ها را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

انواع دستکش کار

شما در وهله اول باید به این موضوع توجه کنید که در هنگام کار این دشتکش از دست شما محافظت می کند. دستکش ایمنی باید طوری طراحی شود که برای هر کاری بتوان از آن استفاده کرد. و نکته ای که حتما باید بدانید این است که از یک دستکش کار نباید به مدت طولانی استفاده کرد زیرا که کارایی و مقاومت خود را از دست داده و نه تنها از شما محافظت نخواهد کرد بلکه شاید ضررهای زیادی را به شما وارد کند.

دستکش مخصوص برش

دستکش هایی که توسط دستگاه های برش گوشت ، دستگاه های پرس یا کارگران صنایع فلزی استفاده می شود با روکش فلز فولادی تولید می شوند. این دستکش ها همچنین در برابر برش ها و اثرات شیمیایی بسیار مقاوم هستند.

دستکش کار

 

دستکش های شیمیایی

دستکش های مقاوم به مواد شیمیایی را افرادی که با مواد سمی یا مواد دارای اثر خوردگی استفاده می کنند ،دستکش های ساخته شده از PVC و لاستیک وینیل به طور کلی در برابر موادی مانند اسید ، مواد شیمیایی ، روغن بسیار مقاوم هستند. در کارهایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارید می توان از دستکش نیتریل نیز استفاده کرد. به لطف پوشش ضخیم روی پارچه نخی ، از صدمات ناشی از سایش شیمیایی جلوگیری می شود.

دستکش جوشکاری

دستکش ها از چرم های مرغوبی ساخته شده اند تا در برابر نورهای جوشکاری ماوراء بنفش که در معرض جوشکار قرار دارد محافظت کند. این دستکش ها می توان در دراز مدت نیز استفاده کرد زیرا که جنس آنها از چرم است و دیرتر پوسیه می شوند.

دستکش مقاوم در برابر حرارت

دستکش تا ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد می تواند مقاوم در برابر حرارت باشد و در ریخته گری ها ، آتش نشانی ها و کوره ها استفاده می شود. انواع دستکشهای مقاوم در برابر حرارت که از پارچه روکش شده یا نمد ساخته می شوند ، با روکش فیبر شیشه ای بدست می آیند.

 

نکاتی درباره استفاده از دستکش های کار

*در صورتی که سپر و گارد حفاظتی یک وسیله یا ماشین روی آن نصب نبود، هرگز از آن وسیله استفاده نکنید و مورد را به اطلاع سرپرست کار برسانید.

*از ابزار و وسایل راحت و اندازه ی دست خود استفاده کنید. ابزاری که استفاده می کنید باید راحت باشند و موجب خستگی و درد در ناحیه مچ شما نشود. در ضمن به خاطر داشته باشید که دست خود را راحت و خنثی نگه دارید.

*اگر قرار است با مواد شیمیایی و سمی کار کنید، پس بنابراین از دستکش مناسب استفاده کنید، از پوست دستانتان در برابر مواد شیمیایی حفاظت کنید. بعضی از این مواد از خود گرما تولید می کنند.

*از نحوه ی خاموش کردن یک دستگاه یا وسیله الکتریکی در مواقع اضطراری اطلاع داشته باشید. شاید نیاز باشد که با سرپرست کار خود در این باره صحبت کنید و از وی کمک بخواهید.

*اگر از مواد مخدر یا الکل استفاده کرده اید،هرگز سعی به استفاده از یک ماشین و وسیله نکنید.

*اگر دستتان کمی جراحت برداشت و زخم آن بسیار ناچیز بود، کار را توقف کنید، مورد را به سرپرست کار گزارش دهید. سریعاً با استفاده از جعبه کمک های اولیه، از کسی بخواهید که زخم یا بریدگی را برایتان پانسمان کند.

*برای زخم و بریدگی ها جدی و شدید، با وارد کردن فشار در محل زخم، سعی کنید مانع از خارج شدن خون شوید. زخم را با پارچه ی تمیز بپوشانید و سعی کنید که دست جراحت دیده را بالاتر از سطح قلب نگه دارید. هر چه سریع تر با اورژانس تماس بگیرید.

*در خصوس شکستگی استخوان از یک پاکت یخ استفاده کنید و از قرار دادن مستقیم یخ روی ناحیه صدمه دیده خوداری کنید. سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

*اگر دست یا انگشت فرد قطع شد، سعی کنید که از آن نگه داری کنید. تکه ی جدا شده را در داخل یک پارچه ی نم دار و نسبتاً خیس قرار دهید. سپس با قرار دادن آن داخل یک پاکت پلاستیکی یا محفظه ی بسته و روی یخ، قسمت جدا شده را به همرا فرد مسدوم به بیمارستان منتقل کنید.

*هنگام کار با یک ماشین، از قرار دادن دست و یا انگشتان خود در داخل قسمت های داخلی خودداری کنید.

نتیجه گیری

استفاده از دستکش ایمنی در انجام کار بسیار اهمیت دارد. بیش از۴۱% حوادث ناشی در کار مربوط به استفاده نکردن از دستکش ایمنی می باشد. دستکش ایمنی انواع بسیار متفاوتی دارد که هر کدام در جهت فعالیتی خاص تولید و عرضه می شود. دست ها و انگشتان از با اهمیت ترین اعضای کمکی بدن می باشد که درهنگام مواجهه با خطرات ناشی از برق گرفتگی ، تماس با مواد شیمیایی ، پارگی و بریدگی ، خراش ، سوختگی ، سوراخ شدن ، تماس با مواد بیولوژیکی و همچنین در برابر دما های بسیار بالا، برای حفاظت و نگهداری از آنها باید از دستکش ایمنی مناسب استفاده شود.

مقالات دیگر:

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02156394025-26 واحد فروش