در مورد کفش ایمنی بیشتر بدانید

در مورد کفش ایمنی بیشتر بدانید

پا یه عنوان ستون بدن عمل می کند پس برای مراقبت از آن باید از تجهیزاتی استفاده کنیم که بدانیم کاملا از ما محافظت می کند. یکی از تجهیزاتی که پای ما را از خطرات احتمالی محافظت می کند کفش ایمنی است. پس در مورد کفش ایمنی باید اطلاعات بیشتری را داشته باشید.

 

در مورد کفش ایمنی چه می دانید؟

بسیاری از افراد به دلیل آگاهی کم نمی دانند که باید در حین کار از کفش ایمنی متناسب آن کار استفاد کنند. و در واقع در این کار سهلا انگاری می کنند. تمامی افراد در حین کار باید کفش ایمنی به پا کنند که ضامن سلامتی پا باشد, ناراحتی و خستگی را دور کند و در صورت بروز خطر, تاثیرات آن را به حداقل برساند.

متاسفانه بازار پر از تولید کنندگانی است که دلشان برای مصرف کننده نمی سوزد و گاهی کفش ایمنی های تولید می کنند که زیر خط استاندارد است. متاسفانه این عمل باعث آسیب بیشتر به قشر کارگر و کارکنانی می شود که همواره با خطر مواجه هستند.

پس آگاهی از اصطلاحات کفش ایمنی کار می تواند به افراد برای انتخاب یک کفش ایمنی راحت تر کمک کند.

 

نیازهای خود را بشناسید!

در مورد کفش ایمنی
در مورد کفش ایمنی

طبق مطالعات انجام شده در سراسر جهان، تقریبا 25 درصد از موارد معلولیت مرتبط با پا ناشی از یک یا دو مورد صدمه محل کار است. از مهم ترین دلایلی که سبب آسیب دیدن پا و سایر اعضای بدن می شود, قرار گرفتن در معرض خطر است به طوری که از هیچ وسیله محافظتی استفاده نمی شود.

در مورد کفش های ایمنی خوب است بدانید که به دلیل طراحی ویژه ای که دارند می توانند صدمات وارده به پا را تا حد چشمگیری کاهش دهند. هدف گروه صنعتی یحیی همین امر است که با افزایش اطلاعات مفید در مورد کفش ایمنی و تولید محصولات ایمنی استاندارد بتواند خطراتی که کارگران را تهدید می نماید کاهش و همچنین ایمنی آنها را افزایش دهد.

پیشگیری از حوادث در حین کار

لغزش های غیرقابل پیش بینی یا سقوط اجسام از جمله رویدادهای ناخوشایندی هستند که می تواند در هر محل کار اتفاق بیفتد. در نتیجه باعث ایجاد حوادث زیادی در سال می شود.

همه کسب و کارها می توانند اقداماتی مانند اتخاذ تدابیر سختگیرانه, نصب نوارهای ضد لغزش و استفاده از فنس های محافظتی و … را برای کاهش شدید خطرات ناشی از حوادث در حین کار انجام دهند. با این وجود، جایگزینی برای کفش ایمنی مناسب وجود ندارد که حفاظت بیشتری را در برابر، سقوط و لغزش فراهم کند.

کفش ایمنی با مقدار خوبی از کشش می تواند اصطکاک را کاهش دهد و به جلوگیری از افت در محیط های لغزنده کمک کند.

 

حفاظت در برابر سوختگی

سوختگی های ناشی از آتش سوزی های صنعتی می تواند در تقریبا هر محل کاری رخ دهد. کفش ایمنی ساخته شده از مواد محکم و با دوام می تواند از سوختگی های تند و زننده از تکه های شیمیایی، تکه های فلزی و سایر مواد خطرناک که می توانند آسیب برسانند جلوگیری نماید.

 

گرم نگه داشتن پا در آب و هوای شدید

یخ زدگی و هیپوترمی از جمله آسیب هایی هستند که ناشی از  کار کردن در هوای سرد و خشن می باشند. این خطرات را نباید نادیده گرفت. کارکنان شاغل در خارج از کشور در طول زمستان های سخت در معرض خطر هستند. در واقع کارکنانی که در یک محیط یخ زده کار می کنند باید دارای تجهیزات استاندارد و کفش ایمنی مناسب شرایط آب و هوایی مد نظر باشند.

 

مقاومت در برابر خستگی

مقاومت در برابر خستگی
مقاومت در برابر خستگی

 

خستگی می تواند مشکل بزرگی برای کارگرانی باشد که با سطوح سختی مانند بتن و … کار می کنند. عضلات پشت و جلوی پا و سایر قسمتهای مهم بدن می توانند در طول کار خسته شوند، به ویژه هنگامی که کارکنان از کفش مناسبی استفاده نمی کنند. کفش های ایمنی استاندارد این امکان را فراهم می کند که هر گونه فشار غیر ضروری بر مچ پا وارد نشود و کارگران حداقل احساس خستگی را داشته باشند.

 

نجات دهنده در برابر خطرات برق

برای کاهش خطرات ناشی از شوک های الکتریکی، کفش هایی ساخته شده اند که از جنس چرم، لاستیک یا دیگر مواد هستند. این کفش ها عایق هستند و در صورت بروز خطر برق گرفتگی, آن را دفع می کنند.

 

عوارض کفش ایمنی نامناسب

مسائل بهداشتی, طرز قرار گرفتن پا در کفش, مسائل ارگونومیک و سایز انتخابی کفش ایمنی از عوامل موثر در سلامتی پا به حساب می آیند.

در صورتی که کفش ایمنی طوری انتخاب شود که پا در آن درست قرار نگیرد. این موضوع میتواند منجر به فرم گرفتن نادرست اسکلت بدن مخصوصا ستون فقرات شود. این موضوع میتوان در طولانی مدت سبب خسارت های جبران ناپذیری در سیستم ایمنی بدن شود.

استفاده از کفش ایمنی یا هر نوع کفش نامناسب فقط شامل عوارض و خطرات فیزیکی ظاهری نیست. بلکه گرفتاری های مزمن ستون فقرات، چشم درد و سردرد نیز از عوارض استفاده از کفش نا ایمن و غیر ارگونومیک می باشد.

از لحاظ بهداشتی نیز در صورت استفاده از کفش های ایمنی با آستری نامرغوب و غیر استاندارد, باعث بوجود آمدن مشکلاتی از قبیل میخچه و ایجاد باکتری، قارچ و بوی نا مطبوع پا می شود.

 

برای مطالعه بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم به مقاله عوارض کفش ایمنی نامناسب نگاهی بیندازید.

 

نکاتی در مورد خرید کفش ایمنی

در زیر برخی از نکات ساده که هنگام خرید کفش ایمنی باید به آنها توجه کنید را یادآوری می کنیم:

  1. ابتدا تحقیق کنید و در مورد آنچه در محیط کار خود نیاز دارید اطلاعات کافی به دست بیاورید.
  2. زمان خرید خود را به بعد از ظهرها موکول کنید. صبح ها زمان مناسبی برای انتخاب کفش نیستند. چرا که پاها در طول خواب حرکتی نکرده است و معمولا 1 سانت بزرگتر میشود.
  3. قبل از خرید حتما از جوراب استفاده کنید. همان جورابی که قصد دارید با کفش خود بپوشید.
  4. راحتی کفش ایمنی را فراموش نکنید.
  5. باید این را در مورد کفش ایمنی بدانید که علامت های حک شده روی آن دارای معنا و مفهوم خاصی است. که قبلا درباره آنها به طور مفصل صحبت کرده ایم. اگر تمایل دارید که آن را مطالعه کنید می توانید به مقاله ای با نام با علائم کفش ایمنی بیشتر آشنا شوید مراجعه کنید.
  6. تکالیف خود را فراموش نکنید. بله، کارتان که تمام می شود کفش هایتان را یک گوشه ای نندازید و بروید به بقیه کارهایتان برسید. بلکه از کفش ایمنی خود به خوبی مراقبت کنید. درباره مراقبت و نگهداری کفش ایمنی مقاله ای با نام چگونه از کفش چرم خود نگهداری کنیم؟ تهیه کرده ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟