لباس کار نسوز چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

لباس کار نسوز چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مسلما محیط کار در انتخاب لباس کار بسیار مهم است. مخصوصا برای محیط هایی که با آتش و مواد مذاب سرو کار دارند حتما باید از لباس کار نسوز استفاده کرد. آن چه که مهم تر از کار هست ایمنی است و در کارهای خطرناک پوشیدن لباس و ملزومات ایمنی یکی از بخش های جدا نشدنی از صنعت کار است. با توجه به آنکه جان انسانها در کار نباید به خطر بیفتدآن هم در کارهای خطرناکی مانند آتشنشانی و یا کارخانه های که با مواد خطرناک اشتعال زا کار می کنند لزوم پوشیدن لباس کار نسوز بسیار احساس می شود.

برای تمرکز بر کار افراد و رفع خطرات موجود، لازم است به زیرساخت های لباس با دقت توجه شود. این لباس ها با ساختار نسوز و غیر قابل اشتعال ترکیب شده اند و از ساختاری بی نظیر برخوردار باید شوند.

لباس نسوز این امکان را برای افراد فراهم می کند که در یک محیط امن تر کار کنند. این لباس ها که دارای ویژگی های متفاوت ، راحت و کاربردی هستند. با ساختار خود که باعث ترغیب کار و همچنین ارگونومیک می شوند، توجه را به خود جلب می کنند. اگر شما در انتخاب لباس کار دقت کنید خود را از خطر سوختگی در امان خواهید یافت.

لباس کار نسوز چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مدلهای لباس کار

امروزه کارهای چند منظوره و سودمند به ویژه در زمینه لباس کار ادامه دارد. با نتایج مطالعاتی بدست امده خطرات سوختگی در محیط های کاری بیشتر در زمینه نپوشیدن لباس کار مناسب هست. بنابراین پوشیدن لباس کار می تواند نقش بسیار مهمی را دارا باشد.

مشخص است که لباس هایی که قابلیت اشتعال پذیری را در چنین مسئله مهمی دارند. از اثر بسیار محافظی برخوردار هستند. در کنار مهارت و حساسیت بسیار ، لازم است شرکت ها از لباس کارهای مدرن و استاندارد استفاده کنند.

قوانینی درباره لباس کار در ایران

بر اساس آیین نامه بهداشت عمومی در کارگاه‌ها، کارفرمایان موظف به تهیه لباس کار برای کارگران خود هستند. چرا که این موضوع برای حفظ سلامت و ایمنی کارگران ضرورت دارد.
بر اساس ماده ۶۱ آیین نامه بهداشت عمومی در کارگاه‌ها، کارفرما موظف است در هر سال تعداد ۲ دست لباس کار را به صورت رایگان در اختیار کارگر بگذارد. لباس کار باید متناسب با نوع کار باشد و طوری تهیه شود که کارگر بتواند به راحتی وظایف خود را انجام دهد و موجب بروز حادثه نشود.

لازم به ذکر است که دریافت وجه به جای لباس کار فاقد وجاهت قانونی است. چرا که بر اساس آیین نامه مربوطه این موضوع برای حفظ سلامت و ایمنی کارگر پیش‌بینی شده است.

در صورتی که کارفرما از تحویل لباس کار خودداری کند و کارگر در این خصوص در مراجع حل اختلاف کار طرح دعوی داشته باشد. این مراجع صرفاً می‌توانند کارفرمای مربوطه را با صدور رأی ملزم به تهیه لباس کار کنند و محکومیت ریالی بابت عدم تهیه لباس‌های کار قبلی موضوعیت ندارد.

در هر صورت کارگران می‌توانند به بازرسی کار مراجعه و از این طریق کارفرما را ملزم به تهیه لباس کار کنند، در صورتی که کارفرما علی‌رغم هشدار بازرس کار اقدام لازم را انجام ندهد، مشمول پرداخت جرایم صادره از سوی بازرسی کار خواهد شد.

نکاتی درباره لباس کار

لباس کار

 

 1. دلایلی جون الزامات قانونی، تمایز پرسنل، رعایت بهداشت، حفظ سلامت کارکنان و کارگران
 2. جهت جوشکاران به دلیل شرایط خاص کار، علاوه بر لباس کار، استفاده از پیشبند چرمی الزامی است.
 3. جهت حفاظت سیستم تناسلی در برابر اشعه، پیشبند سربی که پایینتر از کمر قرار میگیرد الزامی است.
 4. استفاده از پیشبند جهت پرسنلی که در ارتباط با ادوات انتقال نیرو و گردان هستند، ممنوع است.
 5. پرسنلی که نوع کار آنها به نحوی است که باید در ارتفاعات کار کنند، لازم است از کمربند ایمنی نوع Harness استفاده کنند.
 6. کلیه اتصالات کمربندها باید هر روز چک شوند و در صورت نیاز تعویض شوند.
 7. لباس کار باید متناسب با نوع و اندازه پرسنل انتخاب شود.
 8. پرسنلی که با تجهیزات و ماشین‌آلات کار میکنند باید لباسکاری در بر داشته باشند که هیچ قسمت آن باز و پاره نباشند، آویزان نمون زنجیر و ساعت و کلید و نظیر آن اکیدا ممنوع است.
 9. کارکنانی که در محیطهای آلوده به مواد سمی و قابل انفجار و اشتعال کار میکنند، نباید لباسهای جیبدار و لبه دار داشته باشند چون ممکن است غبار مواد مزبور در لبه لباس باقی بماند.
 10. تحویل لباس کار هر ششماه یک دست الزامی است.
 11. جنس پارچه با توجه به شرایط کار و لزوم حفظ ظاهر لباس از نظر مقاومت در مقابل چروکیدگی و عدم تولید الکتریسته ساکن از مخلوط حدود ۷۰% پنبه و ۳۰% پلیاستر و با وزن ۳۲۰گرم الی ۴۲۰ گرم بر هر مترمربع در نظر گرفته میشود.
 12. به منظور استحکام بیشتر از پارچه های با بافت کجراه یا تراکم بالا استفاده شود.

 

قیمت لباس کار

لازم به گفتن است که لباس کار یحیی مطابق با کارکردی که انجام می شود بسیار ارزان هستند. از آنجا که خطر سوختگی بسیار مهم است و بعضی از خطرات تأثیر منفی بر زندگی انسان دارد. لباس هایی که این اثر را کاملاً از بین ببرند ، واقعاً نشان دهنده ضرورت فناوری و کفایت محافظت از مردم است.

می توان گفت که سرمایه گذاری برای لباس های کار بسیار مهم است. در چنین وضعیتی قیمت چندان نباید مهم باشد و مهم کارایی و ایمنی هست که در آن لباس باید به کار رفته باشد.

 

 

 

مقالات دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟