با انواع دستکش کار آشنا شوید

دستکش کار

هر فردی که در محیط های خطرناکی کار می کند باید حتما از دستکش ایمنی استفاده کند. اما نه هر نوع دستکشی شما باید با انواع دستکش کار را به خوبی بشناسید تا بتوانید یکی از آنها که مناسب کار شما هستن را انتخاب کنید. که ما در این مقاله این نمونه ها را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

انواع دستکش کار

شما در وهله اول باید به این موضوع توجه کنید که در هنگام کار این دشتکش از دست شما محافظت می کند. دستکش ایمنی باید طوری طراحی شود که برای هر کاری بتوان از آن استفاده کرد. و نکته ای که حتما باید بدانید این است که از یک دستکش کار نباید به مدت طولانی استفاده کرد. زیرا که کارایی و مقاومت خود را از دست داده و نه تنها از شما محافظت نخواهد کرد بلکه شاید ضررهای زیادی را به شما وارد کند.

دستکش مخصوص برش

دستکش هایی که توسط دستگاه های برش گوشت، دستگاه های پرس یا کارگران صنایع فلزی استفاده می شود با روکش فلز فولادی تولید می شوند. این دستکش ها همچنین در برابر برش ها و اثرات شیمیایی بسیار مقاوم هستند.

 

دستکش کار

 

دستکش های شیمیایی

دستکش های مقاوم به مواد شیمیایی را افرادی که با مواد سمی یا مواد دارای اثر خوردگی استفاده می کنند. دستکش های ساخته شده از PVC و لاستیک وینیل به طور کلی در برابر موادی مانند اسید، مواد شیمیایی، روغن بسیار مقاوم هستند.

در کارهایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارید می توان از دستکش نیتریل نیز استفاده کرد. به لطف پوشش ضخیم روی پارچه نخی، از صدمات ناشی از سایش شیمیایی جلوگیری می شود.

دستکش جوشکاری

دستکش ها از چرم های مرغوبی ساخته شده اند تا در برابر نورهای جوشکاری ماوراء بنفش که در معرض جوشکار قرار دارد محافظت کند. این دستکش ها می توان در دراز مدت نیز استفاده کرد زیرا که جنس آنها از چرم است و دیرتر پوسیه می شوند.

دستکش کار مقاوم در برابر حرارت

دستکش تا 2000 درجه سانتیگراد می تواند مقاوم در برابر حرارت باشد و در ریخته گری ها، آتش نشانی ها و کوره ها استفاده می شود. انواع دستکشهای مقاوم در برابر حرارت که از پارچه روکش شده یا نمد ساخته می شوند, با روکش فیبر شیشه ای بدست می آیند.

 

نکات ایمنی در محیط کار و استفاده از دستکش کار

  • در صورتی که سپر و گارد حفاظتی یک وسیله یا ماشین روی آن نصب نبود، هرگز از آن وسیله استفاده نکنید و مورد را به اطلاع سرپرست کار برسانید.
  • از ابزار و وسایل راحت و اندازه ی دست خود استفاده کنید. ابزاری که استفاده می کنید باید راحت باشند و موجب خستگی و درد در ناحیه مچ شما نشود. در ضمن به خاطر داشته باشید که دست خود را راحت و خنثی نگه دارید.
  • از نحوه‌ی خاموش کردن یک دستگاه یا وسیله الکتریکی در مواقع اضطراری اطلاع داشته باشید. شاید نیاز باشد که با سرپرست کار خود در این باره صحبت کنید و از وی کمک بخواهید.
  • اگر از مواد مخدر یا الکل استفاده کرده اید،هرگز سعی به استفاده از یک ماشین و وسیله نکنید.
  • در خصوص شکستگی استخوان از یک پاکت یخ استفاده کنید و از قرار دادن مستقیم یخ روی ناحیه صدمه دیده خوداری کنید. سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.
  • اگر دست یا انگشت فرد قطع شد، سعی کنید که از آن نگه داری کنید. تکه ی جدا شده را در داخل یک پارچه ی نم دار و نسبتاً خیس قرار دهید. سپس با قرار دادن آن داخل یک پاکت پلاستیکی یا محفظه ی بسته و روی یخ، قسمت جدا شده را به همرا فرد مسدوم به بیمارستان منتقل کنید.
  • هنگام کار با یک ماشین، از قرار دادن دست و یا انگشتان خود در داخل قسمت های داخلی خودداری کنید.

نکاتی برای استفاده از دستکش کار

  1. اگر قرار است با مواد شیمیایی و سمی کار کنید. پس از دستکش مناسب استفاده کنید. زیرا بعضی از این مواد از خود گرما تولید می کنند.
  2. اگر دستتان کمی جراحت برداشت و زخم آن بسیار ناچیز بود، کار را توقف کنید. مورد را به سرپرست کار گزارش دهید. سریعاً با استفاده از جعبه کمک های اولیه، از کسی بخواهید که زخم یا بریدگی را برایتان پانسمان کند. سپس از دستکش کار استفاده کنید.
  3. برای زخم و بریدگی ها جدی و شدید، با وارد کردن فشار در محل زخم، سعی کنید مانع از خارج شدن خون شوید. زخم را با پارچه ی تمیز بپوشانید و سعی کنید که دست جراحت دیده را بالاتر از سطح قلب نگه دارید. هر چه سریع تر با اورژانس تماس بگیرید و اصلا از دستکش استفاده نکنید.

 

نتیجه گیری

استفاده از دستکش ایمنی در انجام کار بسیار اهمیت دارد. بیش از41% حوادث ناشی در کار مربوط به استفاده نکردن از دستکش ایمنی می باشد. دستکش ایمنی انواع بسیار متفاوتی دارد که هر کدام در جهت فعالیتی خاص تولید و عرضه می شود. دست ها و انگشتان از با اهمیت ترین اعضای کمکی بدن می باشد که درهنگام مواجهه با خطرات ناشی از برق گرفتگی، تماس با مواد شیمیایی، پارگی و بریدگی. خراش، سوختگ، سوراخ شدن، تماس با مواد بیولوژیکی و همچنین در برابر دما های بسیار بالا، برای حفاظت و نگهداری از آنها باید از دستکش ایمنی مناسب استفاده شود.

 

مقالات دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟