چرا زیره کفش می شکند؟

چرا زیره کفش می شکند؟

گاهی اوقات متوجه می شوید که زیره کفش تان شکسته و باز شده و از این موضوع ناراحت می شوید. زیرا ممکن است در هنگام خرید فروشنده از آن کفش تعریف های زیادی کرده باشد و شما به خاطر مزیت هایی که آن کفش داشته است آن را خریداری کرده اید. سوال اینجاست که چگونه متوجه شویم یک زیره کفش خوب چه نوع خصوصیاتی باید داشته باشد؟ در ادامه این مقاله، ما این موضوع را برایتان شرح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

بخش های مختلف یک کفش

قبل از اینکه به دنبال عوامل ایجاد شکست در زیره کفش باشیم، لازم است تا کمی با اجزای مختلف کفش ها آشنا شویم. کفش ها فارغ از اینکه از چه نوعی هستند و در چه مواردی استفاده می شوند می تواند دارای اجزای تقریبا مشابهی باشند. برخی از این اجزا عبارتند از:

 1. سرپنجه: این قسمت جلوترین بخش کفش است که در کفش های ایمنی باید متناسب با نوع استفاده از جنس فولاد یا هر نوع جنس سخت دیگر ساخته شود تا اسیب های وارده به سرپنجه را در حین کار به حداقل برساند.
 2. رویه: بخش جلویی کفش می باشد که پنجه پا به طور کامل پوشش می دهد.
 3. گلوی باز: بخشی که پا از آن وارد کفش می شود و سپس با نوار، بند یا چسب های موجود متناسب با نوع کفش محکم می شود.
 4. بندهای رویه کفش: در این بخش بندها قرار دارند که باعث فیکس شدن کفش می شوند.
 5. بندها: بندها می توانند در طراحی های مختلف متفاوت باشند برای مثال به جای بند، بندچسبی تعبیه شود یا هر نوع دیگر.

کفی و زیره کفش

 

پایپوش ها و کفش ایمنی استاندارد باید دارای چه اجزای باشند؟
پایپوش ها و کفش ایمنی استاندارد باید دارای چه اجزای باشند؟

 

 1. کفی کفش: لایه داخلی کفی کفش برای ایجاد فاصله بین پا و بدنه اصلی کفش تعبیه شده و نوع طبی آن بهترین است و مانع از بروز مشکلات پا مانند صافی کف پا و … می شود.
 2. تودوزی: درون کفش قرار می‌گیرد و از جنس پارچه، چرم و موادی از این قبیل است.
 3. شیار آشیل: فرورفتگی اندکی که در بالای محافظ پاشنه قرار دارد. این قسمت طراحی شده تا از ورود فشار به بخش تاندون آشیل جلوگیری کند و باعث کاهش درد‌های وارده شود.
 4. زیره خارجی: بحث ما در این مطلب در مورد این بخش از کفش است. بیرونی ترین بخش زیره کفش است که از جنس موادی مانند لاستیک، PU و … ساخته می شود.

کفش ها دارای بخش های مختلف دیگری هستند که بیان همه آنها و ارائه توضیح درباره آنها از حوصله این بخش خارج است.

دلایلی که باعث شکست شدن زیره کفش می شود!

در تولید زیره کفش چنانچه از مواد با دانسیته معلوم و مطابق با نوع کفش و هم چنین آج قالب استاندارد استفاده نشود، زیره می شکند اما دلایل دیگری نیز می توانند عامل این موضوع باشند از جمله:

 1. ضخامت بالا سرپنجه کفش
 2. استفاده از مواد نامناسب در قالب
 3. طراحی ناکارآمد آج قالب
 4. دانسیته بالا در زیره

دلیل اول: بالا بودن ضخامت پنچه کفش

باید دقت شود زیره کفش در قسمت سر پنجه معمولا بیشتر از 8 میلی متر نشود. زیرا در اثر ضخامت زیاد مواد پی یوی بیشتری در سطح جای میگیرد. در نتیجه افزایش ضخامت در قسمت سر پنجه باعث مقاومت در مقابل انعطاف پذیری و شکست زیره خواهد شد.

دلیل دوم: استفاده از مواد نامناسب

چون کفش ها با مصارف مختلفی وجود دارند از جمله کفش های ایمنی، کفش ورزشی، کفش کوه نوردی و … با توجه به نوع کارایی‌شان زیره متفاوتی باید برای آنها انتخاب شود.

هر نوع زیره ای که برای کفش ها استفاده می شود باید از مواد اولیه با کیفیت و درجه یک باشد تا ضمن راحتی مانع از آسیب زیره کفش در استفاده های طولانی شود.

دلیل سوم: طراحی آج قالب

باید آج قالب با توجه به نوع کاربرد کفش درست انتخاب شود. چنانچه آج قالب فرم خوبی نداشته باشد یعنی دارای ارتفاع زیاد باشد و تیزی در جهت انعطاف کفش باشدT باعث شکست و آسیب زیره می شود.

 

 

 

دلیل چهارم: دانسیته خیلی بالا و یا خیلی پایین زیره

چنانچه از طریق ریختن مواد اضافی داخل قالب‌های کفش، زیره را سنگین کنیم و از این طریق افزایش دانسیته نماییم. باز هم این کار باعث شکست زیره خواهد شد، زیرا در این موارد هر چه قدر ضخامت زیره بیشتر باشد زاویه خمش سطح خارجی بیشتر است و در نتیجه احتمال شکست زیره بیشتر می شود.

اگر دانسیته خیلی پایین برای زیره انتخاب شود. چنانچه به خاطر صرفه جویی اقتصادی مواد پی یو کمتری در قالب بریزیم. باز هم فاصله مولکولی بیش از حد در زنجیره های پلی یورتان باعث سایش زیره می شود و موجب عدم چسبندگی رویه به زیره و هم باعث شکست زیره خواهد بود.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد ساختار کفش ها، پیشنهاد می کنیم به مقاله مموری فوم چیست ؟و چگونه در صنعت کفش استفاده می شود؟  نگاهی بیندازید.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:

 

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟