چرا زیره کفش می شکند؟

شکست زیره کفش

گاهی اوقات متوجه می شوید که زیره کفش تان شکسته و باز شده و از این موضوع ناراحت می شوید. زیرا که ممکن است در هنگام خرید فروشنده از آن کفش تعریف های زیادی کرده باشد. و شما به خاطر مزیت هایی که ان کفش داشته است آن را خریداری کرده اید. اما چگونه متوجه شویم که یک زیره ی کفش خوب چه نوع خصوصیاتی باید داشته باشد. در ادامه مقاله، ما این موضوع را برایتان شرح خواهیم داد با ما همراه باشید.

عاملی که باعث ایجاد شکست در زیره یا باز شدن کفش می شود. بیشتر در زیره‌ی کفش های pu و نوع آج به کار رفته در آن است.

در تولید زیره کفش چنانچه از مواد با دانسیته معلوم و مطابق با نوع کفش و هم چنین آج قالب استاندارد استفاده نشود زیره می شکند.

دلایلی که باعث شکست شدن زیره کفش می شود!

  1. ضخامت بالا سرپنجه کفش
  2. به کار بردن مواد نامناسب در قالب
  3. طراحی ناکارآمد آج قالب
  4. دانسیته بالا در زیره

دلیل اول: بالا بودن ضخامت پنچه کفش

باید دقت شود زیره کفش در قسمت سر پنجه معمولا  بیشتر از 8 میلی متر نشود. زیرا در اثر ضخامت زیاد مواد پی یوی بیشتری در سطح جای میگیرد. و افزایش ضخامت در قسمت سر پنجه باعث مقاومت در مقابل انعطاف پذیری و در نتیجه شکست زیره خواهد شد.

دلیل دوم: استفاده از مواد نامناسب

چون کفش ها با مصارف مختلفی وجود دارد از جمله کفش های ایمنی، کفش ورزشی، کفش کوه نوردی و … با توجه به نوع کاراییشان زیره متفاوتی باید برای آنها انتخاب شود.

دلیل سوم: طراحی آج قالب

باید آج قالب با توجه به نوع کاربرد کفش درست انتخاب شود. چنانچه آج قالب فرم خوبی نداشته باشد یعنی دارای ارتفاع زیاد باشد و تیزی در جهت انعطاف کفش باشد باعث شکست و آسیب زیره می شود.

دلیل چهارم: دانسیته خیلی بالا و یا خیلی پایین زیره

چنانچه از طریق ریختن مواد اضافی داخل قالبهای کفش، زیره را سنگین کنیم و از این طریق افزایش دانسیته نماییم. باز هم این کار باعث شکست زیره خواهد شد. زیرا در این موارد هر چه قدر ضخامت زیره بیشتر باشد زاویه خمش سطح خارجی بیشتر است و در نتیجه احتمال شکست زیره بیشتر می شود.

اگر دانسیته خیلی پایین برای زیره انتخاب شود. چنانچه به خاطر صرفه جویی اقتصادی مواد پی یو کمتری در قالب بریزیم. باز هم فاصله مولکولی بیش از حد در زنجیره های پلی یورتان باعث سایش زیره می شود و موجب عدم چسبندگی رویه به زیره و هم باعث شکست زیره خواهد بود.

 

مقالات مرتبط با موضوع زیره کفش:

 

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟