چگونه یک کفش مناسب و استاندارد را تشخیص دهیم؟

چگونه یک کفش مناسب و استاندارد را تشخیص دهیم؟

برای انتخاب یک کفش مناسب و استاندارد باید به تمام ویژگی ها از جمله جزیی ترین آنها توجه کرد و اطلاعات مفیدی راجع به اجزا کفش به دست آورد. پوشیدن کفش مناسب و استاندارد سلامت پا را تضمین می کند پس باید برای آن ارزش قائل شد.

پای انسان قلب دوم اوست. این موضوع از گذشته رواج داشته است که نقاطی از کف پا نمایانگر سلامت بخش های مختلف بدن است و نیاز به مراقبت دارد. برای خرید کفش مناسب و استاندارد باید به نکات زیادی توجه کرد. زیرا کفش ها بیشتر از لباس ها و پوشش های دیگر اهمیت دارند.

در ادامه مراحلی را برای انتخاب یک کفش مناسب تعریف کرده ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

مرحله اول: انتخاب اندازه کفش

بسیاری از افراد تصور می کنند که اگر در هنگام خرید کفش مقداری برایشان تنگ باشد، مشکلی پیش نمی آید و به اصطلاح کفش جا باز می کند و به مرور اندازه پا می شود. ولی این تصور اشتباهی است.

  • برای خرید کفش به اندازه او باید توجه کرد و کفشی را انتخاب کرد که حداقل 1-0.5 سانتیمتر بین بلندترین انگشت پا و نوک کفش فاصله باشد.
  • در هنگام خرید حتما با کفش مورد نظرتان چند قدم را در فروشگاه راه بروید تا از راحت بودن آن مطمن شوید.
  • بهترین زمان برای خرید کفش پایان روز است. زیرا که پای افراد به طور طبیعی در صبح حدودا نیم سایز بزرگتر از بعدازظهرها است.

 

ویژگی های یک کفش ایمنی سبک و راحت

مرحله دوم: بررسی اجزای داخلی کفش (رویه، زیره، پاشنه و پنجه کفش)

رویه کفش

جنس رویه کفش باید ترکیبی از نایلون و چرم باشد. تا همیشه خشک و سبک بماند و تهویه مناسب داشته باشد. باید در قسمت رویه کفش پد قرار گیرد تا از پاشنه پا به طور استاندارد محافظت کند.

زیره کفش

زیره کفش علاوه بر زیبایی باید احساس راحتی را نیز به پا القا کند. یک زیره استاندارد همچنین باید دارای مقاومت سایشی بالایی باشد تا در هنگام کار با آن به پا آسبی نرسد. این مقاومت سایشی در برابر سطوح صاف و لغزنده افراد را از لیز خوردن حفظ خواهد کرد.

دو نوع زیره در بازار وجود دارد;

  1.  زیره پلی اورتان (پی یو)
  2.  پلی وینیل کلراید (پی وی سی)

جنس pu سبکتر، راحتتر و قابل انعطافتر است. در برابر سایش مقاوم است و دوام بیشتری دارد. اما بعد از گذشت مدت زمانی از استفاده، اصطکاک آن به صورت جزئی کاهش می یابد.

پلیمر پی‌وی‌سی بسیار سخت است. اما وقتی‌ که برای زیره کفش مورد استفاده قرار می‌گیرد، با استفاده از افزودنی‌هایی نرم می‌گردد. زیره پی‌وی‌سی معمولاً به‌صورت تزریق مستقیم تولید می‌شود. از ویژگی‌های زیره پی‌وی‌سی می‌توان به بادوام بودن و منعطف بودن و خاصیت غیر لغزندگی آن اشاره کرد.

پنجه کفش مناسب

یکی دیگر از اجزای کفش که باید به آن توجه کرد” پنجه کفش” است. پنجه کفش باید طوری طراحی شود که به انگشتان پا فشاری وارد نشود. توصیه می کنیم از خرید کفش خیلی نوک تیز پرهیز کنید زیرا انگشتان پا را تحت فشار قرار می دهد و باعث بد شکل شدن انگشتان می شود.

کفش مناسب و استاندارد

پاشنه کفش

پاشنه کفش معمولا از جنس چرم ساخته می شود. اصول و استاندارد پاشنه کفش برای به وجود آمدن زاویه قائمه ستون فقرات انسان با زمین و از بین بردن فشار روی کمر و ستون فقرات مقدار ۲/۲cm به عبارتی ۲۲ میلیمتر است. هرچه پاشنه پا پهن تر باشد فشار بر روی پا کمتر است.

 

کفی طبی مناسب

وظیفه هر کفی کفش باید این باشد که انواع ناهنجاری های بدن و یا الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح کند. این کفی ها تنها به منظور تصحیح صافی کف پا به کار گرفته نمی شوند. بلکه هدف اصلی آن ها راحت تر ایستادن، راه رفتن و دویدن است. به این ترتیب که به مقدار بسیار کمی، زاویه هایی را که در آن ها به پا ضربه می خورد، تغییر می دهند.

هر شخصی با مقدار مشخصی از یک لایه نرم در کف پای خود متولد می شود. این لایه بالشتکی به صورت طبیعی امواج ضربه ای را که به کف پا وارد می شوند، ملایم تر کرده و به شیوه ای مناسب به کل پا اعمال می کند. متاسفانه با افزایش سن افراد این لایه طبیعی در طول زمان اثر خود را از دست داده و تحلیل می رود. کفی های طبی تا حدی کارایی این لایه را انجام می دهند.

برای مطالعه بیشتر در مورد کفی های طبی نگاهی به مطلب کفی طبی مناسب باید دارای چه ویژگی باشد؟ بیندازید.

نتیجه گیری

خرید یک جفت کفش استاندارد شاید کار ساده و آسانی به نظر برسد. یعنی در ظاهر به این شکل است که به فروشگاه می روید و از بین انواع کفش در رنگ و طرح و مدل های مختلف یکی را انتخاب کرده و خریداری می کنید. اما موضوع به این آسانی هم نیست.

پوشیدن کفش استاندارد در هنگام راه رفتن، دویدن و … نه تنها سلامت پا را تضمین می کند، بلکه در طول عمر مهره های ستون فقرات و زانوها و … نیز بسیار تاثیر دارد.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مطلب توانسته باشد به شما برای انتخاب یک کفش به صورت هوشمندانه کمک کرده باشد.

 

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را مطالعه کنید:

 

 

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟