مراحل ساخت چرم در صنعت کفش

ساخت چرم

ساخت چرم بسیار مورد توجه بوده است زیرا چرم در زندگی بشر از گذشته های دور تا به حال کاربرد فراوانی داشته است. در زمانه های قدیم مردم برای تامین نیازهایشان از پوست و گوشت حیوانات استفاده میکردند. از گوشت حیوانات نیازهای غذایی خود را تامین می کند. از پوست باقی مانده وسایل گوناگونی از جمله کفش, سپر ، زره چرمی ، کلاه رزمی چرمی استفاده می کردند. امروزه با گذشت قرنها نیزهنوزهم از پوست حیوانات برای مصارف گوناگون استفاده می شود. در قرن حاضر چرم‌سازی ، بصورت یک صنعت بزرگ درآمده است.

کاربرد چرم پیش از ریسندگی و بافندگی بوده و با اینهمه فن آماده کردن پوست تاکنون تغییر زیادی نکرده است . در ایران نیز در این اواخر از روش دباغی استفاده می کنند.
برای به ساخت چرم دو راه وجود دارد اولین راه آماده سازی پوست گوسفند و بز با زاج سفید است که به این روش چرم زاغی می گویند. و روش دوم دباغی پوست گاو و الاغ و اسب است.

حذف ضایعات پوست

پوست خشک شده را جمع آوری کرده; و باقیمانده های اضافی پوست مانند چربیهای اضافه و پشم از پوست جدا کرده می گذارند سه تا شش روز در آب خیس بخورد.

خشک کردن پوست برای ساخت چرم

پس از خیس خوردن پوست برای خشک کردن آنها یا از نمک استفاده می کنند; که این عمل با را با نمک خشک و یا آب نمک استفاده می کنند و یا از نور خورشید بهره می گیرند.

لش زدایی

لش زدایی یکی دیگر از مراحل ساخت چرم می باشد. بدین صورت که پوست خام عموما دارای ضایعاتی از جمله چربیهای اضافه و گوشت اضافه می باشند. در این مرحله از ساخت چرم ماشین های لش زدایی که برای اینکار تعبیه شده اند این ضایعات را از پوست جدا می کند.

موگیری و آهک زنی

پس از مرحله لش زدایی باید مو و پشم را از پوست جدا کرده که به این عمل اصطلاحا مو زدایی گویند. به این صورت که پوست موردنظر را در محلول آهک قرار می دهیم. این کار باعث می شود عمل جدا سازی پشم و مو از پوست سریع تر شود.
پس از این کار باید آهک موجود در پوست کاملا پاک شود. زیرا اگر مقداری کمی اگر بماند باعث می شود که ترکهایی در پوست بوجود آید که دیگر نتوان آن را رنگ آمیزی کرد. این عمل ; بوسیله مواد شیمیایی مانند نمکهای آمونیم ، بی‌سولفیت سدیم ، و … انجام می‌گیرد.
خیساندن در مواد شیمیایی
در این مرحله پوست را در یک وان پر از آب و نمک امونیوم قرار می دهیم تا هم عمل آهک گیری را انجام دهیم هم ببا قراردادن پوست در این آنزیم ها باعث لطیف شدن و نرم شدن پوست شود.

دباغی کردن پوست

در این مرحله از ساخت چرم; پوست را در محلول اسیدی حاوی نمک قرار می دهیم. در این مرحله به این علت از نمک استفاده میکنیم; زیرا که نمک مانع تورم پوست می شود و در آخر پوست حالت صافی به خود می گیرد.

برش چرم

در این مرحله از ساخت چرم ,چرم دباغی شده را با استفاده از ماشین آلات برش می دهند و به اندازه دلخواه در می آورند. برای یکدست کردن پوست, آن را از ناحیه گوشتی به وسیله ماشین های غلطتکی می تراشند. و در آخر چرم را به اصطلاح سمباده و پرداخت می کنند یعنی چرم را پاک کرده با تراشیدن قسمت های آسیب دیده آن را یکنواخت می کنند.

آخرین مرحله ساخت چرم = رنگ آمیزی چرم

مواد رنگی که از آنها برای رنگ آمیزی چرمها استفاده می‌شود، دو دسته‌اند:
مواد‌رنگی معدنی غیر محلول در آب مانند اکسید روی ، کرومات سرب و غیره که قدرت پوشش زیادی دارند.
مواد رنگی آلی محلول در آب مانند رنگهای آنیلی ; آنیونی و مواد رنگی نیتروژن دار ; دی‌فنیل آهن و غیره.

این رنگها را بر اساس نفوذ در الیاف چرم ;به سه دسته کاتیونی ; آنیونی و مواد رنگی غیر قابل حل در آب تقسیم می‌کنند; برای جلوگیری از سفت و سخت شدن چرم پس از رنگ آمیزی ; باید به آن روغن زد تا بدین طریق خواص مطلوب زیر در آن ایجاد شود; نرم و قابل انعطاف شدن ; کاهش میزان نفوذ گرما ; مقاوم شدن در برابر آب ; ایجاد قدرت کششی و افزایش طول.

گروه صنعتی یحیی تولید کننده برتر کفش ایمنی، در راستای بالا بردن و حفظ کیفیت کفش های ایمنی خود، از چرم طبیعی در محصولات خود استفاده کرده است برای مشاهده کفش ایمنی چرمی می توانید از کاتالوگ محصولات ما بازدید نمایید.

 

 

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟