آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟

آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟

آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟ این سوالی است که این روز ها و با شرایط پیش آمده , زمانی که ماسک به صورت داریم بسیار ذهن ما را به خود درگیر کرده است.شاید بسیاری از افرادی که از ماسک در محیط اجتماع استفاده نمیکنند جوابشان به  این سوال خیر است !!! در این مقاله قصد داریم با اطلاعات کافی و بیانی ساده به جواب این سوال برسیم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

تعریفی برای ماسک سه لایه

آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟
تعریفی برای ماسک سه لایه

انواع مختلفی از ماسک‌های جراحی در بازار وجود دارد . به طور معمول، این ماسک‌های یکبار مصرف به شکل مستطیل برش داده می‌شوند و نوارهای چین خورده‌ای برای پوشاندن بینی، دهان و فک در آنها تعبیه شده‌ است. الیاف این ماسک‌ها را نوعی پارچه مصنوعی  تشکیل داده است.

طراحی ماسک‌های جراحی بستگی به موارد استفاده از آنها  دارند. معمولاً ماسک‌ها به صورت سه لایه هستند. که ماده ای در بین این لایه ها قرار میگیرد. این ماده  مانند صافی عمل می‌کند که از ورود و خروج میکروب‌ها به دخل و ازبیرون به ماسک جلوگیری می‌کند.

بیشتر ماسک‌های جراحی دارای پوستی یا چین خوردگی هستند. از سه تکه استفاده می‌شود تا کاربر بتواند ماسک را طوری گسترش دهد که منطقه را از بینی تا چانه بپوشاند.

 

روشهای نصب ماسک روی صورت

سه روش مختلف برای نصب ماسک‌ها روی صورت وجود دارد. محبوب‌ترین آنها حلقهٔ گوش است که در آن ابزاری مانند نخ یا کش به ماسک وصل شده و در پشت گوش قرار می‌گیرد. مورد دیگر بندی است که از چهار تسمه نبافته تشکیل شده‌است که پشت سر گره خورده‌است. سومی، نوار سر است که یک نوار کشی  است که در پشت سر محکم می‌شود.

 

کاربرد ماسک سه لایه

آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟
کاربرد ماسک سه لایه

ماسک‌های جراحی ساده باعث جلوگیری از پاشیدن بزاق دهان می‌شود و از انتقال مایعات بدن از فرد پوشنده به دیگران، به عنوان مثال بیمار، جلوگیری می‌کند. ماسکها  همچنین  یادآوری می‌کنند که دهان یا بینی خود را لمس نکنید، که در غیر این صورت می‌تواند ویروس‌ها و باکتری‌ها را پس از لمس یک سطح آلوده منتقل کند.

ماسک های چند لایه  همچنین می‌توانند باعث کاهش انتشار قطرات مایع عفونی (حامل باکتری یا ویروس) شوند که هنگام سرفه یا عطسه  ایجاد می‌شود.

کار ماسک‌های پارچه‌ای و جراحی جلوگیری از پخش و انتقال قطره‌های تنفسی حامل بیماری است و به همین دلیل در همه‌گیری‌های تنفسی به عموم توصیه می‌شوند.

 

به مقاله ی  در چه مواقعی میتوان ماسک پارچه ای استفاده کرد؟ هم نگاهی بیندازید.

 

ماسک‌های رسپیراتور (مانند N95) هم از پخش ذرات  تنفسی جلوگیری می‌کنند ,هم فرد را از قطرات حامل بیماری دیگران , محافظت می‌کنند و بنابراین کادر درمان از آنها استفاده می‌کنند.

مهمترین دلیل استفاده عمومی از ماسک جلوگیری از پخش و انتقال بیماری های مسری  توسط مبتلایان یا ناقلان  است.

میزان فیلتر ماسک های چند لایه

در خصوص این موضوع که ماسک‌های جراحی چه میزان از ذرات معلق در هوا را فیلتر می‌کنند، آمارهای متفاوت وجود دارد.گزارش‌ها از امکان فیلتر شدن ۱۰ تا ۹۰ درصدی ذرات توسط این ماسک‌ها می‌گویند.

نکته اینجاست که استفاده صحیح و مداوم از ماسک، نقش محوری ‌تری نسبت به نوع ماسک، در کنترل انتقال ذرات به افراد درسطح جامعه را دارد.

 

کدام یک بهتر است؟ماسک فیلتردار یا ماسک N۹۵

آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟
آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟

اکثر افراد ماسک‌هایی که روی آن فیلتر قرار دارد را ماسک N95  می‌نامند. در حالی‌ کهN95 ماسکی است که به‌صورت پنج لایه است و فیلتر ندارد و بهترین گزینه برای استفاده در بیمارستان است؛ زیرا بهره‌مندی از سه لایه اسپان، یک لایه ملت بلون و یک لایه کربن و ایجاد وزن کمتر از 200 گرم, برای این ماسک‌ها، اجازه ورود هیچ ویروسی را نمی‌دهد.

از ماسک‌های فیلتردار که نام اصلی آن FFP۱ و FFP۲ است، بیشتر برای کارهای صنعتی مثل نجاری استفاده می‌شود؛ چون هوا را به‌صورت یک طرفه عبور داده و مانع عبور ذرات می‌شود.یعنی هوای آلوده ی اطراف به داخل ماسک نفوذ نمیکند اما ذرات تنفسی فرد استفاده کننده به بیرون انتقال پیدا میکند. این مدل ماسکها هنگام شیوع بیماری های واگیر دار اصلا مناسب نیستند.

 

منظوراز ۳ لایه بودن ماسک چیست؟

 

آیا ماسک چند لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟
آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟

 

در تولید ماسک‌های پرستاری از سه لایه پارچه استفاده می‌شود. پارچه‌های رایج در تولید بدنه ماسک سه لایه: اسپان، ملت بلون، ترموباند و بایکو است.

 

  • پارچه ملت بلون; پارچه‌ای است که به‌صورت الیاف پمبه است و با تراکم بالا، بهترین مانع برای عبور میکروب و آلودگی است.
  • پارچه اسپان ; مشابه همان پارچه‌ای است که در تولید ساک‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود و محکم بوده و مانع عبور میکروب می‌شود.

پارچه‌های دیگر نیز دارای همین ویژگی‌ها هستند؛ ولی با توجه به میزان تقاضای زیاد برای تولید ماسک، ممکن است دارای قیمت‌های مختلفی باشند.

نکته مهم در تولید این ماسک‌ها، استفاده از نوع دوخت مخصوص  است؛ زیرا دوختن با چرخ‌خیاطی یا حرارت یا دستگاه‌های غیر اتومات علاوه بر ایجاد منافذ به واسطه دوختن نخ و سوزن، احتمال آلودگی بیشتر در زمان تولید را نیز دارد.

دوخته شدن بدنه ماسک با دستگاه اتومات و کاملا بدون دخالت دست, باعث استحکام بسیار بالا و بهداشت بیشتر می‌شود.

 

برای آشنایی بیشتر با ویژگی های ماسک یحیی پیشنهاد می کنیم به مقاله ی ماسک اقتصادی یحیی چه ویژگی هایی دارد؟  نگاهی بیندازید.

آشنایی با بهترین روش نگه‌داری از ماسک سه لایه

آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟
آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟

برای نگهداری اصولی از ماسکهای خود به نکات زیر دقت کنید;

 

  1.  ماسک را نشسته و یا با مواد ضدعفونی تمیز نکنید؛. زیرا بعد از برخورد مایعات با ماسک، الیاف آن تحت تاثیر مایع قرار می‌گیرند و مقاومت آن کاهش پیدا می‌کند.
  2.  از قرار دادن ماسک داخل جیب لباس یا کیف یا نقاطی آلوده مثل ماشین خودداری کنید!
  3.  ماسک را بین ۲ دستمال کاغذی تمیز و قرار دهید و روی یک سطح مطمئن و خشک قرار دهید.
  4. در صورت خیس یا مرطوب شدن ماسک سه لایه , دیگر از آن استفاده نکنید.

 

چرا استفاده از ماسک در جلوگیری از همه‌گیری بیماری ها اهمیت دارد؟

 

آیا ماسک چند لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟
آیا ماسک سه لایه ما را از خطرات محافظت می کند؟

 

گفته می‌شود که بخش زیادی از انتقال بیماری ها  در دوران ابتدایی  اتفاق می‌افتد. و ممکن است افراد قبل از شروع علائم بیماری، بتوانند بیماری را به بقیه انتقال دهند.

بر اساس تحقیقات ، استفاده گسترده از ماسک ممکن است به محدود کردن انتقال ذرات حامل بیماری , توسط افرادی که اطلاعی از ناقل بودن خود ندارند، کمک کند. در کنار تمام این موارد این نکته را نیز باید یادآور شویم که محققان و پزشکان از همان ابتدا، عنوان کردند که استفاده از ماسک باعث می‌شود شما از تماس دست آلوده با دهان و بینی خود اجتناب کنید.

مقاله ی پیشنهادی؛ 4 توصیه برای به حداکثر رساندن تاثیر ماسک ها

استفادهٔ درست از ماسک مناسب می‌تواند;

 

  1.  باعث کاهش محسوس پخش قطرات ریز‌ تنفسی حامل بیماری  شود.
  2.  مانع ورود قطره های  ریز تنفسی. حامل بیماری به بینی و حلق و ریه افراد سالم شود یا از آن می کاهد.
  3.  از آلوده‌ شدن بینی و دهان با دست جلوگیری کند.

 

در نتیجه  نمی توان گفت ماسک سه لایه میتواند . ما را صد در صد از خطرات محافظت کند.در واقع ماسکها به ما یاداوری می کنند .که  درمحیط هایی که احتمال انتقال بیماری های  مسری وجود دارد, باید از تماس دستی  که  آلوده است با صورت و دهان و بینی خود جلوگیری کرد. از زاویه ایی دیگر ماسک زدن اهمیت دادن به سلامت بقیه ی افراد جامعه است. زیرا در صورتی که فرد استفاده کننده از ماسک ناقل بیماری باشد. با پوشاندن دهان و بینی خود , از انتقال ذرات حامل بیماری به دیگران جلوگیری میکند.

امیدواریم این مقاله و مطالب آن برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟