ماسک پزشکی و کاربردهای آن

ماسک پزشکی و کاربردهای آن

یک ماسک پزشکی ، که به عنوان ماسک صورت نیز شناخته می شود. توسط متخصصان بهداشت در طی مراقبت های بهداشتی پوشیده شوند. این وسیله برای جلوگیری از ابتلا به عفونت در بیماران و پیشگیری پرسنل از ابتلا به باکتریهایی که در قطرات مایع و ذرات معلق در هوا از دهان و بینی فرد مبتلا, بیرون ریخته می شود، طراحی شده است.

 

ساختمان یک ماسک پزشکی

ماسک پزشکی وسیله ای یکبار مصرف است که یک مانع فیزیکی است بین دهان و بینی فرد استفاده کننده و آلودگی های احتمالی در محیط. البته اگر به صورت صحیح استفاده شود.

"<yoastmark

یک ماسک پزشکی برای کمک به مسدود کردن قطرات ذرات بزرگ ، که حاوی ویروس و باکتری است و  جلوگیری از رسیدن آن به دهان و بینی شما می باشد. ماسک های پزشکی موانع موثری برای حفظ قطرات بزرگی است که از طرف دهان و بینی توسط استفاده کننده در محیط عمومی آزاد می شود. ماسک های پزشکی به کاهش , در معرض ترشح بزاق و ترشحات تنفسی مربوط به دیگران می پردازند. در غیر این صورت می توانند تا 26 پا حرکت کنند.

ماسک پزشکی همچنین به پوشاننده یادآوری می کند که به دهان یا بینی خود دست نزنند. تماس دست با صورت می تواند ویروس ها و باکتری ها را به سیستم تنفسی فرد منتقل کند.

 

انواع ماسک پزشکی

ماسک های پزشکی با توجه به کیفیت و سطح محافظت متفاوت هستند. علیرغم نام آنها ، همه ماسک های پزشکی برای استفاده در حین جراحی مناسب نیستند. ماسک های پزشکی ممکن است به عنوان ماسک های جراحی، ایزوله ، دندانپزشکی یا … برچسب گذاری شوند.

ماسک های پزشکی توسط متخصصان بهداشت در حین جراحی و برخی اقدامات مراقبت های بهداشتی استفاده می شود.

 

برای آشنایی بیشتر با انواع ماسک ها به مقاله ی چند نوع ماسک داریم؟ نگاهی بیندازید.

استفاده ی همیشگی آسیایی ها از ماسک

ماسک های پزشکی در طول سال در کشورهای آسیای شرقی مانند چین ، ژاپن و کره جنوبی مورد استفاده عموم مردم قرار می گیرد. هدف از این کار کاهش احتمال شیوع بیماری های قابل انتقال توسط هوا به دیگران می باشد. دلیل دیگر اینکه پوشش ماسک از تنفس ذرات گرد و غبار آلوده ی موجود در هوا جلوگیری می کند.

علاوه بر این ، استفاده از ماسک پزشکی در فصول مختلف در فرهنگ مردم آسیای شرقی موضوعی پذیرفته شده است.

ماسک های پزشکی در کشورهای آسیایی مورد استفاده عموم  قرار  می گیرد تا احتمال گسترش بیماری های منتقله از طریق هوا به دیگران, کاهش یابد.

 

ماسکهای پزشکی و کاربردهای آنها
ماسکهای پزشکی و کاربردهای آنها

نمادی برای مسئولیت پذیری

در ژاپن و تایوان ، معمولاً مشاهده این ماسک ها که در فصل آنفولانزا استفاده می شود،نمایانگر توجه به دیگران و مسئولیت اجتماعی است. ماسک های پزشکی از محافظت در برابر شیوع بیماری ها محافظت می کنند .

ماسک های پزشکی در انواع مختلفی طراحی و در بازار موجود می باشند. معمولاً ماسک ها به صورت سه لایه هستند. این ماده سه لایه از پلیمر ذوب شده ، معمولاً پلی پروپیلن ساخته شده است. که بین پارچه غیر بافته قرار گرفته است. ماده ذوب شده به عنوان صافی عمل می کند که میکروب ها از ورود یا خارج شدن ماسک جلوگیری می کنند.

به طور معمول از چین در ماسکها استفاده می شود تا کاربر بتواند ماسک را طوری گسترش دهد که ناحیه بینی تا چانه را بپوشاند. ماسک ها با حلقه های گوش ، بندهای سر ، یا بندهای الاستیک( بندهای کشی) روی سر محکم می شوند.

انواع ماسک پزشکی

ماسک ها در انواع مختلفی وجود دارند. این طرح های مختلف در برخی افراد منجر به سردرگمی خواهد شد و ممکن است از نوع اشتباهی از ماسک استفاده کنید در ادامه شما را با انواع مختلف ماسک آشنا می کنیم.

"<yoastmark

اگر در محیط های آلوده قرار دارید به سبب جلوگیری از انتقال ویروس و عفونت ها باید از ماسک استفاده کنید. که باعث می شود تصفیه هوای تنفسی شما می شود. بر خلاف باور عمومی که در بین مردم رواج پیدا کرده است ماسک ها وسیله ای موقتی هستند که بصورت یکبار مصرف می توان از آنها استفاده کرد. پس لازم به ذکر است هیچگاه از محصولات بهداشتی یک بار مصرف بطور مکرر استفاده نکنید. زیرا هر صورت بند فیلتردار یک بازه زمانی مشخصی دارد که به عنوان طول عمر آنها در نظر گرفته می شود.

 

پس اگر در محیط هایی که با انواع آلایندگی و باکتری قرار دارید بدون شک استفاده از ماسک فیلتر دار می تواند ضامن حفاظت سلامتی شما باشد. همانطور که می دانید ماسک فیلتردار معمولا لایه ای می باشند که این کاربرد یک نکته مثبت به حساب می آید. نمونه های زیادی  در بازار وجود دارد که هر کدام با توجه به نوع ساخت آنها طول عمر متفاوتی دارند.

برای آشنایی با مراحل تولید انواع ماسک ها پیشنهاد می کنیم به مقاله ی مراحل تولید ماسک نگاهی بیندازید.

ماسک فیلتر دار

ماسک فیلتردار بصورت چند لایه ساخته می شوند و طول عمر آنها ما بین 8 تا 12 ساعت متغییر است. این محصول بطور کامل مجرای تنفسی را پوشش می دهد که این امر مانع از نفوذ آلاینده های سمی و میکروب به داخل بدن می شود.

"<yoastmark

ماسک ها در پیشگیری از انتقال بیماری ها چه نقشی دارند؟

از آنجا که راه اصلی انتقال اکثر بیماری ها به صورت فرد به فرد و از راه ریزقطرات تنفسی ناشی از سرفه و عطسه فرد مبتلا است. استفاده از ماسک توسط فرد آلوده می‌تواند از پخش شدن ترشحات , توسط او جلوگیری کند.

از یک ماسک چند بار میتوان استفاده کرد؟ برای دریافت پاسخ این سوال پیشنهاد می کنیم مقاله ی از یک ماسک چند بار می شود استفاده کرد؟ را مطالعه کنید.

چگونه ماسک پزشکی را به صورت بزنیم؟

  •  دستان خود را با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه بشوییم.
  •  از یک حوله کاغذی تمیز برای خشک کردن دستان خود استفاده نماییم.
  •  ماسک جدید را از جعبه خارج نموده و از جهت وجود هرگونه نقص، پارگی و سوراخ آن را بررسی کنیم.
  •  قسمت بالای ماسک دارای لبه خمیده‌ای ا‌ست که می‌تواند اطراف بینی قرار بگیرد.
  • قبل از قرار دادن ماسک روی صورت، از بالا بودن لبه خمیده آن مطمئن شویم.

"<yoastmark

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟