صندل طبی ایرانی یا خارجی؟

صندل طبی ایرانی یا خارجی؟

همانطور که میدانید بیشتر صندل ها و دمپایی های موجود در بازار که شاید بسیاری از ما نیز از آنها استفاده کنیم استاندارد نیستند. در این مقاله قصد داریم شما را با صندل طبی ایرانی مناسب و استاندارد آشنا کنیم و مقایسه ای بین صندل های ایرانی و خارجی داشته باشیم. هدف از این مقاله راهنمایی بیشتر شما برای تهیه ی یک صندل مناسب و کاهش آسیب های وارده به بدن و پا می باشد. لذا با ما همراه باشید.

صندل طبی ایرانی مناسب

بیشتر پزشکان و متخصصین فعال در حوزه ی سلامت پا, استفاده از صندل های معمولی با کفی صاف را منع کرده اند. صندل های بدون کفی یا با کفی غیر طبی ضرری به مراتب بیشتر از کفش های پاشنه بلند به کمتر وارد می کنند و هیچ گونه ضربه ای را از طرف پا جذب نمی کنند.

یک صندل مناسب با کفی طبی و قوس دار باعث بهبود نحوه ی راه رفتن خواهد شد. ضمن اینکه سبب میشود پاها و مچ پا در وضعیتی درست قرار بگیرند. صندل ها و در کل کفش های غیر استاندارد, پا و زمین را در یک حالت موازی قرار می دهد. این حالت سبب وارد شدن فشار بسیار زیادی به مچ ها, پا, زانوها و کمر خواهد شد. لذا صندل های با کفی تخت به هیچ عنوان مناسب استفاده های طولانی نیستند.

چه نیازی به استفاده از صندل طبی است؟

صندل طبی ایرانی یا خارجی؟
صندل طبی ایرانی یا خارجی؟
  1. صندل های طبی آسیب های وارد شده به پا را به حداقل می رسانند.
  2. باعث اصلاح وضعیت پا و رفع برخی ایرادهای پا خواهند شد.
  3. باعث تطابق پا با اندام‌ های تحتانی بدن می شوند و فشار وارده بر مچ ها، زانوها و کمر را به حداقل می رسانند.
  4. سبب کاهش خستگی در استفاده های طولانی مدت از صندل ها خواهد شد.

صندل ها با کفی تخت مضر یا مفید!؟!

صندل هایی که دارای کفی تخت و خشک هستند,  از این لحاظ مناسب نیستند که قوس پا را نمی پوشانند. لذا غشای کف پا کشیده شده و فشار زیادی بر تاندون آشیل و عضلات پشت ساق پا وارد می‌کند. در نتیجه درد کف و پاشنه پا به وجود می آید و حتی در طولانی مدت می تواند سبب خار پاشنه شود.

یکی از دلایلی که بسیاری از متخصصین با پوشیدن طولانی مدت صندل ها مخالف هستند لق زدنی و عدم تعادل پا در آنها است. لق زدن پا درون صندل‌ها در هنگام راه رفتن و ایستادن موجب بی‌تعادلی می‌شود. بنابراین عضلات مختلف اندام‌های تحتانی و کمر توازن خود را از دست می‌دهند و اسپاسم و گرفتگی عضلات کمر و ستون فقرات بروز پیدا می‌کند. در نتیجه تا جایی که امکان دارد از صندل ها به صورت طولانی استفاده نکنید یا از صندل هایی استفاده کنید که پا را به خوبی و بدون لق زدگی نگه می دارند.

اهمیت قوس عرضی در صندل طبی ایرانی

صندل طبی ایرانی یا خارجی؟
صندل طبی ایرانی یا خارجی؟

صندل های طبی استاندارد دارای فرورفتگی در قسمت پاشنه ی پا می باشند. این امکان برای جلوگیری از وارد شدن فشار زیاد و درد در این قسمت شده است. برجستگی های کف صندل ها نیز قادر است قوس کف پا را به طور کامل پوشش دهد. یکی دیگر از ویژگی های صندل های طبی علاوه بر قوس طولی ( که همان قوس کف پا می باشد ) دارا بودن قوس عرضی است. اما این قوس عرضی چیست و چه مزیتی دارد؟

قوس زیر پنجه را قوس عرضی می گویند. قوس عرضی این قابلیت را دارد که انگشتان پا را درست در جای خود قرار دهد. در صورتی که صندل ها دارای قوس عرضی نباشند اعصابی که بین انگشتان پا قرار دارد درگیر شده و سبب بروز سندروم مورتون (مورتون نوروما) می شود. این سندرم دردی بسیار زیاد را در انگشتان پا ایجاد خواهد کرد. لذا تاکید داریم صندل های طبی خریداری کنید که دارای قوس عرضی و پد متاتارسال باشند.

صندل طبی ایرانی یا خارجی؟

در انتخاب یک صندل طبی آن چیزی که اهمیت دارد در نظر گرفتن استانداردهای تعریف شده است. تفاوتی نمی کند شما یک صندل طبی ایرانی استاندارد, خریداری کرده اید یا یک صندل طبی خارجی. باید صندل از پا و سلامت شما محافظت کند و حس خوشایندی در شما در هنگام استفاده و راه رفتن ایجاد کند.

در سال های اخیر و با پیشرفت های چشمگیری که کارخانه های تولید کننده ی این نوع محصولات داشته اند. به جرات می توانیم بگوییم که صندل های ایرانی از لحاظ کیفیت و استانداردهای مورد نظر قابل رقابت با نمونه های خارجی هستند. علاوه بر کیفیت که ملاک مهمی در انتخاب یک صندل مناسب است با خرید از محصولات ایرانی میتوانیم در گسترش و رونق تولید داخلی سهیم باشیم و فعالان این عرصه را به آینده ای روشن امیدوار کنیم.

ضمن اینکه هزینه ی تمام شده برای یک صندل ایرانی بسیار پایین تر از مدل های خارجی است. این معیار نیز میتواند یکی دیگر از دلایلی باشد که افراد را برای خرید نمونه های داخلی ترغیب کند.

ویژگی صندل طبی یحیی

پنجه پهن و با ارتفاع

پنجه صندل از مهمترین ویژگی صندل طبی استاندارد است. وقتی عرض یا ارتفاع پنجه آن کم باشد بیماریهای زیادی مانند انگشت چکشی,  میخچه وهالوکس والگوس را ایجاد میکند.

انگشتان پا باید در پنجه صندل فضای کافی داشته باشند تا از هم باز شوند و کمی به بالا و پایین بروند. به جای استفاده از صندل های با نوک تنگ از صندل های با پنجه گرد استفاده کنید. صندل های یحیی این ویژگی را کاملا در محصولات خود رعایت کرده است. مشاهده کاتالوگ محصولات صندل یحیی

کفی قابل تعویض

سعی کنید صندلی بخرید که کفی (Insole) قابل عوض کردن داشته باشد. با این کار میتوان با عوض کردن کفی اندازه و حجم صندل را کم و زیاد کرد. تا وقتی پا ورم کرد بتوان جا برای آن باز کرد و یا کفی ساده را با کفی های درمانی جایگزین کرد. صندل های یحیی از کفی های مرغوب و دارای فوم مموری می باشد.

کف داخلی با شکل مناسب

کف صندل از داخل (Foot bed) باید قوسهایی داشته باشد که هماهنگ با قوسهای کف پا باشد. وزن بدن در داخل چنین صندلی به صورت متناسب برروی تمام سطح کف آن توزیع شده و پا در چنین کفی احساس راحتی میکند. مهم ترین ویژگی صندل طبی یحیی قوس کف پا قوس طولی آن است، که این موارد به طور کامل در محصولات خود رعایت کرده است.  کف داخلی صندل یحیی در قسمت میانی و داخلی کمی برجسته تراست.

پاشنه مناسب

صندل طبی ایرانی یا خارجی؟
صندل طبی ایرانی یا خارجی؟

 پاشنه (Heel) صندل از قسمتهای مهم آن است. صندل بدون پاشنه و یا با پاشنه بلند هر دو مضر هستند. اندازه پاشنه به طور متعادل باید حدود 1.1 تا 4 سانتیمتر باشد.

کف قوسی شکل صندل

 کف بیرونی صندل (Outsole) باید قدری گوژ باشد تا وسط کفش پایین تر از دو انتهای آن قرار گیرد. راه رفتن با کفش طبی یحیی بسیار راحت بوده و در هنگام راه رفتن, موقع اصابت پاشنه به زمین و موقع بلند شدن پنجه از زمین فشار زیادی به کف پا و مچ پا وارد نمی شود.

سطح داخلی یکنواخت

 با دست کشیدن به تمام سطح داخلی صندل های یحیی باید متوجه شویم سطوح یکنواخت و قوسهای نرمی در درون آن وجود دارد. این چنین صندل هایی در موقع راه رفتن فشار کمتری را به پوست وارد میکنند.

 

برای مطالعه ی بیشتر در مورد سایر ویژگی های صندل ها و تاریخچه ی به وجود آمدن آنها به مقاله ی ویژگی صندل طبی مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟