ویژگی صندل طبی

ویژگی صندل طبی

در این مقاله توضیح مختصری راجب به تاریخچه و ویژگی صندل طبی ارائه می دهیم. در آخر از ویژگی های منحصر به فرد صندل های طبی یحیی مطالبی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

تاریخچه صندل

با توجه به آسیب پذیری پای انسان، در گذشته های بسیار دور انسان ها از قابل دسترس ترین مواد مانند پوست درختان، علف های موجود، برگ ها یا پوست حیوانات که با تسمه به پا فیکس می شدند، برای محافظت از پای خود استفاده میکردند.

ویژگی صندل طبی در مناطق گرمسیری

 صندل ها در مناطق گرمسیری از برگ های بافته شده نخل، علف یا فیبرهای گیاهان ساخته می شدند و به انگشتان پا پیچیده میشدند.

ویژگی صندل طبی در مناطق سردسیر

در این مناطق، کفش ها به منظور گرم نگه داشتن و محافظت بهتر از پاها از پوست حیوانات تولید می شدند.
در مصر، یونان و روم انواع صندل مورد استفاده قرا می گرفت و در ایران باستان در سال ۷۷۰ قبل از میلاد، صندل چرمی استفاده میشد که تا حد زیادی شبیه صندل های رومی ها بود.

ویژگی صندل طبی

نخستین قدم برای تکامل صندل ها ایجاد پوشش در جلوی آن بود تا پا در برخورد با اشیاء صدمه ای نبیند. اما پس از مدتی رومیان صندلهای پیشرفته تری ساختند که به آن کالسیوس میگفتند. این صندل ها در دو طرف خود درز داشت و بندها در جلو گره میخورد.

  • کفش رایج قرون وسطا نوعی چارق نرم چسبان بود که تا قوزک پا می رسید. این کفشها را با مخمل، زری و چرم می ساختند.
  • قدیمی ترین صندل کشف شده مربوط میشود به غار راکفورت در ایالت اورگون کشور آمریکا که قدمت آن را ده هزار سال تخمین می زنند.
  • در یونان باستان صندل را با استفاده از شاخ و برگ گیاهان میساختند. گاهی برای ضخامت بیشتر صندل از چوب پنبه نیز استفاده میکردند.

تاریخچه ای بر صندل طبی

در مقابل مطالبی که گفته شد برخی معتقدند پنج هزار سال پیش مصری ها چیزی به دور پاهایشان می پیچیدند که گرچه نمیتوان به آن کفش گفت اما به هر حال پوششی برای محافظت از پاهایشان بوده است.

باستان شناسان یکی دو سال قبل با بررسی تصاویر رایانه ای از کفش های موجود در مقبره فرعون جوان مصر، یعنی توتان خامون و بازبینی عکس های رادیولوژی از مومیایی وی متوجه شدند که این فرعون کفش هایش را برای غلبه بر معلولیت پاهای خود به پا میکرد.

بنابراین میتوان با توجه به این کفشها به سرنخی از اولین کفش های طبی جهان نیز رسید.

ویژگی صندل طبی

این باستان شناسان با دقت بر کوتاهتر بودن انگشت دوم پای راست مومیایی عضو خاندان فراعنه و نبود استخوان میانی در پای او، تأکید کردند که پای چپ وی نیز متمایل به داخل بوده و از همین رو کفش های یاد شده حکم صندل طبی بنددار را برای او داشت. البته برخلاف مقبره فراعنه دیگر در مقبره فرعون جوان، دهها جفت کفش دیگر اعم از صندل و بند دار نیز پیدا شد.

دسته ای دیگر از علاقه مندان مباحث تاریخی هم هستند که تغییر شکل صندل های بی بند یا بنددار را به کفش هایی کاملا بسته و دارای رویه، به قرون چهارم و پنجم میلادی و همزمان با انتقال امپراتوری روم به بیزانس نسبت میدهند. بر این اساس به عبارتی تفکرات و اعتقادات مذهبی که مبتنی بر لزوم پوشیدگی پا بود سبب تغییر شکل کفش ها در سرزمینهای غربی و استفاده از قالب ها و کفش های رو بسته به جای کفش های شبیه صندل می باشد.

چه ویژگیهایی یک صندل را در رده صندل های خوب قرار میدهد؟

برای تحقق کارکردهای محافظتی اول از همه، صندل باید اندازه و مناسب پا باشد. این بدان معناست که بخش اطراف پاشنه باید به خوبی اندازه باشد. تا پا را در هنگام راه رفتن و ایستادن در وضعیت صحیحی نگه دارد. به خصوص پاشنه را بخش اطراف جلوی پا و پنج انگشت باید در عرض، طول و ارتفاع باید به اندازه کافی جادار باشد.

ویژگی صندل طبی

بنا براین بخشی از صندل هایی که تولید میشوند، صندل هایی هستند که ایرادهای پا را تا حدودی برطرف می کنند. یعنی در طراحی آنها این مورد لحاظ شده است.

ویژگی صندل طبی این است که برای اصلاح و درمان آسیب ها و بیماری های مربوط به پا تولید میشوند و با کمک علم پزشکی درصدد رفع و کاهش مسائل ارتوپدی و پاتولوژیک پا هستند.

ویژگی صندل طبی یحیی

1. پنجه پهن و با ارتفاع

 پنجه صندل از مهمترین ویژگی صندل طبی استاندارد یحیی است. وقتی عرض یا ارتفاع پنجه صندل کم باشد، بیماریهای زیادی مانند انگشت چکشی،  میخچه و هالوکس والگوس را ایجاد میکند.

انگشتان پا باید در پنجه صندل فضای کافی داشته باشند تا از هم باز شوند و کمی به بالا و پایین بروند. به جای استفاده از صندل های با نوک تنگ از صندل های با پنجه گرد استفاده کنید. صندل های یحیی این ویژگی را کاملا در محصولات خود رعایت کرده است. مشاهده کاتالوگ محصولات صندل یحیی

2. کفی قابل تعویض

 سعی کنید صندلی بخرید که کفی (Insole) قابل عوض داشته باشد. با این کار میتوان با عوض کردن کفی اندازه و حجم صندل را کم و زیاد کرد تا وقتی پا ورم کرد بتوان جا برای آن باز کرد و یا کفی ساده را با کفی های درمانی جایگزین کرد. صندل های یحیی از کفی های مرغوب و دارای فوم مموری تشکیل می شوند.

 

صندل طبی یحیی

3. کف داخلی با شکل مناسب

 کف صندل از داخل (Foot bed) باید قوسهایی داشته باشد که هماهنگ با قوسهای کف پا باشد. وزن بدن در داخل چنین صندلی به صورت متناسب بر روی تمام سطح کف آن توزیع می شود و پا در چنین کفی احساس راحتی میکند. مهم ترین ویژگی صندل طبی یحیی قوس کف پا و قوس طولی آن است، که این موارد به طور کامل در محصولات یحیی رعایت می شود. کف داخلی صندل یحیی در قسمت میانی و داخلی کمی برجسته تر است.

4. پاشنه مناسب

 پاشنه (Heel) صندل از قسمتهای مهم است. صندل بدون پاشنه و یا با پاشنه بلند هر دو مضر هستند. اندازه پاشنه به طور متعادل باید حدود 1.1 تا 4 سانتیمتر باشد.

5. کف قوسی شکل صندل

 کف بیرونی صندل (Outsole) باید قدری گود باشد تا وسط کفش پایینتر از دو انتهای آن قرار گیرد. راه رفتن با کفش طبی یحیی بسیار راحت بوده و در هنگام راه رفتن، موقع اصابت پاشنه به زمین و موقع بلند شدن پنجه از زمین فشار زیادی به کف پا و مچ پا وارد نمی شود.

6. سطح داخلی یکنواخت

با لمس تمام سطح داخلی صندل های یحیی باید متوجه شویم سطوح یکنواخت و قوسهای نرمی در درون آن وجود دارد. این چنین صندل هایی در موقع راه رفتن فشار کمتری را وارد میکنند.

صندل طبی یحیی از چه موادی تولید می شود؟

 

صندل طبی یحیی از چه موادی تولید می شود؟

 

رویه داخلی و بیرونی یک صندل مناسب ترجیحاً باید از چرم و یا ماده ای تولید شوند که رطوبت را در خود نگه نمیدارد. چرم میزان زیادی از رطوبت را جذب کرده و هنگامی که صندل را از پا درمیآوریم، آن را به بیرون تراوش میکند. صندل های طبی یحیی از جنس چرم اصل و با کیفیت می باشند.

کفش یا صندل مرطوب میتواند موجب ابتلای پا به بیماریهای قارچی شود. موادی که تخت صندل از آن تولید میشود، تعیین کننده میزان جذب ضربه توسط آن هستند.

یک تخت چرمی تا حدود زیادی ضربه وارده در هر قدم برداشتن را دفع میکند و یا به عبارت بهتر، آن را جذب نمیکند. در حالی که انواع متفاوت لاستیک قابلیت ارتجاعی دارند.

تخت صندل حتی در جذب نیروهایی که هنگام دویدن یا روی نوک پا راه رفتن به پا وارد میشوند، نقش دارد. تخت بیرونی صندل با سطح زمین تماس می یابد. جنس این قسمت مشخص می کند که آیا صندل روی سطوح کم اصطکاک تر سر خواهد خورد و خواهد لغزید یا خیر.

 

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟