تماس با کارشناسان فروش :  99-02156392197

مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟
مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟

مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟

خیلی از افراد با پدیدار شدن ویروس کرونا بدنبال استفاده ماسک های فیلتر می باشند اما سوالی که برای همه شاید پیش بیاید این است که مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟

استفاده از ماسک فیلتر دار
استفاده از ماسک فیلتر دار

 

مدت زمان کارایی ماسک فیلتردار بستگی به شرایط محیطی دارد که شما در آن قرار دارید، باید بدانید که طول عمر باکتری ها در محیط بسته به نوع آنها از 2 ساعت تا 9 روز ادامه دارد.

اگر در محیطی زندگی می کنید که با افراد بیمار در ارتباط هستید و یا با آلاینده های سمی مواجه هستید باید از ماسک فیلتردار استفاده کنید. معمولا مدت زمان استفاده از ماسک فیلتردار بستگی به نوع و جنس محصولات دارد که ماسک فیلتردار بصورت چند لایه ساخته می شوند و دارای الیاف با کیفیت با روزنه های بسیار ریز در حد میکرون می باشند.

این دسته از محصولات به دلیل فیلتر تعبیه شده روی آن، هوای باز دم دهان و بینی را بطور کامل از محفظه داخلی ماسک خارج کرده و مانع از مرطوب شدن فضای داخلی می شود.

 

ماسک و طریقه صحیح استفاده از آن

 

به طور کلی ماسک ها به همان شیوه ای عمل می کنند که تصفیه کننده های هوا کار می کنند. فیلتر ماسک به نحوی تعبیه شده است که در هنگام دم و عبور هوا از آن، ذرات و آلاینده ها در آن بدام می افتند. به طور معمول یک ماسک آلرژی می تواند بیمار را در مقابل مواد حساسیت زایی (آلرژن هایی) مانند گرده گیاهان، اسپور (هاگ) قارچ ها و کپک ها، مایت (هیره) گرد و غبار منزل، پوسته و شوره بدن حیوانات خانگی محافظت نماید.

 

بسته به نوع ماسک، این فیلترها همچنین می توانند فرد را در مقابل عوامل تحریک کننده ای مانند دود سیگار، مواد شوینده، عطر، ادکلن، اسانس های معطر، بوی رنگ، لاک، آلودگی هیدروکربنی، آرسنیک، بو و مواد شیمیایی موجود در هوا محافظت کنند.

 

استفاده از ماسک توسط افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آلرژی فصلی (رینیت آلرژیک)، آسم، و یا سایر مشکلات تنفسی می تواند در کنترل و جلوگیری از تشدید بیماری مؤثر باشد.

 

 استفاده از ماسک به طور اختصار

۱- استفاده از ماسک در هنگام کار با انواع مواد شوینده مانند مایع سفیدکننده (بلیچ) و یا مایع جرم گیر.

۲- در هنگام جمع آوری برگ درختان و یا مواد و وسایل آلوده به قارچ ها و کپک ها

۳- در هنگام سفر های درون شهری و برون شهری با وسایل نقلیه ای مانند قطار، مترو، هواپیما و یا اتوبوس

۴- در هنگام تردد در مناطق مرکزی و آلوده شهر

۵- در زمان پیاده روی و یا دوچرخه سواری در پارک ها و مناطق پوشیده از گیاه

۶- در هنگام ابتلا به بیماری های تنفسی بخصوص بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی

۷- در افراد مبتلا به آسم زمانی که قصد تردد در هوای سرد را دارند.

 

البته افراد مبتلا به رینیت آلرژیک و یا آسم که به گرده گیاهان حساسیت دارند باید استفاده از ماسک را در زمان گرده افشانی این گیاهان با دقت بیشتری رعایت کنند.

 

انتخاب ماسک و نوع فیلتر آنها

 

به طور کلی تاکنون انواع مختلفی از ماسک ها با کاربرد، کارآیی و اشکال متفاوت به بازار عرضه شده است. هنگام تحقیق برای انتخاب و خرید یک ماسک مناسب باید توجه داشت که ماسک دارای چه نوع فیلتری می باشد. بعضی از انواع ماسک های موجود در بازار عبارتند از:

 

  • ماسک با فیلتر هپا (HEPA)
  • ماسک با فیلتر زغالی
  • ماسک با فیلتر کربنی

 

بعضی از ماسک ها یکبار مصرف بوده و برخی دیگر را می توان برای مدت طولانی تری استفاده نمود. همچنین انواعی از ماسک ها دارای فیلتر قابل تعویض می باشند.

علاوه بر نوع فیلتر، برای انتخاب ماسک باید موارد دیگری را نیز در نظر داشت که در ادامه به بعضی از آنها شاره شده است:

۱- ساختار و استخوان بندی صورت (جهت انتخاب و خرید ماسک با اندازه مناسب)

۲- در طول روز به چه میزان از ماسک استفاده خواهد شد.

۳- چه مقدار هوا باید فیلتر گردد و یا به عبارتی ماسک در چه مواقعی (فعالیت کم یا زیاد) استفاده خواهد شد.

۴- میزان هزینه ای که قرار است برای خرید ماسک آلرژی اختصاص داده شود.

 

همچنین نکته ای دیگر در خصوص انتخاب و خرید ماسک آن است که عمر فیلتر و ماسک تا حدود زیادی به غلظت آلاینده ها، میزان رطوبت هوا، دما، حجم و تعداد دم و بازدم بستگی دارد. همه این عوامل می توانند باعث کاهش عمر مفید فیلتر ماسک شوند.

لازم به ذکر است ماسک های یکبار مصرف را نمی توان به منظور استفاده مجدد تمیز کرده و یا شستشو نمود. با این وجود ماسک هایی موجود است که می توان آنها را برای مدت طولانی تری استفاده کرد و حتی بعضی از انواع این ماسک ها دارای فیلتر قابل تعویض می باشند. باید به خاطر داشت برای تمیز و یا تعویض فیلتر این نوع ماسک ها باید طبق دستورالعمل شرکت سازنده عمل نمود.

 

ماسک N95

یکی از پرکاربردترین ماسک های موجود و قابل دسترس، ماسک N95 می باشد. این نوع ماسک در صورت استفاده صحیح، می تواند تا حدود بسیار زیادی باعث جلوگیری از ورود مواد حساسیت زا به بدن فرد شود. باید فقط از ماسک های N95 که مورد تایید موسسه ملی سلامت و بهداشت شغلی (NIOSH) می باشند، استفاده نمود.

لوگوی این موسسه و همچنین شماره تست و تاییدیه مزبور، به طور معمول روی ماسک و یا جعبه حاوی ماسک ثبت می شود. ماسک هایی که فاقد این مشخصات باشند نمی توانند باعث محافظت فرد در مقابل آلاینده ها گردند. همچنین ماسک های رایج N95 را نمی توان تمیز نموده و یا شستشو داد.

به طور کلی ماسک باید در زمان مناسب (فصل گرده افشانی گیاهان آلرژی زا، اعلام آلودگی هوا) استفاده شود، حتی اگر ذرات آلاینده با چشم به وضوح قابل مشاهده نباشند. البته باید به خاطر داشت ماسک N95، فرد را در مقابل بخارات شیمیایی، گازها، مونوکسیدکربن، ذرات آزبست، سرب و یا ذرات ناشی از سوختن گازوئیل، محافظت نمی نماید.

 

مشاهده محصولات ایمنی یحیی