آیا استفاده از 2 ماسک در جلوگیری از بیماری ها موثر است؟

استفاده از 2 ماسک آیا در جلوگیری از بیماری ها موثر است؟

در روزهای گذشته و با گسترش بسیار زیاد بیماری های مسری در جهان سازمان های بهداشتی همه ی کشورها بر استفاده از 2 ماسک تاکید دارند. اما چه ضرورتی به استفاده از 2 ماسک است؟ چگونه باید از دو ماسک همزمان استفاده کرد و دلیل این درخواست چیست؟ درادامه ی این مقاله با ما همراه باشید تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

 استفاده از 2 ماسک

استفاده از 2 ماسک آیا در جلوگیری از بیماری ها موثر است؟
استفاده از 2 ماسک آیا در جلوگیری از بیماری ها موثر است؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها دستورالعمل های جدیدی را برای استفاده از ماسک منتشر کردند. با هدف کاهش خطر ابتلا به بیماری های مسری از جمله بیماری هایی که از طریق دهان و بینی به افراد منتقل میشود. توصیه شده است تا از دو ماسک همزمان استفاده شود.
استفاده از 2 ماسک لایه ی محافظتی را تقویت می کند و احتمال نفوذ ذرات بیماری زا موجود در هوا را تا حد چشمگیری کاهش می دهد.

چگونگی استفاده از دو ماسک همزمان

برای اینکه با استفاده ی از دو ماسک بتوان نفوذ پذیری آلودگی ها و ویروس های موجود را به حداقل رساند لازم است تا به درستی از ماسک ها استفاده شود. در ادامه چند نکته برای استفاده ی اصولی از 2 ماسک را برای شما مطرح خواهیم کرد که امیدواریم مفید واقع شود؛

  •  در صورتی که از دو ماسک استفاده می کنید. باید مطمئن شوید که هر دو به خوبی روی صورت قرار گرفته اند. اگر هر کدام از ماسک ها روی صورت قرار نگرفته باشند و راه نفوذی برای آلودگی ها داشته باشند. استفاده از آنها نمی تواند تاثیر چندانی در پیشگیری از بیماری ها دشاته باشد.
  •  جنس 2 ماسک مورد استفاده چندان اهمیتی ندارد. شما میتوانید ازماسک های پزشکی, سه لایه, فیلتر دار یا حتی پارچه ای به صورت مضاعف استفاده کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که برای استفاده از ماسک پارچه ای و سه لایه بهتر است در ابتدا ماسک سه لایه را روی صورت خود قرار دهید. سپس از ماسک پارچه ای استفاده کنید.این کار بیشترین تاثیر را به همراه خواهد داشت.
  •  در صورتی که از ماسک های N95 استفاده می کنید. نیازی به استفاده از ماسک های دیگر نیست. زیرا این ماسک ها در صورت استفاده ی درست قادر خواهند بود تا 95 درصد از نفوذ آلودگی ها جلوگیری کنند.
  •  جدید ترین تحقیقات نشان می دهد که استفاده ی درست از 2 ماسک تا 95 درصد میتواند نفوذ آلودگی ها را کاهش دهد.

تعداد ماسک های بیشتر برابر با نفوذ کمتر نیست!!!

استفاده از 2 ماسک آیا در جلوگیری از بیماری ها موثر است؟
استفاده از 2 ماسک آیا در جلوگیری از بیماری ها موثر است؟

لازم است این نکته را یادآور شویم که استفاده ازسه ماسک یا بیشتر به معنی ایجاد شرایط بهتر نخواهد بود. بلکه میتواند تاثیرعکس آن چیزی را داشته باشد که انتظار داریم.
در صورتی که حداقل هوای مورد نیاز برای تنفس نتواند از طریق لایه های ماسک وارد سیستم تنفسی شود. در درجه ی اول سبب مشکل تنفسی برای فرد خواهد شد. در درجه ی بعدی مقاومت هوا از طریق ماسک بیش از حد زیاد میشود و به احتمال زیاد جای محکم اطراف ماسک را از دست خواهید داد. لذا توصیه می کنیم تا طبق دستورالعمل ها و موارد گفته شده پیش بروید.

استفاده ی دائمی از ماسکها

طبق تحقیقات و مطالعات صورت گرفته ویروس ها و ذرات آلودگی در تمام نقاط موجود هستند. پس مکانی وجود ندارد که با اطمینان بتوان گفت محیط امنی است. لذا استفاده از ماسک به خصوصا ماسک مضاعف در تمامی نقاط و به طور دائمی توصیه میشود.
برخی بر این باورند که استفاده از ماسک مختص محیطهای سر بسته و شلوغ است و در سایر مکان ها از ماسک استفاده نمی کنند. به این افراد باید گفت که اگر قرار نیست به طور مداوم از ماسک استفاده کنند. پوشیدن ماسک فایده ای نخواهد داشت و تاثیر مورد انتظار را به همراه ندارد.

برای مطالعه ی بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقاله  4 توصیه برای به حداکثر رساندن تاثیر ماسک ها مراجعه کنید.

نکته ای حیاتی

استفاده از 2 ماسک آیا در جلوگیری از بیماری ها موثر است؟
استفاده از 2 ماسک آیا در جلوگیری از بیماری ها موثر است؟

این نکته را فراموش نکنید که استفاده از ماسک تنها یک مرحله از مراحل محافظت ایمنی در برابر ویروس ها و بیماری ها خواهد بود. در واقع ما برای رسیدن به حداکثر ایمنی باید تمام اصول را رعایت کنیم. اصولی که مثل تکه های یک پازل در کنار هم معنا پیدا می کنند. استفاده ی درست از ماسک ها, رعایت فاصله ی اجتماعی,واکسیناسیون, شستشوی مداوم دست ها, استفاده از مواد شوینده و … هر کدام یک قطعه از این پازل هستند که به تنهایی قادر به تاثیر گذاری نخواهند بود.

 

منبع؛ www.inc.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟