مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟

مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟

خیلی از افراد با پدیدار شدن ویروس کرونا به دنبال استفاده ماسک های فیلتر می باشند. اما سوالی که برای همه شاید پیش بیاید این است که مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟

 

مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟
مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟

 

مدت زمان کارایی ماسک فیلتردار بستگی به شرایط محیطی دارد که شما در آن قرار دارید. باید بدانید که طول عمر باکتری ها در محیط بسته به نوع آنها از 2 ساعت تا 9 روز ادامه دارد.

اگر در محیطی زندگی می کنید که با افراد بیمار در ارتباط هستید و یا با آلاینده های سمی مواجه هستید. استفاده از ماسک فیلتر دار برای شما ضروری است.

معمولا مدت زمان استفاده از ماسک فیلتردار بستگی به نوع و جنس مواد مورد استفاده در لایه های آن دارد. اینکه ماسک چند لایه است و از چه الیافی برای لایه های آن استفاده شده باشد همه در تعیین مدت زمان استفاده از آن تاثیر گذار است.

این دسته از محصولات به دلیل فیلتر تعبیه شده روی آن، هوای بازدم دهان و بینی را به طور کامل از محفظه داخلی ماسک خارج کرده و مانع از مرطوب شدن فضای داخلی می شوند.

 

یک ماسک چگونه کار می کند؟

 

به طور کلی ماسک ها به همان شیوه ای عمل می کنند که تصفیه کننده های هوا کار می کنند. فیلتر ماسک به نحوی تعبیه شده است که در هنگام دم و عبور هوا از آن، ذرات و آلاینده ها را به دام می اندازد. به طور معمول یک ماسک می تواند بیمار را در مقابل مواد حساسیت زایی مانند گرده گیاهان. اسپور (هاگ) قارچ ها و کپک ها، مایت (هیره) گرد و غبار منزل، پوسته و شوره بدن حیوانات خانگی محافظت نماید.

 

بسته به نوع ماسک، این فیلترها همچنین می توانند فرد را در مقابل عوامل تحریک کننده ای مانند دود سیگار، مواد شوینده، عطر، ادکلن، اسانس های معطر. بوی رنگ، لاک، آلودگی هیدروکربنی، آرسنیک، بو و مواد شیمیایی موجود در هوا محافظت کنند.

 

استفاده از ماسک توسط افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آلرژی فصلی (رینیت آلرژیک)، آسم و یا سایر مشکلات تنفسی و بیماری های مسری می تواند در کنترل و جلوگیری از تشدید بیماری مؤثر باشد.

 

مواقعی که استفاده از ماسک ضروری است

مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟
مدت زمان استفاده از ماسک فیلتر دار چقدر است؟

 

 1.  استفاده از ماسک در هنگام کار با انواع مواد شوینده مانند مایع سفیدکننده (بلیچ) و یا مایع جرم گیر.
 2.  در هنگام جمع آوری برگ درختان و یا مواد و وسایل آلوده به قارچ ها و کپک ها
 3.  در هنگام سفر های درون شهری و برون شهری با وسایل نقلیه ای مانند قطار، مترو، هواپیما و یا اتوبوس
 4.  در هنگام تردد در مناطق مرکزی و آلوده شهر
 5.  در زمان پیاده روی و یا دوچرخه سواری در پارک ها و مناطق پوشیده از گیاه
 6.  در هنگام ابتلا به بیماری های تنفسی بخصوص بیماری های ویروسی مانند سرماخوردگی
 7.  در افراد مبتلا به آسم, زمانی که قصد تردد در هوای سرد را دارند.

 

البته افراد مبتلا به رینیت آلرژیک و یا آسم که به گرده گیاهان حساسیت دارند باید استفاده از ماسک را در زمان گرده افشانی این گیاهان با دقت بیشتری رعایت کنند.

 

انتخاب ماسک و نوع فیلتر آنها

 

به طور کلی تاکنون انواع مختلفی از ماسک ها با کاربرد، کارآیی و اشکال متفاوت به بازار عرضه شده است. هنگام تحقیق برای انتخاب و خرید یک ماسک مناسب باید توجه داشت که ماسک دارای چه نوع فیلتری می باشد. بعضی از انواع ماسک های موجود در بازار عبارتند از:

 

 • ماسک با فیلتر هپا (HEPA)
 • ماسک با فیلتر زغالی
 • ماسک با فیلتر کربنی

سایر موارد مهم برای انتخاب ماسک مناسب

بعضی از ماسک ها نیز یکبار مصرف بوده و برخی دیگر را می توان برای مدت طولانی تری استفاده کرد. همچنین انواع دیگری از ماسک ها هستند که دارای فیلتر قابل تعویض می باشند.

علاوه بر نوع فیلتر، برای انتخاب ماسک باید موارد دیگری را نیز در نظر داشت که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

 1.  ساختار و استخوان بندی صورت (جهت انتخاب و خرید ماسک با اندازه مناسب)
 2.  در طول روز چند ساعت از ماسک استفاده خواهید کرد.
 3.  چه مقدار هوا باید فیلتر گردد و یا به عبارتی ماسک در چه مواقعی (فعالیت کم یا زیاد) استفاده خواهد شد.
 4.  میزان هزینه ای که قرار است برای خرید ماسک آلرژی اختصاص داده شود.

یک نکته

نکته ی مهم در خصوص انتخاب و خرید ماسک آن است که عمر فیلتر و ماسک تا حدود زیادی به غلظت آلاینده ها، میزان رطوبت هوا، دما، حجم و تعداد دم و بازدم بستگی دارد. همه این عوامل می توانند باعث کاهش عمر مفید فیلتر ماسک شوند.

لازم به ذکر است ماسک های یکبار مصرف را نمی توان به منظور استفاده مجدد تمیز کرده و یا شستشو نمود. با این وجود ماسک هایی موجود است که می توان آنها را برای مدت طولانی تری استفاده کرد.  حتی بعضی از انواع این ماسک ها دارای فیلتر قابل تعویض می باشند. باید به خاطر داشت برای تمیز و یا تعویض فیلتر این نوع ماسک ها باید طبق دستورالعمل شرکت سازنده عمل نمود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟