چهارشنبه, ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹

آشنایی با ماسک ffp

ماسک ffp

ماسک ffp 2 نوعی ماسک فیلتردار است که با استاندارد اروپا تحت عنوان EN149:2001 نامگذاری می شود، که می تواند ۹۴% از ذرات مضر را که در هوا معلق هستند را از بین ببرند.

فیلترهای قوی که بر روی لایه خارجی این محصول قرار گرفته است مانع از نفوذ ذرات ریز به داخل ماسک می شود. صورت بند ffp که مخفف عبارت Filtering Face Piece بوده و به معنی فیلتر سازی صورت می باشد که دارای چند لایه با الیاف ضخیم ساخته شده اند که همانند یک مانع برای ذراتی با اندازه ۲ تا ۵ میکرون به حساب می آید، همچنین با قرار گرفتن ماسک ffp2 در برابر دهان و بینی قادر است از ورود ذرات ریز به داخل جلوگیری کند.

 

ماسک FFP1 و FFP2 و FFP3

ماسک ffp

FFP1

 

حفاظت از انواع گرد و غبار نامنظم و ساخته نشده از الیاف.تنفس این مواد ممکن است بر تندرستی اثر بگذارد. این مواد می توانند باعث تحریک سیستم تنفسی گردند و بوهای نامطبوع نیز تولید نمایند.کل مقدار نفوذ از این ماسک ممکن است دست بالا ۲۵ درصد باشد.این نوع ماسک در غالب موارد وقتی استفاده می شود که تخطی چهار برابری در میزان آلاینده ها نسبت به حداکثر میزان مجاز در محیط های کاری صورت گرفته باشد.

 

FFP2

 

حفاظت از انواع زیان آور گرد و غبار, دود و آئروسل جامد و مایع.این مواد ممکن است از الیاف ساخته شده باشند که این معنی را می دهد که سیستم تنفسی را در کوتاه مدت تحریک می کنند و می توانند منجر به کاهش الاستیسیته بافت ریوی در طولانی مدت شوند.کل نفوذ ممکن است دست بالا ۱۱ درصد باشد و لذا این ماسک در جاهایی که تخطی ۱۰ برابری آلاینده ها نسبت به حداکثر مجاز محیط های کاری پیش آمده باشد, بسیار کاربرد دارد.

 

FFP3

 

حفاظت از گرد و غبار, دود و آئروسل آزاردهنده و سمی.مواد سرطان زا و رادیو اکتیو یا پاتوژن هایی همانند ویروس ها ,باکتری ها و اسپور قارچ ها بوسیله این کلاس حفاظتی از دهان بندهای طبی زدایش می شوند.کل نفوذ ممکن است حداکثر ۵ درصد باشد یعنی در محیط های کاری که میزان آلاینده ها از سی برابر میزان مجاز بیشتر است می توان این ماسک ها را به کار برد.

 

 

تفاوت ماسک FFP2 و FFP3

ماسک ffp
ماسک ffp

 

ماسک های FFP3 ماسک های ضد گردو غبار هستند که سیستم تنفسی را در برابر آلیاژهای جامد و مایع، مواد مضر و سمی در غلظت های بالا محافظت می کند. این ماسک ها بدن را در برابر موادی همچون سرب، خاک رس، فلزات، انواع باکتریها و قارچها و ویروس هایی همچون آنفولانزای مرغی، خوکی و سارس و غیره محافظت می کند.

 

انواع ماسکهای تنفسی به ماسک های پزشکی، ماسک نمدی ساده، ماسک سوپاپ دار تاشو و ماسک سوپاپ دار کاسه ای تقسیم می شوند. ماسک سوپاپ دار کربن دار FFP2 ماسک های چند بار مصرف هستند که درمحیط های صنعتی، امور بیمارستانی، کارخانه جات مختلف استفاده می گردد. ماسک N99 تا ۹۹ درصد ذرات هوا را فیلتر می کند. قیمت ماسک N99 و N95 به ترتیب ۲۵۰۰ و ۱۵۰۰ است

 

تفاوت ماسکهای سری N با ماسکهای سری FFP چیست؟

 

ماسکهای سری N دربرابر بیوآئروسولها(ذرات بیماری زا) و گرد و غبار مقاوم هستند. ولی در برابر ذرات روغنی حفاظت ایجاد نمیکنند. حرف N مخفف عبارت:not resistant to oil (غیرمقاوم دربرابر روغن) است.

ماسک های سری FFP علاوه بر حفاظت دربرابر جامدات و مایعات معلق در هوا دربرابر ذرات روغنی نیز ایجاد مصونیت میکنند.

ماسکها سری N طبق استانداردهای NIOSH وماسکFFPمطابق استانداردEN149 میباشد. حروفFFP مخفف filtering face piece (فیلتراسیون بخشی از صورت)است.

 

ماسک کربن فعال چیست؟

اگر بخواهیم همزمان درمحیطی که هم ذرات گردوغبار وجود دارد و هم ذرات گاز و بخارات کار کنیم میبایست از این نوع ماسکها استفاده کنیم.

 

مقالات مرتبط:

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *