آشنایی با ماسک FFP

آشنایی با ماسک FFP

ماسک FFP نوعی ماسک فیلتردار است که با استاندارد اروپا تحت عنوان EN149:2001 نامگذاری می شود. این ماسک می تواند 94% از ذرات مضر که در هوا معلق هستند را از بین ببرند.

فیلترهای قوی که بر روی لایه خارجی این محصول قرار گرفته است مانع از نفوذ ذرات ریز به داخل ماسک می شود. ماسک FFP که مخفف عبارت Filtering Face Piece بوده و به معنی فیلتر سازی صورت می باشد دارای چند لایه با الیاف ضخیم است که همانند یک مانع برای ذراتی با اندازه 2 تا 5 میکرون به حساب می آید. همچنین ماسک FFP 2 قادر است از ورود ذرات ریز به دهان و بینی جلوگیری کند.

 

انواع ماسک FFP

آشنایی با ماسک FFP
آشنایی با ماسک FFP

FFP1

حفاظت از انواع گرد و غبار نامنظم و ساخته نشده از الیاف.

تنفس این مواد ممکن است بر تندرستی اثر بگذارد. این مواد می توانند باعث تحریک سیستم تنفسی گردند و بوهای نامطبوع نیز تولید نمایند. کل مقدار نفوذ از این ماسک ممکن است دست بالا 25 درصد باشد. این نوع ماسک در غالب موارد وقتی استفاده می شود که تخطی چهار برابری در میزان آلاینده ها نسبت به حداکثر میزان مجاز در محیط های کاری صورت گرفته باشد.

 

FFP2

حفاظت از انواع زیان آور گرد و غبار, دود و آئروسل جامد و مایع.

این مواد ممکن است از الیاف ساخته شده باشند به این معنی که سیستم تنفسی را در کوتاه مدت تحریک می کنند و می توانند منجر به کاهش الاستیسیته بافت ریوی در طولانی مدت شوند. کل نفوذ ممکن است دست بالا 11 درصد باشد. لذا این ماسک در جاهایی که تخطی 10 برابری آلاینده ها نسبت به حداکثر مجاز محیط های کاری پیش آمده باشد, بسیار کاربرد دارد.

 

FFP3

حفاظت از گرد و غبار, دود و آئروسل آزاردهنده و سمی.

مواد سرطان زا و رادیو اکتیو یا پاتوژن هایی همانند ویروس ها. باکتری ها و اسپور قارچ ها به وسیله ی این کلاس حفاظتی از ماسک های طبی فیلتر می شوند. کل نفوذ ممکن است حداکثر 5 درصد باشد. یعنی در محیط های کاری که میزان آلاینده ها از سی برابر میزان مجاز بیشتر است می توان این ماسک ها را به کار برد.

 

 

تفاوت ماسک FFP2 و FFP3

آشنایی با ماسک FFP
آشنایی با ماسک FFP

 

انواع ماسکهای تنفسی به ماسک های پزشکی، ماسک نمدی ساده، ماسک سوپاپ دار تاشو و ماسک سوپاپ دار کاسه ای تقسیم می شوند. ماسک سوپاپ دار کربن دار FFP 2 ماسک های چند بار مصرف هستند که درمحیط های صنعتی، امور بیمارستانی، کارخانه جات مختلف استفاده می گردد. ماسک N 99 تا ۹۹ درصد ذرات هوا را فیلتر می کند.

ماسک های FFP 3 ماسک های ضد گرد و غبار هستند که سیستم تنفسی را در برابر آلیاژهای جامد و مایع، مواد مضر و سمی در غلظت های بالا محافظت می کنند. این ماسک ها بدن را در برابر موادی همچون سرب، خاک رس. فلزات، انواع باکتریها و قارچها و ویروس هایی همچون آنفولانزای مرغی، خوکی و سارس و غیره محافظت می کند.

 

برای مطالعه ی بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقاله‌‌ی ماسک پزشکی و کاربردهای آن نگاهی بیندازید.

 

تفاوت ماسکهای سری N با ماسکهای سری FFP چیست؟

 

ماسکهای سری N دربرابر بیوآئروسولها (ذرات بیماری زا) و گرد و غبار مقاوم هستند. ولی در برابر ذرات روغنی حفاظتی ایجاد نمیکنند. حرف N مخفف عبارت : not resistant to oil (غیرمقاوم در برابر روغن) است.

ماسک های سری FFP علاوه بر حفاظت در برابر جامدات و مایعات معلق در هوا در برابر ذرات روغنی نیز ایجاد مصونیت میکنند.

ماسکها سری N طبق استانداردهای NIOSH و ماسک FFP مطابق استاندارد EN149 می باشند. حروف FFP مخفف filtering face piece (فیلتراسیون بخشی از صورت) است.

 

ماسک کربن فعال چیست؟

اگر بخواهیم همزمان در محیطی که هم ذرات گرد و غبار وجود دارد و هم ذرات گاز و بخار است, کار کنیم. می بایست از این نوع ماسک ها استفاده کنیم.

 

آشنایی با ماسک FFP
آشنایی با ماسک FFP

نحوه ی عملکرد این فیلترها بسیار ساده است. با عبور جریان هوا ازفیلتر, تمام آلاینده‌های شیمیایی در منفذ های فیلتر گرفتار می‌شوند و از طرف دیگر هوای تمیز به محیط برمی‌گردد.

 

برای آشنایی بیشتر با این ماسک ها می توانید به مقاله‌ی ماسک کربن اکتیو مراجعه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟