مزایای استفاده از دستکش ایمنی مناسب

دستکش ایمنی مناسب

امروزه در محیط‌های کاری خطرات بسیاری وجود دارد که زندگی انسان را در خطر می‌اندازد. در مقاله قبل راجب مزایای استفاده از کفش‌های ایمنی در محیط‌های کاری مختلف صحبت کردیم؛ اما در این مقاله می‌خواهیم راجب ضرورت استفاده از دستکش ایمنی مناسب در محیط‌های کاری مختلف صحبت کنیم. زمانی که شما نام دستکش ایمنی مناسب را می‌شنوید به یاد چه چیزی می‌افتید؟ درست است!

ایمنی. استفاده از دستکش ایمنی مناسب در محیط‌های مختلف بسیار اهمیت دارد.

دستکش‌های ایمنی ، مانند کفش‌های ایمنی از تجهیزات و مواد خاصی تشکیل شده‌اند که از آسیب رسیدن به شما در برابر اجسام خارجی و مضر جلوگیری می‌کنند. استفاده از دستکش ایمنی به منظور مراقبت و محافظت از دستان شما طراحی و تولید می‌شود؛ زیرا دستان افراد یکی از مهم‌ترین اعضایی می‌باشد که افراد برای ادامه زندگی و فعالیت حرفه‌ایشان به آن نیاز پیدا می‌کنند.

دستکش ایمنی مناسب چیست؟

دستکش ایمنی مناسب چیست؟

همانگونه که قبلا گفته شده دستکش ایمنی برای حفظ دستان افراد است. بسیاری از افراد، از تجهیزات ایمنی مخصوصا دستکش ایمنی با هدف به حداقل رساندن آسیب‌هایی که در حین انجام کار، ممکن است به آنها وارد شود استفاده می‌کنند. شاید این سوال برای شما ایجاد شود که چرا از دستکش‌های دیگر موجود در بازار و یا دستکش‌های ایمنی که سطح کیفیت پایین‌تر وقیمت مناسب‌تری دارند استفاده نکنید؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که امروزه با رشد و پیشرفت تکنولوژی دستکش ایمنی برای شغل‌های مختلف و انواع محیط‌های کاری طراحی و تولید می‌شود.

دستکش ایمنی مناسب از جنس‌های مختلف و مستحکمی ساخته می‌شود که از دستان شما در برابر خطراتی از جمله برق گرفتگی، سوختگی و… محافظت می‌کند. به طور کلی‌، دستمکش ایمنی کار از جنس‌های مختلفی مانند پی وی سی، پلیمر، پنبه، کتان، چرم و سایر مواد دیگر ساخته می‌شود.

بهترین جنس دستکش ایمنی مناسب کار

دستکش ایمنی مناسب انواع محیط‌های کاری در جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند. برای اینکه شما بتوانید بهترین نوع و جنس دستکش ایمنی را برای شغل خود تهیه کنید؛ ابتدا باید با خطرات و سختی‌های کار خود آشنا باشید. در ادامه شما با انوع مختلف دستکش ایمنی آشنا خواهید شد.

دستکش ایمنی ضد لغزش

این نوع دستکش ایمنی مناسب افرادی می‌باشد که در محیط کاری خود با مواد روغنی و چرب سرو کار دارند. استفاده از دستکش ایمنی مناسب لغزش، مانع لیز خوردن و لغزش دستکان کارکنان می‌شود. در واقع می‌توان گفت که بر روی سطوح این دستکش‌های حالتی وجود دارد که مانع لیز خوردگی اجسام موجود در دست کارکنان می‌شود.

دستکش ایمنی پلاستیکی

همه افراد می‌دانند که پلاستیک یک عایق خوب در برابر جریان الکترسیته می‌باشد. افرادی که در محیط‌هایی کار می‌کنند که جریان برق و الکتریسیته وجود دارد بهتر است از دستکش ایمنی مناسب برای این شرایط کاری استفاده کنند. یکی از انواع دستکش ایمنی ، دستکش پلاستیکی می‌باشد؛ این نوع دستکش‌ها یک نارسانا و عایق برقی مناسب می‌باشند.

دستکش ایمنی مخصوص برش

برش کاری و کار با ابزارهای برش یکی از مشاغلی است که نه تنها در ایران بلکه در تمام کشورها وجود دارد. کسانی که با ابزارهای برنده کار می‌کنند، حتما باید از دستکش ایمنی مناسب برش استفاده کنند؛ عدم استفاده از دستکش ایمنی برش ممکن است باعث بریدگی دستان کارکنان شود. این نوع دستکش‌ها مقاومت بالایی در برابر اجسام خارجی تیز و برنده دارند و مانع بسیار خوبی برای آسیب رسیدن به دستان محسوب می‌شوند.

دستکش ایمنی مخصوص برش دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشد که عبارتند از:

 • عدم تولید گرما
 • عدم ایجاد حساسیت و آلرژی
 • استفاده آسان
 • مقاوم در برابر پارگی و یا سوراخ شدن
 • عمر بالا
 • سبک و راحت

 

دستکش ایمنی مناسب فلزی

افرادی که در محیطی فعالیت دارند که در آن اجسام مکانیکی و سنگینی وجود دارد بهتر است از دستکش ایمنی مخصوص کارهای فلزی استفاده کنند. این نوع دستکش‌ها از دستان مصرف کنندگان در برابر ضربات مکانیکی و سخت جلوگیری می‌کند.

دستکش ایمنی مخصوص کارهای فلزی، از شبکه فلزی بافته شده از سیم‌های فولادی می‌باشد که از دستان افراد در برابر ورد فشار و یا برخورد اجسام تیز به دست جلوگیری می‌کند. انواع رایج دستکش ایمنی مناسب فلزی شامل: دستکش‌های چرمی، برزنتی، الستیکی، دستکش‌هایی که دارای کف اشبالت و پشت برزنتی می‌باشد.

دستکش‌های ایمنی پلیمری

افرادی که در محیط‌های آزمایشکاهی و بیمارستان‌‌ها مشغول فعالیت هستند، به طور دائم در معرض مواد شیمیایی قرار دارند. این افراد برای حفاظت از دستان خود در برابر مواد شیمیایی بهتر است از دستکش ایمنی که از جنس پلیمر و یا الستیک طبیعی می‌باشد استفاده کنند. برخورد برخی از مواد شیمیایی و یا اصابت برخی از تجهیزات پزشکی آلوده به پوست افراد باعث ورود آلودگی و بیماری به بدن فرد می‌شود. به همین منظور این افراد باید از دستکش ایمنی مناسب این نوع محیط‌های کاری استفاده کنند.

از دستکش‌ ایمنی مناسب از جنس پلیمر در محیط‌های کاری مانند:

 1. استفاده از این نوع دستکش ایمنی در محیط بیمارستان و درمانگاه‌ها
 2. استفاده از دستکش ایمنی در محیط کارخانه‌ تولید دارو و محصولات بهداشتی
 3. استفاده در تولیدات صنایع غذایی
 4. استفاده در پالایشگاه‌ها
 5. استفاده در آزمایشگاه‌های شیمیایی و صنعتی

مدلهای دستکش ایمنی مناسب

دستکش ایمنی مناسب تمام چرم

افرادی که در محیط‎‌هایی فعالیت دارند که در معرض مواد داغ و مذاب قرار دارند در کشور بسیار یافت می‌شود. مثلا افرادی که در زمینه جوشکاری فعالیت دارند و یا کسانی که در زمینه بلور سازی مشغول فعالیت هستند، بهتر است از دستکش ایمنی مناسب استفاده کنند. استاده از دستکش ایمنی مناسب، به ویژه دستکش‌هایی که از جنس چرم تولید شده‌اند مانع خوبی در برابر ورود و ایجاد گرمای به داخل دستکش می‌شوند.

هنگام خرید دستکش ایمنی که از جنس چرم می‌باشد حتما به ضخامت آن توجه داشته باشید، زیرا باید ضخامت آن در حدی باشد که افراد بتوانند اجسام داغ را با آن بردارند.

از دستکش ایمنی تمام چرم در فعالیت‌هایی مانند:

 • نجاری و باغبانی
 • تاسیسات ساختمانی
 • تراشکاری و جوشکاری
 • ساختمان سازی و عمران

 

انواع مدل‌های دستکش ایمنی مناسب

به طور کلی دستکش‌های ایمنی در سه طرح:

 • ساق کوتاه: این نوع دستکش ایمنی دارای اندازه‌ای تا روی مچ افراد می‌باشند.
 • ساق متوسط: این مدل از انواع دستکش ایمنی مناسب، دارای اندازه‌ای تا روی ساعد هستند.
 • ساق بلند: بعضی از مشاغل نیاز به دستکش ایمنی دارند که اندازه‌ای بلندداشته باشد، به همین منظور این افراد به سراغ دستکش ایمنی ساق بلند می‌روند.

مزایای استفاده از دستکش ایمنی مناسب در انواع محیط‌های شغلی

استفاده از دستکش ایمنی مناسب در محیط‌های شغلی مختلف مزایای ویژه‌ای دارد از جمله:

حفاظت از دستان:

استفاده از دستکش ایمنی مناسب باعث حفاظت از دستان افراد می‌شود. دستکش ایمنی مناسب در برابر جریانات ناشی از سایش، خراش و ضربه، برش، محافظت می‌کند. همچنین برخی از انواع دستکش ایمنی مناسب قابلیت مقاومت بالایی در برابر حرارت و مواد شیمیایی را دارند.

پیشگری از آلودگی:

در بغضی از مشاغل، عدم استفاده از دستکش ایمنی مناسب می‌تواند باعث آلودگی دست‌ها و همچنین انتقال آلودگی‌ها در بین افراد شود. استفاده از دستکش ایمنی می‌تواند از پخش شدن آلودگی و عفونت جلوگیری کند.

محافظت در برابر عوامل خارجی:

در بعضی از صنایع از جمله صنایع شیمیایی و برق، ساختمانی و… دستکش ایمنی می‌تواند از دست افراد در برابر عوامل خارجی مانند شوک الکتریکی، مواد شیمیایی خطرناک، حرارت و درزهای ناصاف محافظت کنند.

افزایش عملکرد:

استفاده از دستکش ایمنی باعث افزایش اطمینان و راحتی کارکنان در هنگام انجام وظیفه می‌شود. افراد هنگام استفاده از دستکش ایمنی احساس محافظت و امنیت می‌کنند که می‌تواند به بهبود عملکرد و بهره وری کارکنان در هنگام کار منجر شود.

رعایت مقررات و استانداردها:

برخی از مشاغل و صنایع استاندارها و مقررات خاصی برای استفاده از دستکش ایمنی دارند. استفاده از دستکش ایمنی مناسب باعث رعایت استانداردها و مقررات می‌شود که ممکن است الزامات حقوقی و قانونی را نیز تامین کند.

با این وجود، برای افزایش بهره وری و کسب مزیت هنگام استفاده از دستکش ایمنی مناسب، حتما باید از انواع دستکش ایمنی که با توجه به ضوابط مناسب را برای انواع مشاغل و محیط‌های کاری را در نظر گرفته‌اند استفاده نمود. یکی از بهترین شرکت‌های ایرانی که توانسته تمام استاندارها و ضوابط دستکش ایمنی را رعایت کند شرکت یحیی می‌باشد؛ که شما می‌توانید برای دریافت مشاوره از این شرکت اقدام کنید.

معانی علائم اختصاری نوشته شده بر روی دستکش ایمنی

بر روی انواع دستکش ایمنی مانند سایر ابزارآلات و تجهیزات ایمنی علائم و نشانه‌های ثبت شده است که هر کدام از آنها دارای معانی و مفاهیم خاصی هستند. شما به عنوان مصرف کنند دستکش ایمنی مناسب باید با آنها آشنایی داشته باشید، زیرا دانستن آنها به انتخاب بهتر شما در انواع دستکش ایمنی کمک می‌کند. از جمله این نشانه‌ها عبارتند از:

 • E388: علامت مقاومت دستکش در برابر ضربات مکانیکی و فیزیکی
 • En388: علامت مقاومت در برابر جریان برق
 • EN388: علامت مقاومت پایدار در برابر برش
 • En421: علامت مقاومت در برابر رادیو اکتیو
 • EN421: علامت مقاومت در برابر عوامل میکروبی
 • EN511: علامت مقاومت در برابر سرما
 • EN374: علامت تست‌های شیمیایی انجام شده
 • En407: علامت مقاومت در برابر آتش

در پایان

استفاده از دستکش ایمنی مناسب در انواع محیط‌های کاری امری بسیار ضروری و مهم است. عدم استفاده از دستکش ایمنی مناسب پیامدها و نتایج بسیار بدی بر روی سلامت جسمی انسان دارد. اما امروزه بسیاری از افراد نسبت به مضرورت استفاده از دستکش ایمنی آگاهی پیدا کرده‌اند و در محیط‌های کاری خود اقدام به استفاده از آن نیز کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟