راهنمای انتخاب انواع دستکش ایمنی کار

راهنمای انتخاب انواع دستکش ایمنی کار

 هنگام کار در یک محل صنعتی، استفاده از دستکش ایمنی کار، یک اولویت مهم است. آسیب دست به معنای واقعی کلمه شایع ترین نوع آسیب در محل کار است. آسیب های دست در صنایعی مانند برق، گاز، ارتباطات مخابراتی و صنایع ساختمانی برجسته تر هستند و استفاده از دستکش در این صنایع بسیار حیاتی است.

 

در واقع، طبق مطالعه منتشر شده در سال 2013 توسط شورای ملی ایمنی (NSC)، صدمات در دست، 16.5 درصد از تمام آسیب های محل کار را در سال 2010 به خود اختصاص داده است.

آسیب های دست و انگشتان یکی از آسیب های عمده در صنایع نفت و گاز است. تقریبا 50٪ ضایعات ثبت شده در این صنایع مربوط به انگشتان و دست میباشد. راه حل ساده برای کاهش اینگونه خطرات استفاده از انواع دستکش ایمنی و دستکش ضد ضربه است.

انتخاب یک دستکش متناسب با فعالیتی که افراد انجام می دهند کار چندان سختی نیست. به راحتی با استفاده از اینترنت و اطلاعاتی که در این فضا وجود دارد می توانید اطلاعات مد نظر خود را به دست بیاورید و در نهایت برای خرید اقدام کنید.

در اینجا قصد داریم اطلاعاتی در مورد دستکش ایمنی مناسب در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با این اطلاعات انتخابی راحت تر داشته باشید.

انتخاب دستکش ایمنی کار
انتخاب دستکش ایمنی کار

 

اولویت بندی دستکش ایمنی

بسیار دیده ایم که افراد از دستکش های سفت و محکم برای کار خود استفاده می کنند تا آسیب کمتری ببینند، در حالی که این معیار برای انتخاب دستکش ایمنی اصلا درست و اصولی نیست. در واقع هر دستکش محکمی محافظ خوبی نخواهد بود.

اگر کارکنان به طور مدوام از دستکش استفاده کنند قطعا این کار باعث جلوگیری از ضررهای آتی خواهد شد، اما باید به این سوال هم پاسخ داد که ” آیا از ویژگی های یک دستکش ایمنی مناسب آگاهی دارید؟یا هر دستکشی را به عنوان دستکش ایمنی در نظر میگیرید؟”

مقاومت در مقابل حرارت

یکی از ویژگی های مهم دستکش های ایمنی مخصوصا نمونه هایی که قرار است در محیط های با دمای بالا مورد استفاده قرار بگیرد این است که مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته باشند. یعنی از پارچه هایی در تولید آنها استفاده شود که این ویژگی را دارند.

بعضی از دستکش ها دارای یک پوشش هستند که رطوبت را از بین می برند و در هوای گرم دست شما را خنک و در هوای سرد دست شما را گرم نگه میدارند. هر نوعی از دستکش را که انتخاب می کنید موضوع تهویه را برای راحتی کار خود در نظر بگیرید.

مقاومت در برابر ضربه

در کار فنی و فیزیکی همیشه این تهدید وجود دارد که ابزاری با دست شما برخورد کند و یا قطعه سنگینی روی انگشتانتان بیفتد. یک دستکش ایمنی ضد ضربه می تواند باعث آسیب کمتر شما شود.

در واقع مقاومت ضربه به جذب شوک کمک می کند و احتمال آسیب را کاهش می دهد، پد TPR در قسمت پشت دستکش وجود دارد و این پدها کمک می کند در هنگام ضربه، دست از آسیب حفظ شود.

مقاومت در برابر برش و پانچ

ایمنی در برابر برش و پانچ در هیچ کدام از تجهیزات صنعتی ایمنی به طور کامل رعایت نشده است و شما ممکن است که هر روز از ابزارهای مختلفی استفاده کنید و دستان خود را در معرض خطر قرار دهید.

همان پد TPR که از دست در برابر ضربه محافظت می کند نیز در برابر پارگی ها محافظ خوبی است. این دستکش دارای ویژگی منحصر به فرد و بسیار سبک و مقاوم در برابر سوراخ شدن است.

یک روز بدون دست های روغنی

دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی و روغنی با انواع مختلفی از لاستیک ها ساخته می شوند. بر اساس یک قانون کلی, ضخیم کردن مواد تشکیل دهنده‌ دستکش مقاومت بالاتری در برابر مواد شیمیایی ایجاد می نماید اما همان طور که گفتیم ضخامت زیاد نیز ممکن است کار را با مشکل روبرو کند.

 

ویژگی دستکش مناسب
ویژگی دستکش مناسب

 

ویژگی عمومی دستکش ایمنی کار

یکی دیگر از مولفه‌های مهم در انتخاب یک دستکش، اندازه مناسب آن است. اگر یک دستکش با سایزی بزرگتر از سایز دست فرد استفاده کننده انتخاب شود، کار کردن را دشوار می کند و انعطاف در حین کار را از بین می برد. از سوی دیگر، اگر یک دستکش خیلی کوچک باشد، می تواند دامنه حرارتی کارگر را محدود کند و مانع از انجام کار شود.

جالب است بدانید که دستکش های ناسازگار می تواند حتی باعث تاول زدگی و سوختگی نیز شوند.

وقتی کارکنان با اشیاء سنگین، مواد شیمیایی، قطعات متحرک، برق و ماشین های بزرگ کار می کنند، دست آنها می تواند در معرض شرایط بسیار سخت و همچنین احتمال آسیب قرار گیرد. واقعیت این است که تقریبا تمام آسیب های وارده بر دست را می توان پیش گیری کرد، فقط در صورتی که کارگران از دستکش های مناسب استفاده کنند.

همه‌ کارگاه ها باید برای محافظت از دست برنامه ایمنی را در نظر داشته باشند. این برنامه باید شامل تجزیه و تحلیل خطر، آموزش آگاهی از خطر و  پیشگیری از آن باشد.

با داشتن یک برنامه ایمنی استاندارد، کارکنان روحیه بسیار بهتر و بهره وری بیشتری خواهند داشت، زیرا آنها می دانند که شرکت اقدامات لازم را برای  محافظت از آنها انجام داده است.

دستکش ها باید در سایز مناسب تهیه شوند!

 اگر دستکش خیلی کوتاه یا کوچک باشد محافظت لازم از دست ها صورت نمی گیرد و انگار اصلا از دستکش استفاده نشده است.

افراد در محیط های مختلف باید در انتخاب دستکش ایمنی، از موارد زیر آگاه باشند:

  • انعطاف پذیری
  • ساییدگی ها، سوراخ ها و مقاومت در برابر اشعه ها
  • میزان راحتی
  • نفوذپذیری شیمیایی
  • شرایط حرارتی، گرما و سرما
  • ولتاژ بالا و پایین

 

به طور خلاصه بررسی های لازم برای انتخاب دستکش مناسب باید قبل از خرید انجام شود تا این اطمینان حاصل شود که این دستکش می تواند از برخی خطرها جلوگیری کند پس ضروری است بر اساس نوع کار خود دستکش مخصوص آن کار را بپوشید.

امیدواریم اطلاعاتی که در این مطلب در اختیار شما قرار دادیم یتواند یک راهنمای خوب برای خرید دستکش ایمنی متناسب با محیط کار شما باشد. نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در همین بخش به اشتراک بگذارید.

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟