آیا استفاده از ماسک‌های فیلتردار خطرناک است؟

آیا استفاده از ماسکهای فیلتر دار خطرناک است؟

در این مقاله قصد داریم تفاوت ماسک های فیلتر دار و سوپاپدار را برای شما بیان کنیم. و خط پایانی بکشیم بر باور غلط استفاده از ماسک سوپاپدار به جای ماسک فیلتر دار. ماسک‌های فیلتردار  تنفسی  از الیاف در هم تنیده‌ای ساخته شده‌اند. تا در فیلتر کردن عوامل بیماری‌زا در هوا بسیار مؤثر باشند. البته این ماسک‌ها باید مطابق با استانداردهای دقیق بهداشتی استفاده شوند.

برخی از انواع این ماسک‌های تنفسی دارای دریچه‌هایی هستند که باعث می‌شوند هوای بازدم از ماسک خارج شود. و تنفس برای کاربر راحت‌تر باشد. اما این ویژگی یک نکته منفی با خود دارد و آن این است که اگر فرد بیمار از این ماسک ها استفاده کند می تواند انتقال دهنده ذرات آلوده از طریق سوپاپ ها به افراد سالم شود. به همین دلیل است که توصیه شده افرادی که درگیر بیماری خاصی هستند، از این نوع ماسک استفاده نکنند. تا مانع از انتقال بیماری شوند.

موارد استفاده از ماسکهای فیلتر دار

ماسک فیلتردار موارد برای مواقع آلودگی هوا. نجاری، ساختمانی و رنگرزی، جلوگیری از انتشار بیماری‌های مسری از طریق ذرات آلوده در محیط آلرژی سرماخوردگی، برای تنفس آسان در گرد و غبار ،دود، بو و باکتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کدام یک از انواع ماسکها بهتر است؟

 

آیا استفاده از ماسکهای فیلتر دار خطرناک است؟
آیا استفاده از ماسکهای فیلتر دار خطرناک است؟

 

  1. ماسک پرستاری
  2. ماسک فیلتر دار
  3. ماسک پارچه‌ای

نظرهای متفاوتی برای انتخاب ماسک مناسب وجود دارد. اما در نهایت سه گزینه اصلی برای انتخاب پیش روی ما است. ماسک سه لایه پرستاری، ماسک فیلتر داران ۹۵ و ماسک‌های پارچه‌ای.

ماسک‌های تنفسی N۹۹ توانایی فیلتر ۹۹ درصد از ذرات بسیار ریز را دارند. در حالی که ماسک‌های تنفسی N۱۰۰ می‌تواند مانع از ورود ۹۹.۷ درصد از ذرات معلق در هوا شوند.

آیا از ماسک فیلتر دارد استفاده کنیم یا خیر؟

 

ماسک‌های فیلتردار برای مقابله با ذرات حامل بیماری کمترین ایمنی را برای افراد مقابل دارند. زیرا فیلتر هوای بیرون را به سمت داخل تصفیه می‌کند. اما هوای داخل را به بیرون نه. یعنی فرد اگر مبتلا به کرونا باشد، با استفاده از این ماسک‌ها، بیماری خود را به ‌راحتی به دیگران منتقل می‌کند. به همین خاطر مناسب بیمارستان نیست.

مردم ماسک‌ فیلتردار استفاده نکنند

دکتر مسعود مردانی در گفت وگو با خبرگزاری  ایرنا بیان کرد: “یکی از دلایل توصیه عدم استفاده از اینگونه ماسک ها انتقال ذرات حامل بیماری از ناحیه سوپاب یا همان فیلتر است. که اگر شخص استفاده کننده آلوده به هر نوع بیماری یا حتی ناقل آن باشد. به هنگام خروج تنفس از قسمت سوپاپ، موجب آلوده شده محیط و دیگران خواهد شد.”

وی اظهار داشت: استفاده از ماسک های فیلتردار علاوه بر اینکه مانع انتقال بیماری به محیط و دیگران نخواهد شد. بلکه به هنگام سرفه یا عطسه شخص بیمار یا ناقل بیماری استفاده کننده از ماسک، توده ای از ذرات آلوده را به دیگران منتقل خواهد کرد.
وی با تاکید بر استفاده مردم از ماسک های معمولی. گفت: مردم می توانند از ماسک های جراحی یا از ماسک های خانگی که با سه لایه پارچه طراحی و دوخته می شود استفاده کنند.

ماسک  فیلتردار چیست؟ و سوپاپ آن چه کاری انجام می‌دهد؟

 

برخی از ماسکهای مورد استفاده مانند ماسک فیلتردار ان۹۵(N95) و همچنین ماسک‌های پارچه‌ای، یک دریچه پلاستیکی یک طرفه در سمتی از ماسک دارند که نفس کشیدن را آسان می‌کند.

وقتی نفس خود را به داخل فرو می‌کشید، این دریچه بسته می‌شود. اما زمانی که نفس خود را بیرون می‌دهید، این دریچه باز می‌شود و اجازه می‌دهد که هوای بازدم شما بدون فیلتر خارج شود.

ماسک‌های فیلتردار در اصل برای کار صنعتی ساخته شده‌اند تا کارگران در کارخانه‌ها بتوانند در صورت لزوم استفاده از پوشش صورت، راحت‌تر نفس بکشند.

چرا ماسک‌های فیلتر‌دار برای محافظت در برابربیماری ها توصیه نمی‌شوند؟

این نوع ماسک‌ها ما را از شر گرما و رطوبت خلاص می‌کنند. و نفس کشیدن با آنها راحت تر است. اما دریچه‌های آن‌ها به کسانی که آن را پوشیده‌اند امکان می‌دهد تا ذرات و قطرات دهان و بینی خود را به بیرون انتقال دهند.

استفاده از ماسک‌، پیشگیری از انتقال قطرات تنفسی به دیگران با هدف کنترل بیماری ها و آلودگی هاست. ماسک‌هایی که دریچه‌های یک طرفه دارند، اجازه می‌دهند که هوای بازدم از طریق حفره‌های این وسیله به بیرون منتقل شود. و این امر باعث می‌شود که قطرات تنفسی خارج و به دیگران منتقل شوند و بدین ترتیب، موجب شیوع بیماری ها می‌شوند.

 

آیا استفاده از ماسکهای فیلتر دار خطرناک است؟
آیا استفاده از ماسکهای فیلتر دار خطرناک است؟

در آخر آنچه از این مطالب می توان برداشت کرد این است که ماسکهای موجود در بازار با نام فیلتر دار در واقع ماسکهای سوپاپدار هستند. که استفاده از آنها برای فردی که آن را استفاده می کند ضرری ندارد. ولی اگر این فرد مبتلا به هر نوع بیماری باشد ان را از طریق همین سوپاپها به راحتی و بدون هیچ فیلتری به افراد دیگر انتقال میدهد.

و این یعنی به خطر افتادن جان همه , پس برای حفظ سلامت جامعه و انچه مسئولیت اجتماعی نامیده می شود و ما همه موظف به انجام آن هستیم نباید ازاین ماسکها استفاده کنیم.

 

برای مطالعه ی بیشتر پیشنهاد میکنیم به مقاله ی  نزدن ماسک چه عواقبی می تواند داشته باشد؟ نگاهی بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟