نزدن ماسک چه عواقبی می تواند داشته باشد؟

ماسک نزدن چه عواقبی می تواند داشته باشد؟

به خاطر شیوع بیماری های واگیرداری که تمام جهان درگیر آن هستند, استفاده از ماسک بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. شاید تا همین چند وقت پیش وقتی کسی در خیابان ماسک به صورت داشت به چشممان عجیب بود. اما این روزها همه مجبور به استفاده از ماسک هستیم.

در ادامه‌ی این مقاله در مورد عواقب نزدن ماسک صحبت می کنیم و از قوانین سایر کشورها می گوییم. با ما همراه باشید.

دلایل اصرار پزشکان برای استفاده از ماسک

پزشکان و کارشناسان پس از انجام تحقیقات گسترده به این نتیجه رسیدند که زدن ماسک می تواند در کاهش ابتلا به بیماری های واگیر دار موثر باشد. با توجه به نتایج تحقیقات به عمل آمده، دلایل اصلی اصرار پزشکان در مورد زدن ماسک را می توان به شکل زیر توضیح داد:

1. نگاهی روانشناسانه

قبل از هر چیز می توان گفت که از نظر روانشناسی استفاده از ماسک صورت, می‌تواند یادآور خوبی برای خطرات باشد.

هنگامی که ماسک به صورت داشته باشید، میزان تماس دست با دهان، بینی یا چشم به مقدار خیلی زیادی کاهش می یابد و حتی به صفر می رسد. همچنین زدن ماسک به ما یادآوری می کند که بهداشت فردی را بهتر رعایت کنیم. از دست زدن به صورت خود و از حضور در اماکن شلوغ اجتناب کرده و فاصله ایمن را رعایت کنیم.

2. جلوگیری از انتشار ذرات آلوده

از طرف دیگر با توجه به اینکه بعضی بیماری های واگیر دار به راحتی از راه صحبت، عطسه و سرفه منتقل می‌شوند. بنابراین حفظ فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و عینک محافظ، تاثیر قابل توجهی دارد.

 

 • حتی برخی از پژوهشگران می گویند استفاده از ماسک‌های ان-95 می‌تواند تا 90 درصد, مانع از ورود ذرات به سیستم تنفسی افراد شود.
 • تحقیقات ثابت کرده اند که ماسک‌های چندلایه و ضد آب در مقایسه با ماسک‌های تک لایه تاثیر بیشتری در جلوگیری از ابتلا دارند.
 • همچنین طبق داده‌های اپیدمولوژی کشورهایی که خیلی زود استفاده از ماسک را اجباری کرده و تسهیلات لازم برای دسترسی شهروندان به ماسک را فراهم کردند، خیلی بیشتر توانستند جلوی شیوع بیماری های واگیر دار را بگیرند.

 

موضوع مهم دیگری که در مورد بیماری های واگیر دار بسیار پر اهمیت است این است که فرد بیماری را در بدن خود دارد، اما هیچ علایمی دال بر وجود آن در بدن خود نشان نمیدهد. با نزدن ماسک و عدم رعایت فاصله اجتماعی و بهداشت فردی، این فرد عامل انتشار این بیماری در جامعه محسوب می شود و دیگران را نیز آلوده می کند.

 

روش صحیح استفاده از ماسک

استفاده از ماسک باید به‌گونه‌ای باشد که ماسک کاملاً چسبیده و بدون فاصله با پوست صورت باشد. لبه بالایی آن به‌طور کامل روی پل بینی و لبه پایینی آن زیر چانه قرار بگیرد.

موارد ضروری استفاده از ماسک

با توجه به بیماری واگیردار موجود در جامعه و البته با در نظرگرفتن بازگشایی‌های اخیر شامل مدارس, ادارات و… تمام افراد هنگام خروج از خانه و در زمان تردد، حضور در محل کار، حضور در مراکز و … باید از ماسک مناسب استفاده کنند.

باید ماسک را عضوی از اعضای بدن خود بدانیم و از آن استفاده کنیم

در زمان مراقبت از بیماران مبتلا و حتی مشکوک, استفاده از ماسک ضروری است. در صورتی‌ که خودمان بیمار هستیم و یا علائم مشکوک داریم نیز باید حتماً از ماسک استفاده کنیم و حضور خود در جامعه را به حداقل برسانیم.

روش صحیح استفاده از ماسک
روش صحیح استفاده از ماسک

 

روش‌های استفاده صحیح از ماسک چیست؟

 • پیش از استفاده از ماسک دست‌هایتان را بشویید
 • ماسک را از نظر نداشتن سوراخ و پارگی بررسی کنید
 • آن را طوری بپوشید که روی دهان و بینی و چانه را کامل بپوشاند. (در صورت استفاده از ماسک جراحی قسمت رنگی آن بیرون باشد. فلز بالای ماسک را روی بینی خود محکم کنید.)
 • ماسک را به‌وسیله بند یا کش پشت سربسته و محکم کنید. مطمئن شوید فاصله‌ای میان صورت و ماسکتان نباشد.
 • ماسک را هر ۲-۳ ساعت پس از استفاده تعویض کنید
 • درصورتی‌که ماسک در زمان استفاده خیس یا مرطوب شود، باید آن را تعویض کنید.
 • از آویزان کردن ماسک به گردن و یا تنها پوشاندن دهان و یا بالا پایین دادن مرتب ماسک اجتناب کنید
 •  از دست زدن مکرر به ماسک اجتناب کنید چون اگر دست‌هایتان آلوده باشد ماسک آلوده می‌شود و به دلیل تماس نزدیک با سیستم تنفسی شما باعث بیمار شدنتان می‌شود. از طرفی دیگر ممکن است ماسک آلودگی را به دستانتان منتقل کند. پس در صورت تماس ناخودآگاه دستتان با ماسک، دست‌هایتان را بشویید.
 • پس از استفاده از ماسک آن را از پشت سر و بدون تماس دست با سطح خارجی باز کنید و در سطل زباله درب دار بیندازید و دست‌هایتان را بشویید.
 • تا زمانی که سازمان بهداشت جهانی وضعیت سفید اعلام نکرده باید از ماسک استفاده کرد.

 

ماسکهای N95

ماسکهای N95 محکم‌ترین نوع ماسک هستند که ذرات بسیار ریز از جمله باکتری‌ها و ویروس‌ها را عبور نمی‌دهند. این ماسک‌ها سایزهای متفاوتی دارند و باید متناسب با سایز صورت هر فرد انتخاب شوند.

ماسک‌های جراحی، نمونه دیگر ماسک‌ها هستند که بیشتر در دسترس هستند و بینی و دهان و چانه را به‌خوبی می‌پوشانند.

این ماسک‌ها از خروج ذرات تنفسی و پراکنده شدنشان در صورت بیمار بودن شما جلوگیری می‌کنند. همچنین در صورتی‌ که ویروس‌ها در فضای اطراف پراکنده باشند از ورود به سیستم تنفسی شما جلوگیری می‌کند.

 

پیشنهاد میکنیم برای آگاهی بیشتر در مورد ماسک های N95 به مقاله انواع ماسک تنفسی – ماسک فیلتردار  مراجعه کنید.

ماسکهای خانگی

ماسک‌های خانگی پارچه‌ای محافظ خیلی خوبی در برابر ویروس‌ها نیستند. این ماسک‌ها امکان فراهم کردن ساده‌تری دارند، قابل شستشو هستند و استفاده از آن‌ها از نپوشیدن ماسک بهتر است.

اما این ماسک‌ها احساس کاذب محافظت را به ما القا می‌کنند. چرا که جلوی ذراتی به ریزی ویروس‌ها را نمی‌گیرند و در تحقیقاتی که در گذشته انجام‌ شده نشان داده شد که این ماسک‌ها ۵۰ برابر کمتر از ماسک‌های N۹۵ مؤثر هستند.

 

باید بدانید استفاده از ماسک زمانی تأثیرگذاری مناسبی دارد که سایر نکات بهداشتی ازجمله شستشوی مناسب و منظم دست‌ها و فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

هم‌چنین استفاده از ماسک برای کودکان زیر ۲سال، افرادی که بیماران زمینه‌ای تنفسی دارند. بیمارانی که هوشیار نیستند و بیمارانی که توانایی برداشتن ماسک را ندارند مناسب نیست و سایر روش‌های پیشگیری باید رعایت شود.

 

پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله در چه مواقعی میتوان ماسک پارچه ای استفاده کرد؟ بییندازید.

 

استفاده از ماسک برای محافظت از خود و البته دیگران

ماسک در صورت استفاده صحیح و مناسب می‌تواند در صورت ناقل بودن شما, از بیمار شدن دیگران جلوگیری کند. علاوه بر این در صورتی‌ که مجبور به حضور خارج از خانه هستید از شما در برابر ذرات بیماری‌زا به‌خوبی محافظت می‌کند.

پس اگر سلامت خود و جامعه‌ برایتان مهم است در تمام زمان های خروج از منزل از ماسک مناسب استفاده کنید و نکات توصیه شده را با دقت رعایت کنید.

 

ماسک نزدن چه عواقبی می تواند داشته باشد؟
ماسک نزدن چه عواقبی می تواند داشته باشد؟

ماسک نزدن در کشورهای مختلف چه جرایمی دارد؟

این روزها چون تاثیر ماسک بر کنترل برخی بیماری های واگیردار جهانی بر همه آشکار شده است. لذا کشورهای مختلف هر کدام برای رعایت نکردن قانون استفاده از ماسک و در واقع  نزدن ماسک, جریمه‌های نقدی و غیر نقدی ویژه‌ای تعیین کردند.

1. گواهی خروج از منزل در فرانسه

مقامات این کشور اعلام کنند که کشور در حال جنگیدن با یک دشمن نامرئی و خطرناک است که به سرعت پیشروی می‌کند.

دولت فرانسه به ۱۰۰ هزار نیروی پلیس اعلام کرده است که با حضور در سطح شهرها، اجازه ندهند افراد بدون دلیل خاصی از منزل بیرون بیایند و در فاصله نزدیک با یکدیگر قرار بگیرند.

در این کشور مردم باید برای خروج از منزل گواهی خاصی را تکمیل کنند و دلیل موجهی برای حضور در خیابان‌ها داشته باشند.

ماسک 4 لایه یحیی
ماسک 4 لایه یحیی

 

2. جریمه نقدی در آلمان

بیشتر ایالت‌های آلمان اعلام کرده‌اند که افراد بالای ۶ سال باید در زمانی که بیرون از منزل هستند از ماسک استفاده کنند. کسانی که این قانون را رعایت نکنند، هشدار دریافت خواهند کرد و در صورت تکرار مجبور هستند جریمه نقدی پرداخت کنند.

3. اجتماع بیش از ۵۰ نفر در آمریکا ممنوع

قانون محدودیت رفت و آمد در بعضی ایالت‌های آمریکا اجرا شده و اجتماع بیش از ۵۰ نفر در آن‌ها ممنوع شده است. البته تاکنون جریمه نقدی برای افرادی که این قوانین را رعایت نمی‌کنند در نظر گرفته نشده است. اما همچنان بعضی افراد در این کشور بر نزدن ماسک اصرار دارند.

4. نظارت بر پوشش ماسک در روسیه

در روسیه، افرادی که از ماسک و دستکش در وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنند، باید پنج هزار روبل جریمه پرداخت کنند.

علاوه بر این در صورتی که افراد در اماکن عمومی دیگر نیز از این قانون پیروی نکنند. مجبور به پرداخت چهار هزار روبل جریمه هستند. دولت روسیه با استفاده از دوربین‌های نظارتی بر نزدن ماسک نظارت می‌کند.

5. لغو رویدادها در ایتالیا

مقامات کشور ایتالیا از مردم درخواست کرده‌اند در منزل بمانند و بدون دلیل موجهی در سطح شهرها حضور پیدا نکنند. در صورتی که افراد بدون ارائه دلیل منطقی از منزل خارج شوند، باید جریمه‌ای برابر با ۲۰۶ یورو پرداخت کنند.

علاوه بر این برگزاری تمام رویدادهای فرهنگی و اقتصادی در بعضی شهرهای بزرگ این کشور لغو شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟