تفاوت ماسک ها در چیست؟

تفاوت ماسک ها در چیست؟

ماسک ها به عنوان اولین خط دفاعی برای فیلتر کردن ذرات موجود در هوا و فضاهای شلوغ مانند فرودگاه ها ،بیمارستان ها و غیره می توانند بسیار مفید باشد .«ماسک صورت» یکی از انواع ماسک های پزشکی بوده و ماسکی یک بار مصرف است که برای حفاظت از محیط روی دهان و بینی قرار می گیرد.در این مقاله از تفاوت ماسک ها صحبت میکینیم و ویژگی هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

یک ماسک صورت متداول از یک، دو و یا سه لایه تشکیل می شود که توسط حلقه ای که دور گوش می افتد یا روی سر ثابت می شود. این ماسک معمولا از کاغذ یا پنبه تهیه می شود.

ماسک های صورت

ماسک های صورت برای اهداف مختلفی در دسترس هستند. برای مثال، ماسک صورت هایی هستند که برای حفظ بهداشت در حین تهیه ی غذا استفاده می شوند، و معمولا «ماسک های کاغذی» نامیده می شوند که برای اهداف پزشکی از جمله جلوگیری از بیماری های عفونی و … مناسب نیستند.

 

طیقه بندی ماسک ها

طبقه بندی های مختلف در خصوص ماسک ها وجود دارد:

 

  •  طبقه بندی از نظر نوع کاربرد: ماسک پزشکی- ماسک صنعتی
  •  طبقه بندی از نظر جنس: یکبار مصرف-چند بار مصرف
  •  طبقه بندی از نظر محل کاربرد: بیمارستانی- عمومی( خارج بیمارستان)
  •  طبقه بندی از نظر جنس: پارچه ای-کاغذی-مواد مخصوص( پروپیلن )
  •  طبقه بندی از نظر فیلتر: دارای فیلتر و بدون فیلتر

 

ماسک جراحی چیست؟

«ماسک جراحی» از پارچه یا موادی از قبیل پلی پروپیلن ساخته می شود و کارکنان بخش پزشکی برای جلوگیری از انتقال ارگانیسم های هوابرد در طول جراحی از آن استفاده می کنند.

این ماسکها که یکی از انواع ماسک های پزشکی بوده از دسته ی ماسک های جراحی یک بار مصرف هستند و باید بعد از یک بار مصرف آن ها را دور انداخت و نمی توان آن ها را شسته و یا بازیافت کرد.

یک ماسک جراحی با کیفیت معمولا حداقل از سه لایه ساخته شده است.

یک ماسک جراحی باید حداقل ۸۰ ٪ کارایی فیلتر باکتری را داشته باشد. اطلاعات ترکیبات سازنده ی هر ماسک روی برچسب جعبه ی آن درج می شود.

 

به مقاله ی “هر آنچه که باید درباره ماسک مناسب بدانید ” هم نگاهی بیندازید.

تفاوت ماسک ها در چیست؟
تفاوت ماسک ها در چیست؟

انواع ماسک ها

1.ماسک های معمولی(دو لایه ی کشدار) :

این ماسک ها بینی و دهان را می پوشانند اما به صورت نمی چسبند و در شرایط عمومی پزشکی استفاده می شوند. این ماسک ها برای محافظت یک طرفه ، برای جلوگیری و ممانعت از خروج مایعات بدن و ورود به هوا ، به طورمثال برای جلوگیری از سرفه و عطسه طراحی شده اند .

2.ماسک های جراحی( سه لایه ی بند درا) :

در برابر خون، ترشحات و حدود 59 درصد نیز در برابر ذرات باکتری ها مقاوم هستند. این ماسک ها بیشتر از ماسک های معمولی به صورت می چسبند . در حالی که ماسک های فیلتردار ایده آل هستند ، ماسک های جراحی نیز هنوز هم برخی از کارهای مفید را در زمینه محافظت انجام می دهند. آنها مانع از تماس های مکرر دست های ما با صورت به ویژه دهان و بینی می شوند. طبق یک مطالعه ، ما به طور متوسط 19 باردر ساعت صورت خود را لمس میکنیم. بنابراین می توانیم عوامل میکروبزا را به دستها و سپس به صورت خود منتقل کنیم ، پس استفاده از ماسک جراحی در این موارد مفید محسوب می شود.

3.ماسک های فیلتردار برای حفاظت فردی :

این ماسک ها محکم هستند و به منظور پوشش دهی کامل صورت طراحی شده اند و کامل به صورت می
چسبند. با فیلتر کردن هوای تنفس شده ، برای حفاظت دو طرفه طراحی شده اند و در برابر خون، ترشحات و
ذرات غیر روغنی، مقاوم هستند.

 

در چه مواقعی باید ماسکمان را تعویض کنیم؟

  •  آغشته شدن به خون، ترشحات ویا هر عامل عفونی دیگر از بیمار.
  •  آسیب دیدن ماسک.
  •  افزایش قابل توجه مقاومت تنفسی

آیا ماسکهای تنفسی به طور کامل مانع از ابتلا به بیماریهای تنفسی و ورود آلاینده ها به ریه ها میشوند؟

هیچ کدام از ماسکهای تنفسی نمیتوانند شما را کامل مصون نگه دارند. اما تفاوت ماسک ها برای نفوذ ذرات بسیار متفاوت است برای مثال :ماسک 95n توانایی فیلتر کردن حداقل 95 درصدذرات با اندازه بزرگتر از ۳.0 میکرون را داردکه شامل گروه بسیار بزرگی از ذرات موجود در هوا میشود.
در هنگام خرید، باید حتما به اصل بودن ماسک، مخصوصا در مورد ماسکهای N95 دقت نمایید.
چرا که بعضا انواعی از این ماسک ها با قیمتهای بسیار پایین به فروش میرسند، در حالی که خاصیت آلودگی زدایی آنها بسیار کمتر از ماسکهای اصل بوده و ممکن است کمک چندانی به شما برای محافظت نکنند.

ماسکها ی مخصوص کادر درمان

ماسک های N 95 همان طور که توضیح دادیم خاصیت  فیلتراسیون بالاتری داشته و استفاده ی از آن ها برای افراد عادی ضرورتی ندارد وبیشتر باید افرادی از آن استباه کنند که در معرض آلودگی بیشتری قرار دارند مانند کادر درمان و… چرا که این نوع ماسکها از انتشار عفونت بین بیمار و پرسنل بهداشتی- درمانی پیشگیری میکنند.

این ماسک طوری طراحی شده است که استفاده کننده کمتر در معرض آلودگی های هوابرد قرار گیرد.

این ماسکها میبایست به طور کامل روی صورت بچسبد، نشتی نداشته باشند و آزمون نشت بندی هر بار قبل از استفاده انجام شود. این ماسکها فرد را در برابر گرد و غبار، میست، فیوم، و بیو آئروسول محافظت میکند.

 رسیدن به اثر بهینه

ماسک های فیلتر دار بهترین محافظت ممکن در برابر عفونت ها ، گرد و غبار و ذرات را دارند.
ماسک های قابل استفاده مجدد برای محافظت از خود و شخص ثالث بهترین هستند.
پوشاندن دهان و بینی معقول است ، اما با ماسک های فیلتر می توان نتیجه بهتری گرفت.

درست است که ماسک ها در  میزان محافظت تفاوت دارند اما استفاده از هر نوعی که در دسترس است و صرف  نظر از تفاوت آنها مفید تر از استفاده نکردن است. برای داشتن بهترین استفاده ممکن ، ماسک باید به خوبی روی صورت بنشیند ، یکنواخت روی پوست در همه جا قرار بگیرد .

امیدواریم که این مطلب برای شما  مفید بوده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟