آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی

آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی

وقتی صحبت از کفش ایمنی می شود اولین چیزی که به ذهن می رسد. کفش های بزرگ و محکمی هستند که قرار است از پا در برابر خطرات محافظت کنند.کفش های ایمنی در انواع مختلفی در بازار موجود هستند. برای انتخاب مناسب ترین آنها لازم است در ابتدا از کار خود و نوع خطراتی که در حین کار ممکن است رخ دهد یک ارزیابی کامل داشته باشید.آسیب های وارد شده در حین کار میتواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. از دست دادن پا, انگشتان پا, از دست دادن شغل و موقعیت کاری و عدم توانانی انجام کارهای سخت. از جمله مواردی هستند که ناشی از عدم استفاده از کفش ایمنی مناسب می باشند.

 

آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی

در صورتی که از کفش ایمنی استفاده نشود چه آسیب هایی ممکن است سلامت فرد را تهدید کند؟ این سوالی است که تصمیم داریم در ادامه به پاسخ آن بپردازیم.

آسیب های احتمالی برای هر شغل و حیطه ی کاری متفاوت است. لذا به صورت جداگانه هر کدام از آسیب ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در برخی از مشاغل ممکن است چند مورد از این نوع آسیب ها به صورت همزمان سلامت فرد را تهدید کند.

1. سقوط یا پرت شدن اشیا

وقتی کارگران در محیط های مختلف کاری به جا به جایی و حمل قطعات مختلف مشغول هستند. یکی از اتفاقات احتمالی که ممکن است سلامت پای آنها را تهدید کند احتمال سقوط اشیا است. در صورتی که افراد از کفش ایمنی مناسب استفاده نکنند. این اتفاق میتواند سبب خرد شدن انگشتان پا و آسیب های جدی در آنها شود.

آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی
آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی

برای محافظت از این قبیل اتفاق ها کفش های ایمنی طراحی شده اند که دارای حداکثر مقاومت در برابر سقوط اشیا هستند. در این کفش ها از سرپنجه های فولادی استفاده شده است تا ضربه ی وارده سبب قطع یا آسیب انگشتان پا نشود. با این تفاسیر اگر شغل شما به گونه ای است که احتمال سقوط اشیا در آن وجود دارد. همین امروز برای خرید یک کفش ایمنی اقدام کنید تا تضمینی برای سلامت شما باشد.

2. سوراخ شدن کفش

کارگران ساختمانی یا هر شغل دیگری که با اشیا تیز سروکار دارند لازم است تا از کفش های ایمنی که مانعی برای آسیب دیدن پا است, استفاده کنند.

تصور کنید افراد مشغول در این قبیل مشاغل از کفش های معمولی استفاده کنند و روی زمین پر از اشیا تیز و شیشه باشد. در این صورت به احتمال زیاد کفش سوراخ شده و آسیب هایی را به فرد می رساند. علاوه بر آسیب وارده , آلودگی های این قبیل محیط ها نیز میتواند بسیار خطراناک باشد.

کفش های ایمنی معمولا از جنسی ساخته شده اند که در برابر نفوذ اشیا تیز و برنده مقاوم هستند.

3. خطرات برشکاری

آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی
کفش ایمنی یحیی

برخی مشاغل که با وسایل تیز و برنده ماننده اره ها سر و کار دارند در معرض خطرات بسیاری قرار دارند. برخی از اجزای اره و وسایل برشکاری جداشونده هستند. در صورتی که هر کدام از این اجزای متحرک و جدا شونده به صورت اتفاقی با پای هر یک از افراد مشغول به کار برخورد کند میتواند سبب قطعی عضو شود. برای این منظور باید از کفش های ضد برش که حفاظت کاملی در برابر این خطرات دارند در مشاغلی مانند نجاری, برش کاری و … استفاده شود.

4. احتمال برق گرفتگی

در برخی محیط های کاری که با ولتاژ های قوی برق سر و کار دارند خطر برق گرفتگی بسیار شایع است. استفاده از کفش ایمنی عایق در این محیط ها بسیار ضروری است. این کفش ها معمولا از جنس پلاستیک, چرم یا مواد دیگری که برق را از خود عبور نمی دهند ساخته شده اند. علاوه بر کفش های ایمنی در این محیط ها باید از دستکش های عایق نیز استفاده شود.

5. سقوط از ارتفاع

سقوط از ارتفاع های مختلف و حتی سقوط از نردبان که باعث آسیب های جدی و حتی مرگ افراد میشود یکی از شایع ترین حوادث حین کار در محیط های مختلف است. عمده دلیل این حوادث سر خوردگی و نامرغوب بودن کفی کفش های استفاده شده توسط افراد است.

در صورتی که در محیطی مشغول به کار هستید که احتمال سقوط و آسیب های به این شکل در آن وجود دارد از کفش های ایمنی با کفی مناسب استفاده کنید. کفی تعبیه شده در این کفش ها مانعی در برابر سر خوردگی و لغزندگی افراد است.

علاوه بر کیفیت کفش ایمنی, بهتر است کفش راحت و قابل انعطافی را انتخاب کنید. کفش ایمنی نباید گشاد, تنگ یا آزاردهنده باشد.

6. سوختگی ها

آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی
آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی

سوختگی و عوارض آن از جمله خطرات شغل هایی است که با آتش و مواد شیمیایی قابل اشتعال در ارتباط هستند. جالب است بدانید دلیل برخی از سوختگی ها آتش نیست. بلکه موادی معمولی مانند سیمان نیز در برخی موارد منجر به سوختگی و آسیب رساندن به افرا شده است.

با هدف کاهش آسیب های ناشی از سوختگی در حین کار باید افراد شاغل, از کفش های ایمنی که مناسب این محیط ها طراحی شده اند استفاده کنند. این کفش ها مانعی برای شعله های آتش, مواد مذاب و مواد قابل اشتعال هستند.

7. شرایط آب و هوایی

یکی از دلایلی که باید از کفش های ایمنی استفاده کرد شرایط آب و هوایی است. دلیلی که شاید کمتر به آن توجه شده است. برای کارگرانی که در محیط های بسیار سرد کار می کنند. استفاده از کفش های ایمنی که مانع از نفوذ سرماست و وظیفه ی گرم نگه داشتن پا را بر عهده دارد بسیار ضروری است.

آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی

همانطور که حتما تجربه کرده اید سرد شدن پا سبب مشکلاتی از قبیل یخ زدگی و کاهش دمای بدن خواهد شد. از دیگر عوارض ناشی از سرمای زیاد, آبی یا سفید شدن انگشتان پا( سندرم رینود ) به دلیل کاهش جریان خون خواهد بود که بسیار خطرناک است و در برخی موارد حتی منجر به قطعی پا شده است. لذا شرایط آب و هوایی نیز میتواند از جمله دلایلی باشد تا افراد را ملزم به استفاده از کفش های ایمنی مناسب کند.

 

اکنون که شناختی کامل از آسیب های عدم استفاده از کفش ایمنی, به دست آورده اید. به راحتی میتوانید کفش مناسب محیط کاری خود را انتخاب کنید. در انتخاب کفش ایمنی دقت کنید و معیارهایی را که در مقاله ی  ویژگی های یک کفش ایمنی سبک و راحت مورد بررسی قرار داده این در نظر بگیرید تا خطرات محیط کاری خود را به حداقل برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟