آسیب دیدگی پا و راهنمای درمان آن

آسیب دیدگی پا

آسیب دیدگی پا در صنعت و معدن بسیار متدوال است. زیرا این نوع کارها دارای خطرات کاری زیادی هستند و احتمال اشتباهات انسانی وجود دارد. لزوم پوشیدن کفش ایمنی در این مشاغل بسیار قابل لمس است. اگر کارگران به این موضوع توجه کنند هیچ گاه دچار آسیب دیدگی پا نمی شوند.

اگر شما از کفش ایمنی استفاده نکنید ممکن است قطعات سنگین بر روی پا شما سقوط کنند و انگشتان شما آسیب ببینند. در کل کارهایی که در اثر نپوشیدن کفش ایمنی ممکن است رخ دهد عبارتند از: سقوط اجسام و از بین رفتن بافت پا؛ سوختگی پا؛ بریدگی و عفونت های پوستی.

 

شناسایی آسیب دیدگی پا

ضرب دیدگی و کوفتگی فقط در هنگام ورزش کردن ایجاد نمی شود، بلکه بعضی اوقات ممکن است بر اثر ضرباتی ساده و اتفاقی در زندگی روزمره ایجاد شود. در ورزش هم این مشکل بیشتر برای کسانی پیش می آید که بدون گرم کردن، مهارت یا آمادگی قبلی دست به انجام حرکات ورزشی می زنند. در بسیاری از اوقات، انجام درست و به موقع بعضی اقدامات از بدتر شدن صدمه ایجاد شده جلوگیری و دوره درمان را کوتاه می کند.
وارد شدن ضربه به اعضاء بدن، به طوریکه موجب ضایعه به مویرگ ها شده و سبب پاره شدن و تجمع خون زیر پوست می شود. در اثر ضربه مویرگ های خونی محل ضربه، پاره شده و همچنین ضربه باعث آسیب دیدن بافت نرم اطراف می شود. به عبارت دیگر ضرب دیدگی عبارت است از خون ریزی داخلی از رگ های آسیب دیده ای که از میان بافت ها می گذرند.ضرب دیدگی موجب کبودی زیر پوست می شود.

 

آسیب دیدگی پا

علایم آسیب دیدگی پا

از علایم ضرب دیدگی می توان « درد شدید – تورم- کبودی» را نام برد. بهترین راه معالجه گذاردن کمپرس آب سرد در ناحیه ضرب خوردگی است. که علاوه بر تسکین درد تورم آن را نیز برطرف می کند.

برای جذب خون مردگی می توان از پمادهای هارین دار، از جمله لازونیل استفاده کرد.

ضرب دیدگی علاوه بر عوارضی که خود دارد ممکن است باعث کشیدگی، دررفتگی، کوفتگی، شکستگی شود.باید در درمان ضرب دیدگی مراقبت نمود که آسیب های دیگر نادیده گرفته نشود.مثلاً اگر ضرب دیدگی همراه با دررفتگی باشد و فقط به درمان ضرب دیدگی بپردازیم مشکلات جدی زیادی را به بار خواهد آورد.

 

نشانه آسیب دیدگی پا

 

1) درد و تورم در ناحیه تورم

2) ممکن است طرح لباس مصدوم کبودی روی پوست نقش ببندد در صورت مشاهده چنین حالتی آن را به عنوان یک حالت بالقوه خطرناک در نظر بگیرید چون به احتمال زیاد اندام های زیرین صدمه دیده اند.

3) ناحیه جراحت به رنگ آبی ارغوانی تغییر رنگ می دهد.

عوامل ایجاد کننده ضرب دیدگی

1)افتادن اشیاء سنگین روی اندام های گوشتی بدن مثل ران ها یا باسن.

2)اصابت شدید اندام های بدن به اجسام.

3)برخورد بدن به زمین یا افتادن روی بدن.

4)خون ریزی داخلی قابل توجه.

با پوشیدن یک کفش ایمنی از تمام این دوری کنید.

 

مواردی که در خرید کفش ایمنی باید به آنها توجه کرد

توجه به کیفیت کفش ایمنی

در خرید کفش همیشه باید به کیفیت آن توجه ویژه داشت زیرا که کفش از قلب دوم انسان یعنی پا مراقبت می کند. هر کفش ایمنی که ارزان بود دلیل بر خوب بودن و با کیفیت بودن آن نیست.

همچنین بالعکس هر کفش ایمنی که گران باشد دلیلی بر با کیفیت بودن و مرغوب بودن آن نیست. قیمت کفش ایمنی تعیین کننده با کیفیت بودن آن نیست شما باید به موارد دیگر توجه کنید.

کفش ایمنی یحیی یکی از بهترین تولید کننده کفش ایمنی در سطح جهانی است و تمام محصولات آن در جهان و خاورمیانه شناخته شده است.

شما می توانید با توجه به نوع کاری که دارید محصولی را از یحیی خریداری کنید و مطمئن باشید که این محصولات دارای عمر طولانی است و شما را تا چندین سال بی نیاز هر نوع کفشی خواهد کرد.

 

مواردی که در کفش ایمنی باید آنها را درنظر بگیرید

آنچه که در باعث می شود آسیب دیدگی پا در کار وجود نداشته باشد وجود یک کفش ایمنی استاندارد و با کیفیت است. کفش ایمنی خوب است که در معرض نورخورشید مقاومت خود را ازدست ندهد.

در محیط های خیلی گرم و سرد استحکام خود را حفظ کند. مواد به کار رفته در آن از بهترین نوع خود باشد. دارای عمر طولانی نیز باشد.

هنگام انتخاب تنها کفش کار ، باید شرایط محیط کار به خوبی تجزیه و تحلیل شود. عفونتهای قارچی از مهمترین مشکلات استفاده از کفش کار است.

 

کفش ایمنی استانداردهای S1 ، S2 و S3 چیست؟

 

کفش ایمنی استاندارد S1

این علامت به شما می گوید که کفش باید در محیط های خشک و مناسب استفاده شود. کفش ایمنی اس 1 باید در برابر 200 ژول مقاوم باشد. از جنس کامپوزیت باشد. دربرابر اسید و مواد قلیایی مقاوم باشد. دربرابر شوک های الکتریکی نیز بسیار مقاوم باشد.

 

کفش ایمنی کار استاندارد S2

استاندارد S2 مشخص می کند که کفش کارگران برای استفاده در محیط های مرطوب مناسب است. کفش کار استاندارد S2 در برابر ضربه های احتمالی تا 200 ژول مقاوم است. ساختار پایه در برابر روغن و اسید فوق العاده مقاوم است. در برابر جریان های الکتریکیسته نیز باید مقاوم باشد.

 

کفش ایمنی استاندارد S3

کفش کارگر با استاندارد ایمنی کار S3 دارای کفپوش تقویت شده از جنس استیل ضد زنگ است. میزان جذب انرژی کفش کارگران به 110 نیوتون می رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟