کفش کار چگونه باید باشد؟

کفش کار چگونه باید باشد؟

متداول ترین تجهیزات ایمنی “کفش ایمنی” و “دستکش کار” است. در بسیاری از مشاغل، نزدیکترین اعضای بدن دست و پای ما هستند. با این حال، از آنجا که خصوصیات و خطرات هر شغل متفاوت خواهد بود. نکات بسیاری در هنگام انتخاب و مشخصات کفش کار باید در نظر گرفته شود.

اهمیت کفش کار

زخمی ترین عضو در حوادث کار در کشور ما “پا” است. پاهای ما به دلیل تأثیراتی مانند تنها نقطه ای که زمین را لمس می کند و هنگام ریزش روی آن قرار می گیرد, همیشه در معرض خطر هستیم. به ویژه ، حجم زیاد نیروی کار در بخش ساخت و ساز هر روز اهمیت کفش ایمنی را افزایش می دهد. زیرا ده ها خطرات در چنین بخش هایی به دلیل هم از نظر زمینی و هم از نظر بار وجود دارد.
علاوه بر این، استفاده از کفش ایمنی در صنایع فلزی، برق و کارهای پردازش گرم تا حد زیادی از پا محافظت می کند.

کفش کار چگونه باید باشد؟

استانداردها و مشخصات کفش کار

مانند سایر تجهیزات ایمنی شغلی در کشور ما، کفش کار باید مطابق برخی مقررات و استانداردها تولید و استفاده شود. برای مشخصات کفش کار باید با این قوانین آشنایی داشته باشید. آیین نامه استفاده از تجهیزات محافظ شخصی در محیط کار و مقررات مربوط به تجهیزات محافظ شخصی توصیف می کند که چگونه می توان کفش کار را تولید کرد. چه ویژگی هایی باید داشته باشد و چگونگی انتخاب آنها.

حداقل صلاحیت تمام کفشها توسط استانداردها تضمین می شود و تجهیزات محافظ شخصی TS EN ISO 20345 – استاندارد کفش ایمنی و TS EN ISO 20347 تجهیزات محافظ شخصی – استاندارد کفش حرفه ای برای کفش های ایمنی در کشور ما استفاده می شود.

برای اینکه دریابیم در چه استاندارد هایی از کفش تولید شده است. می توانیم برچسب محصول را که معمولاً در قسمت زبان کفش قرار دارد بررسی کنیم.

 

شرایط تست کفش

برخی از آزمایشات باید انجام شود تا بررسی شود که آیا کفش های کاری الزامات مندرج در استانداردها را برآورده می کند یا خیر. این آزمایشات باید مطابق با تجهیزات محافظ شخصی TS EN ISO 20344 ، روش های تست پا انجام شود.

شرایط محافظ نوک کفش

محافظ نوک کفش یک قطعه خمیده است که در قسمت جلوی کفش قرار گرفته است تا انگشتان را از تأثیر محافظت کند. محافظ نوک انگشت باید به کفش بپیوندد تا بدون آسیب رساندن به کفش از بین برود.

برای جلوگیری از ناراحتی در کف پا ، باید قسمت انتهایی (نوار پشتیبانی) که حداقل 5 میلی متر از لبه عقب محافظ بینی کشیده شده. و حداقل 10 میلی متر در جهت مخالف امتداد داشته باشد ، فراهم شود.

اندازه گیری مقاومت در برابر شوک برای محافظ پنجه، کفش هایی با قد مناسب برای تأمین انرژی ضربه (2 100 100) J (ژول) برای کفش های محافظ مهاجم فولادی با جرم 0.2 کیلوگرم ± 20 کیلوگرم ، و (4 200 200) J برای کفش های ایمن. با رها کردن انجام می شود.
وقتی کفش و چکمه هایی که به عنوان تجهیزات محافظ شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. در معرض انرژی ضربه (4 200 200) J قرار دارند ، باز شدن در محافظ پنجه کفش باید با جدول زیر مطابقت داشته باشد.

 

مقاومت در برابر سوراخ شدن توسط میخ

یک آزمایش خاص به گونه ای انجام می شود که سرعت میخ وارد شده به قطعه آزمایشی چقدر است. یعنی وقتی میخ صفحه مقاوم در برابر غرق شدن را سوراخ می کند. مقاومت در برابر سوراخ شدن کفش که به عنوان PPE استفاده می شود باید حداقل 1100 N (نیوتن) باشد.

 

مقاومت الکتریکی

برای آزمایش مقاومت الکتریکی، یک توپ فولادی تمیز با جرم کلی 4 کیلوگرم درون کفش پر می شود.
کفش پر شده روی صفحه مسی قرار می گیرد, یک ولتاژ تست (2 100 100) V بین صفحه مسی و توپ های فولادی به مدت 1 دقیقه اعمال می شود و مقاومت محاسبه می شود.

عایق حرارتی از مهم ترین مشخصات کفش کار

برای اندازه گیری عایق دما ، دمای آستر پایه تا زمانی که در (2 23 23) درجه سانتیگراد ثابت شود ، مشروط می شود.
کوره حرارتی که برای آزمایش آماده شده است حداقل به مدت 2 ساعت گرم می شود. دمای صفحه داغ تشکیل باید 150 درجه سانتیگراد یا 250 درجه سانتیگراد باشد باید این دما در طول آزمایش حفظ شود

کفش با ایجاد بهترین تماس با صفحه داغ در کوره قرار می گیرد. اختلاف درجه حرارت به دست آمده نباید بیشتر از 22 درجه سانتیگراد در کفش های ایمنی و کفش کار باشد.

عایق سرد

برای اندازه گیری عایق سرد ، دمای جعبه سرد ایجاد شده برای آزمایش در دمای (-17 ± 2) درجه سانتیگراد تنظیم شده و این دما در طول آزمایش حفظ می شود. کفش روی جعبه آزمایشگاه قرار می گیرد و با یک پوشش عایق حرارتی بسته می شود.

به منظور اندازه گیری دما از یک دستگاه اندازه گیری دما متصل به نوک اندازه گیری دما و ثبت افت دما به صورت گرافیکی استفاده می شود. افت دما 30 دقیقه پس از قرار دادن قطعه آزمایش در سلول سرد محاسبه می شود.

محافظ بخش فوقانی پا

محافظ قسمت فوقانی کف پا باید از مواد مناسب به گونه ای تهیه شود که نیروهای ناشی از ضربه به تنها ، محافظ انگشت پا و تا عرض سطح پا را تا حد امکان پخش کند.

 

مقالات دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟