عوامل زیان آور فیزیکی محیط کار

حوادث ناشی از کار

امروزه حوادث ناشی از کار  بعنوان یکی از مهمترین ریسک فاکتورهاي اقتصادي، سلامتی، اجتماعی محسوب می شود. بررسی های اخیر نشان داده است که عامل اصلی حوادث اکثرا رفتارهای نا ایمن است. لازم است که برای کنترل این نوع خطرات کارکنان از لوازم ایمنی وکارایی آن آگاهی و شناخت پیدا کنند.


این مقاله با هدف ارزیابی رفتارهای نا ایمنی کارکنان در کار و دلیل و استفاده از لوازم ایمنی صورت گرفته است.
امروزه حوادث ناشی از کار به عنوان سومین عامل مرگ و میر در جهان به شمار می روند; در ایران نیز بر اساس آمار ارائه شده از سوي گروه تخصصی بهداشت حرفه اي و طب کار تامین اجتماعی; 16 هزار حادثه شغلی در طی سال 2012 میلادي در ایران ثبت گردیده که منجر به از دست رفتن 4 هزار سال کاري شده است.
از سوي سازمان تامین اجتماعی، علت وقوع بسیاري از حوادث در کلیه سالهاي مورد مطالعه کار و رفتارناایمن بیان شده است و طبق آمار ارائه شده از طرف وزارت کار در 12ماهه اول سال 1390; علت حدود %53/8 از حوادث مربوط به بی احتیاطی افراد بوده است.
به طور کلی عوامل حوادث ناشی از کار را می توان به پنج عامل اصلی تقسیم بندی کرد.

آلودگی های فیزیکی در محیط کار

این عامل به طور کلی شامل; مکان و وسایل و تجهیزات، روشنایی، تهویه، صدا، ارتعاشات، است که به ترتیب آنها را بررسی می کنیم.

فضای کار

فضای استاندارد کار برای کارکنان و امکان دسترسی آنان به وسایل و تجهیزات مورد نیاز اهمیت بسیاری دارد. کوچک بودن محیط کار آثار بد روانی را در بردارد; و ممکن است که حوادث ناگواری بوجود آید.
نیاز کارکنان باید به طور کلی شناسایی شود; و تمام امکانات را در اختیار کارکنان خود قرار دهند از جمله; سرویس بهداشتی و فنی و رختکن و.. پیش بینی شود.

روشنایی کافی در کار

روشنایی هم بعنوان یک عامل حفاظتی و هم برای افزایش بازدهی اهمیت دارد و به طراوت محیط کار می افزاید.
بطور کلی نور مناسب دارای محاسن زیر است ;
•جلوگیری از خستگی
•کاهش اشتباهات
•کاهش تعداد سوانح در محیط کار
•بهبود روحیه کارکنان
•بهبود کیفیت کار و افزایش بهره وری

تهویه مناسب

تهویه در محیط كار عبارتست از كنترل كیفی هوا از نظر درجه حرارت، جریان هوا و تصفیه مواد مضرموجود در هوا. درجه حرارت مناسب، در شرایط مختلف متفاوت است و با میزان رطوبت مربوط است. هرچه میزان رطوبت اضافه شود درجه حرارت كمتری قابل تحمل است.

امواج صوتی

پیشرفت و توسعه فناوری استفاده وسیع از ماشین‌آلات را باعث شده و در نتیجه; بشر در زندگی روزمره و شغلی خود با آشفتگی‌های ناخوشایند آکوستیکی روبرو شده است; مطالعات نشان می‌دهد که تراز شدت صدا در جوامع ارتباط مستقیم با میزان جمعیت دارد در نتیجه در جوامع صنعتی و شهری مردم و نیروی کار بیشتر در معرض این پدیده قرار دارند.

ارتعاشات در کار

وسایل و ابزارهای دارای ارتعاش (نظیر مته برقی، چكش بادی و غیره) به بافت های نرم دستها صدمه زده و در مفاصل دستها، بخصوص مچ و آرنج تولید درد می نماید.

آثار ارتعاشات در دست و پا

وسایل و ابزارهای هوای فشرده و بادی که در ساختمان، معدن، سنگبری استفاده می‌شود انرژی ارتعاشی زیادی تولید می‌کند; و به دست و بازوها منتقل می‌شود. آسیب در موج نرم; کاهش کلسیم در استخوان‌های کف دست; استئوآرتریتOsteoarthritis) ) مفاصل و آسیب‌های عروقی می‌تواند ناشی از این ارتعاش‌ها باشد; جذب انرژی ارتعاشی با بسامد 30 تا 300 هرتز توسط نسوج به پدیده سپید انگشتی (white finger) منجر می‌شود;(ناشی از کم خونی موضعی انگشتان). درد، خارش، مور مور شدن و تورم از نتایج کار با این دستگاه‌هاست که در سرما تشدید می‌شود;
استانداردهایی که برای کنترل ارتعاشات بکار می‌رود مبتنی بر حفظ بازده کار; سلامت یا ایمنی (تعیین حداکثر گذاری) و حفظ راحتی و آسایش می‌باشد.
توصیه ما به شما عزیزان این است که از ابزارهای ایمنی مانند کفش و دستکش ایمنی که شرکت صنعتی یحیی با بهترین مواد و چرم طبیعی تولید می کند استفاده نماید و از دست و بازو های خود در مقابل خطرات جلوگیری نمایید.

 

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟