راه کارهای طلایی برای کنترل گرما در محیط کار

کنترل گرما در محیط کار

یکی از عواملی که سلامت انسانها را در کار به خطر می اندازد گرماست. دراین مقاله توضیحاتی را درباره ی گرما و کنترل گرما در محیط کار را برای شما عزیزان بیان کردیم با ما همراه باشید.

شرایط و عواملی که موجب به خطر افتادن سلامت نیروی کار می شوند. تقریبا در محیط های کار وجود دارند. اما نوع و شدت آنها در محیط های مختلف متفاوت است. شناسایی مخاطرات موجود در محیط کارگاهی اوقات بسیار ساده است. شرایط و عواملی که موجب به خطر افتادن سلامت نیروی کار می شوند. تقریبا در محیط های کار وجود دارند اما نوع و شدت آنها در محیط های مختلف متفاوت است. شناسایی مخاطرات موجود در محیط کارگاهی اوقات بسیار ساده است.

محیط های کار از نظر گرما و رطوبت به دو دسته تقسیم می شوند

1- محیط های گرم و خشک مانند صنایع شیشه سازی و ذوب فلزات ؛ذوب آهن

2- محیط های گرم و مرطوب: مانند صنایع کاغذ سازی؛ نساجی/ معادن عمیق؛ قند سازی و رنگ رزی

 

عوارض ناشی از کار در محیط هایی با عدم کنترل گرما

 

1.عوارض خفیف : شامل سو ختگی پوست و جوشهای گرمایی می باشند(جوش های گرمایی بعلت بسته شدن دهانه غدد عرق ایجاد می گردد.)

2. عوارض شدید: شامل کرامپ گرمایی یا همان کرامپ عضلانی؛ گرما زدگی؛ ضعف گرمایی یا همان غش گرمایی می شود.

عوارض های شدید مانند گرما زدگی و ضعف گرمایی در کارگرانی که در محیط های گرم؛ کارهای بدنی سنگین انجام می دهند دیده می شوند( کار گران سوخت انداز کشتی های قدیمی,کارگران معادن, کوره های ذوب فلزات, شیشه سازی و مزارع نیشکر که در مناطق گرم کار می کنند.

علت اصلی این عوارض از دست دادن آب و الکترونهای بدن به خصوص سدیم در اثر عرق زیاد در محیط های گرم می باشد.می توان این عوارض با استفاده از قرص نمک یک گرمی که در کنار آب سرد کن ها جهت استفاده قرار داد.

کنترل گرما در محیط کار

3 روش کنترل گرما در محیط کار

1- کنترل اداری

2- تعدیل شرایط گرمایی محیط کار

3- استفاده از وسایل حفاظت فردی

روش کنترل اداری

باید نوع و منبع و میزان گرما مشخص شود و همچنین نوع کاری که کارگر انجام می دهد. به طور کلی ممکن است یک روش کنترل خاص در یک محیط رضایت بخش باشد. ولی در بسیاری موارد لازم است ترکیبی از روش های گوناگون به کار رود.

تعدیل در گرمای محیط کار

کنترل گرما در محیط کار به چهار بخش تقسیم می شود.

الف: حذف گرمای هوای کار(بوسیله کولر و..)

ب: حفاظت در برابر شرایط آب و هوایی (استفاده از شیشه های بازتاب دهنده – افشاندن آب بر روی سقف کارگاه- عایق گذاری در دیوارها و سقف و..)

ج: روش هوا خنک (نصب کانال کولر بالای سر کارگری که در مقابل هوای گرم کار می کند.)

د: تهویه عمومی

استفاده از وسایل حفاظتی

يکی از راه های پيشگيری حوادث کارگری و بيماری های شغلی استفاده کارگران از وسايل‌ حفاظتي‌ ایمنی فردی مثل لباس کار ; پيش بند ، کلاه ايمنی ;عينک حفاظتی ;و غيره می باشد که باید با توجه به شغل کارگر و نياز او به يک يا چند نوع وسيله حفاظتی انفرادی از طرف کارفرما تهيه شود و در اختیار کارگر قرار گیرد.

شامل لباس – دستکش های ایمنی – کفش های ایمنی و ماسک های حفاظتی و گوش گیر و … که بازتاب دهنده گرمای تابشی می باشند. برای اطلاعات بیشتر با وسایل حفاظتی می توانید مقاله ای با نام آیین نامه وسايل‌ حفاظتي‌ ایمنی در محیط کار  مطالعه کنید.

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟