چند نوع ماسک داریم؟ + بهترین نوع ماسک

بهترین نوع ماسک
شواهد بسیار زیادی تائید کرده‌اند که استفاده از ماسک در میان جمع، حتی زمانی که حالتان خوب است، می‌تواند به کاهش انتشار ویروس کمک کند. زیرا افراد حتی وقتی که هیچ علامتی از این بیماری بروز نمی‌دهند باز هم ممکن است این ویروس را منتشر کنند. و این دلیل اصلی استفاده از ماسک است. اما سوالی که برای خیلی از افراد ممکن است پیش بیاید این است که بهترین نوع ماسک کدام است؟ ما در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم.

انواع و اقسام ماسک و نحوه استفاده و کاربرد آن

استفاده از ماسک می تواند برای فرد بسیار موثر باشد و آن را از بیماری ها محافظت نماید. اما “چه نوع ماسکی و تا چه اندازه می تواند ما را در برابر بیماری حفاظت نماید” خود سوالی است که افراد بسیاری از داروخانه ها و مراکز عرضه ماسک می پرسند.

بهترین نوع ماسک چه نوع ماسکی است؟؟؟

کارشناسان بهداشتی بیان می کنند که در انتخاب ماسک باید بیشتر تمرکز بر آن باشد که این ماسک کاملا روی صورت شما فیت باشد. و در عین حال قابل تنفس نیز باشد. هنگامی که شما نتوانید به راحتی با ماسک نفس بکشید مشخص است که این ماسک استاندارد نیست.
در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به انواع متفاوت ماسک‌هایی که احتمالاً آن‌ها را می‌بینید. و این که تا چه اندازه مؤثرند و از افراد دور و بر شما و البته خود شما محافظت می‌کنند.

 

ماسک‌های پارچه‌ای

اول خود پارچه را بررسی کنید.  فشردگی بافت پارچه واقعاً اهمیت دارد و این اولین چیزی است که باید به آن دقت کنید. برای بررسی پارچه، آن را جلوی نور نگه دارید. اگر به راحتی می‌توانید خطوط الیاف پارچه را ببینید، پس ماسکی که با این پارچه درست شود نمی‌تواند فیلتر خوبی باشد.
 محققان می‌گویند پارچه صد در صد کتان که بافت محکم و فشرده دارد، ماسک خوبی می‌باشد. زیرا در سطح میکروسکوپی، الیاف طبیعی کتان نسبت به پارچه‌های مصنوعی، معمولاً ساختار سه بعدی دارند، که نرم‌تر هم هستند. این ساختار سه بعدی می‌تواند موانع بیشتری بر سر راه ذرات مزاحم ایجاد کند.

ماسک پارچه‌ای چند لایه

بهترین نوع ماسک های پارچه ای از نوع چند لایه هستند که خیلی خوب می توانند جلوی ذرات ریز را بگیرند. ماسکی که از 5 لایه پارچه با بافت فشرده با فیلتری توکار ساخته شده، انتخاب بسیار خوبی است. بهترین فیلتر برای قرار دادن بین دو لایه پارچه، پلی‌پروپیلن است که از پلاستیک مشتق شده است.

نکته: شما چه ماسک پارچه‌ای انتخاب کنید و چه ماسک جراحی، باید بدانید که ماسک زدن به این معنی نیست که دیگر می‌توانید مدت طولانی در تماس با دیگران باشید. این ماسک‌ها ممکن است فقط تا چند دقیقه بتوانند محافظت ایجاد کنند، نه تا چند ساعت!. پس همچنان بهترین کار رعایت فاصله‌ی اجتماعی است.

بهترین نوع ماسک چه ظاهری دارد؟

توانایی ماسک برای فیلتر کردن ذرات نه تنها بستگی به جنس آن دارد. بلکه مهم است که چگونه دهان و بینی‌تان را می‌پوشاند. در مورد بهترین نوع ماسک پارچه‌ای، آن‌هایی که کاملاً روی صورتتان قرار می‌گیرند بهترین هستند.
ماسک‌های چین‌دار یا تاخورده نیز انتخاب‌های خوبی هستند. چین‌خوردگی‌ها یا تاخوردگی‌ها روی صورت باز می‌شوند و بنابراین شما هوای بیشتری در خود ماسک دارید و مجبور نیستید از درزهای طرفین ماسک هوا را به درون بکشید یا بیرون دهید. ماسک‌هایی که در قسمت جلو، کاملاً صاف هستند، کم اثرترند.

از ماسک‌هایی که دریچه‌ی بازدم دارند استفاده نکنید

بعضی از ماسک‌های پارچه‌ای و یک‌بارمصرف، دریچه‌ای در قسمت جلو برای بازدم دارند. این دریچه باعث می‌شود راحت‌تر بازدم انجام دهید اما هوای فیلتر نشده را رها می‌کند، بنابراین اگر شما ناقل ویروس باشید، از دیگران محافظت نخواهد کرد. فراموش نکنید که محافظت از دیگران، اصلی‌ترین دلیل ماسک زدن شماست.

ماسک را تمیز نگه دارید

کارشناسان می‌گویند ماسک‌های پارچه‌ای باید هر روز با آب داغ و صابون یا پودر رخت‌شویی شسته شوند. ماسک باید پیش از استفاده‌ی دوباره، کاملاً خشک شده باشد، زیرا ماسک نمدار می‌تواند نفس کشیدن را سخت کرده و احتمال رشد میکروارگانیسم‌ها را بیشتر کند.
شما می توانید برای دیدن محصولات ماسک سلامت یحیی به آن مراجعه کرده و سفارش خود را به راحتی با یک کلیک ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟