آیا همه ی کودکان باید ماسک بزنند؟ + ویژگی های ماسک بچگانه

آیا همه ی کودکان باید ماسک بزنند؟ ویژگی ماسک بچه گانه چیست؟

بهترین توصیه از نظر متخصصان در سراسر دنیا و در بسیاری از موارد مواجه با خطر، “پیشگیری” می باشد. لذا توصیه میشود تا حد ممکن در مواقع بحران آلودگی هوا و سایر آلودگی های پر خطر برای کودکان از گردش و فعالیت کودکان در فضای باز جلوگیری شود. در صورت اجبار به همراه بردن کودکان بهتر است برای آنها از ماسک بچگانه استفاده کرد.

کودکان آسیب پذیرترین قشر جامعه می باشند که تاثیر آلودگی هوا روی آنها می تواند چندین برابر بیشتر از بقیه باشد. چرا که سیستم ایمنی کودکان نسبت به بزرگسالان حساس تر است. از طرفی به دلیل سرعت بالای مرحله رشد و نمو در کودکان، ذرات ریز آلاینده موجود در هوا هر یک با توجه به ترکیب شیمیایی و نوع آلرژی که ایجاد می کنند. تاثیرات سوء کوتاه مدت یا بلند مدتی را در آنها ایجاد خواهند کرد.

 

چرا ماسک مهم است؟

ماسک صورت جلوی قطرات تنفسی را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهند در زمان حرف زدن، نفس کشیدن. سرفه یا عطسه کردن, این قطرات در هوا پخش شوند. این مسئله بسیار مهم است. چرا که برخی بیماری ها در روزهای اول مبتلا شدن علائمی ندارد اما می تواند به افراد دیگر منتقل شود.

 

هدف اصلی استفاده از ماسک

هدف اصلی جلوگیری از شیوع ویروس و بیماری ها به سایر افراد است. به عبارتی دیگر ماسک شما از سایر افراد و ماسک دیگران از شما حفاظت می‌کند.

 

ماسک بچگانه یحیی
ماسک بچگانه یحیی

انواع ماسکها

ماسک‌های صورت, بخش مهمی از حفظ ایمنی در زندگی روزمره ما هستند که انواع مختلفی دارند از جمله ماسک جراحی, ماسک های فیلتر دار, ماسکهای بچگانه و … . البته نوع بچگانه‌ی آن این روزها بسیار پر طرفدار و البته ضروری است.

 

آیا ماسکهای پارچه ایی کارایی لازم را دارند؟

ماسک تنفسی پارچه ای مناسب رفت و آمدهای روزانه است و ایمنی محدودی را در وسایل نقلیه عمومی مانند مترو ایجاد می‌کند. در واقع می‌توان از ماسک های پارچه ای نیز برای کودکان استفاده کرد. اما فقط در شرایطی که ماسک استاندارد در اختیار نباشد یا محیطی که در آن قرار میگیرید آلودگی چندانی نداشته باشد.

وجود طرحها و رنگهای مختلف در این مدل از ماسک های بچگانه شاید دلیل استفاده از آن باشد. اما در نظر داشته باشید که این ماسک پارچه‌ای مناسب استفاده های روزانه است. اگر قرار است با شخصی مبتلا به بیماری های واگیردار ملاقات کنید، حتما از ماسک های مقاوم‌تر استفاده کنید.

برای استفاده ایمن از ماسک پارچه ای لازم است هر بار پس از استفاده آن را شستشو دهید. شستشوی این ماسک تنفسی همانند لباس های عادی است و می‌توانید از ماشین لباس شویی یا شستشوی دستی استفاده کنید.

البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که ماسکهای پارچه ایی بعد از هر استفاده باید شسته شوند. اما نباید آنها را با مواد ضدعفونی کننده, ضدعفونی کرد و این شاید موضوعی است که کمتر به آن توجه میشود.

 

ویژگی های یک ماسک بچگانه با کیفیت

ماسک بچگانه می بایست به خوبی دهان و بینی کودک را پوشش داده و اندازه آن متناسب با صورت کودکان باشد. استفاده از ماسک های معمول بزرگسالان موجود در بازار به دلیل بزرگ بودن سایز، هیچ تاثیری در تصفیه هوا تنفسی کودک نخواهد داشت. همچنین کیفیت لایه‌های به کاربرده شده در ماسک کودک باید به نحوی باشد که بتوان ریزترین ذرات آلاینده هوا را فیلتر کرده و مانع ورود آن‌ها به دستگاه تنفسی کودک گردد.

برای جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار، متخصصان بهداشت در سراسر جهان توصیه می‌کنند افراد از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند. اما کودکان زیر دوسال نباید ماسک داشته باشند.

 

ویژگی های یک ماسک بچگانه با کیفیت
ویژگی های یک ماسک بچگانه با کیفیت

 

آیا کودکان بیش از سن دو سال می‌توانند از ماسک استفاده کنند؟

 

کودکان بیش از سن دو سال می‌توانند از ماسک استفاده کنند. اما کودکان زیر دوسال و کودکان دارای بیماری زمینه‌ای که به تنهایی قادر به برداشتن ماسک خود نیستند، نباید از ماسک استفاده کنند.

صدیقه طباطبایی فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیان میکند: برخی کودکان ممکن است همکاری لازم را در استفاده از ماسک نداشته باشند. والدین می‌توانند در سنین کوچکتر, از ماسک زدن بر روی عروسک فرزند خود یا نشان دادن استفاده از ماسک در آینه، کودکان را ترغیب به استفاده از ماسک کنند(1).

 

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا همه کودکان باید از ماسک استفاده کنند؟»، خاطرنشان کرد: بله موردی ندارد. به خصوص در کودکان بالای 2 سال می‌توانند از ماسک استفاده کنند. البته برای کودکان زیر دو سال استفاده از ماسک توصیه نمی‌شود. ضمن اینکه کودکانی که بیماری زمینه‌ای دارند و بدون کمک دیگران نمی‌توانند ماسک خود را بردارند. نباید از ماسک استفاده کنند و باید مراقبت ویژه‌ای از آنها داشته باشیم.

 

توصیه های سازمان بهداشت جهانی

 سازمان بهداشت جهانی تاکید دارد کودکان بالای ۱۲ سال نیز باید همانند بزرگسالان در همه جا از ماسک استفاده کنند. بر همین اساس آژانس جهانی بهداشت سازمان ملل متحد با همکاری یونیسف، دستورالعمل جدیدی را منتشر کرد. در این دستورالعمل بر لزوم استفاده کودکان بالای ۱۲ سال از ماسک تاکید شد. البته این توصیه برای گروه های سنی مختلف متفاوت است.

ماسکهای سه لایه بچگانه یحیی
ماسکهای سه لایه بچگانه یحیی

شروع مدارس و ضرورت استفاده از ماسک

با توجه به شروع مدارس, استفاده از ماسک بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. این یعنی باید کودکان را آماده‌ی استفاده‌ی مدام و بی وقفه از ماسک بکنیم. استفاده از ماسک توسط هر کودک در محیط مدارس مساوی است با ایمن تر شدن این محیط و آسودگی خیال همه خانواده ها.

 

 

(1)  www.farsnews.ir

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟