ماسک قابل تعویض یحیی + ویژگی های برتر آن

ماسک قابل تعویض یحیی و ویژگی های برتر آن

در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ماسک قابل تعویض چه ویژگی هایی دارند؟ و آیا اصلا استفاده از این ماسک ها توصیه میشود یا نه؟

ماسک های صورت در حفظ سلامتی و ایمنی بدن نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند. در سال های گذشته که استفاده از ماسک مانند این روزها مطرح نبود. در شهرهای بزرگ دنیا در زمان آلودگی هوا به مردم توصیه میشد که از ماسک های صورت استفاده کنند.

اما در سالهای گذشته و با گسترش بیماری های واگیردار در سطح جهان استفاده از این وسیله‌ی محافظتی بیش از بیش رونق گرفت و تقریبا تمام مردم از آن استفاده میکنند.

البته هنوز هم افرادی هستند که دلایل استفاده از ماسک را نمیدانند و صرف جریمه نشدن از آن استفاده میکنند!!

چرا باید در هنگام گسترش بیماری ها از ماسک استفاده کنیم؟

اولین دلیل برای اینکه همه از ماسک استفاده کنیم این است که باعث کاهش پخش قطرات تنفسی در محیط اطراف میشود.

با توجه به اینکه دوره‌ی نهفتگی بعضی بیماری ها بسیار طولانی است, فرد مبتلا اطلاعی از بیماری خود ندارد و با این شرایط در محیط های عمومی حضور پیدا میکند. لذا ضروری است که برای جلوگیری از پخش قطرات تنفسی خودمان در فضا از ماسک استفاده کنیم.

 

ویژگی های ماسک قابل تعویض
ویژگی های ماسک قابل تعویض

 

دلیل دوم برای استفاده از ماسک جلوگیری از ورود ذرات آلوده موجود در فضا به مجرای تنفسی ماست. قطعا از محیط های عمومی و شلوغ افراد بیمار هم استفاده کرده اند, پس ممکن است ذرات تنفسی آنها در محیط یا روی سطوح باقی مانده باشد. برای جلوگیری از ورود این قطرات به بینی و دهان لازم است که از ماسک های تنفسی استفاده کنیم.

آخرین دلیل برای استفاده از ماسک به نوعی جنبه‌ی روانشناسی دارد. به این معنی که وقتی شما ماسکی را روی دهان و بینی خود قرار میدهید این نوعی یادآوری برای شما تلقی میشود که نباید دست خود را به صورت, چشم و بینی خود بزنید.

کدام یک بهتر است؟ ماسک فیلتردار یا ماسک N۹۵

اکثر افراد ماسک‌هایی که روی آن فیلتر قرار دارد را ماسک N95  می‌نامند. در حالی‌ که N95 ماسکی است پنج لایه و بدون فیلتر که بهترین گزینه برای استفاده در بیمارستان است. زیرا بهره‌مندی از سه لایه اسپان، یک لایه ملت بلون و یک لایه کربن و ایجاد وزن کمتر از 200 گرم, برای این ماسک‌ها، اجازه ورود هیچ ویروسی را نمی‌دهد.

از ماسک‌های فیلتردار که نام اصلی آن FFP۱ و FFP۲ است، بیشتر برای کارهای صنعتی مثل نجاری استفاده می‌شود. چون هوا را به‌ صورت یک طرفه عبور داده و مانع عبور ذرات می‌شود. یعنی هوای آلوده‌ی اطراف به داخل ماسک نفوذ نمیکند اما ذرات تنفسی فرد استفاده کننده به بیرون انتقال پیدا میکند. این مدل ماسکها هنگام شیوع بیماری های واگیردار اصلا مناسب نیستند.

استفاده از ماسک های پارچه ای بی فایده است؟

این باور نادرست است. با توجه به تحقیقات صورت گرفته تمام ماسک ها قابلیت محافظت در برابر آلودگی ها را دارند اما با درصدهایی متفاوت.

ماسکهای پارچه ایی شاید کاربرد ماسک های سه لایه و یا N95 را نداشته باشند. اما در صورتی که به ماسک های فیلتردار مناسب دسترسی نداشته باشیم استفاده از ماسک های پارچه ای بسیار مفید خواهد بود.

در استفاده از ماسک های پارچه ای باید به این نکته توجه کرد که بعد از استفاده در یک روز کاری حتما باید شسته شوند. در کل بهتر است پس از چند بار شستشو برای اطمینان بیشتر ماسک خود را دور بیندازید.

پارچه های مناسب

ماسک پارچه ای استاندارد
ماسک استاندارد

درباره مشخصات ماسک پارچه‌ای استاندارد، یادآور میشویم که :

چهار گزینه برای شناخت یک ماسک پارچه ای استاندارد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصویب شده که نخستین آن‌ها جنس پارچه ماسک است. چون ماسک روی مهم‌ترین قسمت بدن یعنی دهان و بینی می‌نشیند. باید بتواند عرق پوست و دهان و بینی را گرفته و سریع به هوا منتقل کند، تا باعث تجمع عرق, رشد باکتری و تجمع میکروب نشود.

استفاده از ماسک پارچه ای:

  •  قبل از زدن ماسک، دست‌های خود را شسته و یا به درستی ضدعفونی نمائید.
  •  بررسی کنید که ماسک پارگی و یا سوراخ نداشته باشد، از ماسکی که قبلا استفاده شده و یا ماسکی که خراب است، استفاده نکنید.
  •  ماسک را روی صورت خود طوری قرار دهید‌ که بینی، دهان و چانه شما را بپوشاند و مطمئن شوید هیچ شکافی بین صورت شما و ماسک وجود ندارد.
  •  زمانی‌ که ماسک بر روی صورت شما است، از لمس آن خودداری کنید.
  •  اگر ماسک مرطوب و یا کثیف شده است، آن را تعویض نمائید.
  •  قبل از در‌آوردن ماسک، دست‌های خود را شسته و یا ضدعفونی نمائید.
  •  برای در‌آوردن ماسک، نوار و یا کش آن را از پشت گوش و یا سر خود، بدون لمس قسمت جلوی ماسک، آزاد کنید.
  •  بعد از در‌آوردن ماسک، دست‌های خود را بشوئید.

 

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی در چه مواقعی میتوان ماسک پارچه ای استفاده کرد؟ مراجعه کنید.

ماسک قابل تعویض

ویژگی های ماسک قابل تعویض
ویژگی های ماسک قابل تعویض

در کنار ماسک های سه لایه و پارچه ای, ماسک های قابل تعویض انواع جدیدی از ماسک ها هستند که میتوانید از آن استفاده کنید.

شاید وقتی با کلمه ی “ماسک قابل تعویض” رو به رو شوید به ذهنتان برسد که منظور شستشوی ماسک ها و استفاده ی دوباره و چند باره از آنهاست. خیر منظور از ماسک قابل تعویض نسل جدیدی از ماسک هاست که برای مدت طولانی تری قابل استفاده هستند. با این پیش شرط که در هنگام خرید چند فیلتر اضافی در بسته وجود دارد که با تمام شدن مهلت استفاده از آن باید آن را دور بیندازید و  فیلتر جدید را جایگزین کنید.

 

برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر به ماسک سلامتی یحیی مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟