شنبه, ۱۵ شهریور , ۱۳۹۹

کفش نامناسب باعث چه مشکلاتی در پا می شود؟

کفش نامناسب

همان طور که می دانیم کفش پوششی است که پا در برابر خطرات حفظ کند اما باید این نکته را هم توجه کنیم که کفش نامناسب سلامت پا را به خطر می اندازد پس در انتخاب کفش باید به تمام نکات توجه کرد.

برای آنکه زندگی راحتی داشته باشیم نباید پا را فدای شیک بودن کفش کنیم و در هنگام خرید کفش به راحتی و استاندارد بودن آن باید توجه کنیم.
خرید کفش خود را به بعدازظهر ها موکول کنید. چون اندازه‌ی پا در بعد از ظهر حدود ۸% بزرگتر از پا هنگام اوایل صبح است. انگشتان پا باید حدود یک سانتی‌متر با جلوی کفش فاصله داشته باشند.

عوارض پوشیدن کفش نامناسب

 

بد حالت شدن انگشتان پا

انگشت چکشی بیشتر در افراد مبتلا به دیابت و کودکان رخ می دهد. این حالت هنگامی اتفاق می افتد که افراد کفش نامناسب می پوشند و فشاری زیادی را با پوشیدن این نوع کفشها به مفاصل انگشتان خود وارد می کنند.
این اشخاص باید همیشه مواظب باشند و مرتبا کفش های جدید خریداری کنند زیرا که در سنین بالاتر این عوارض بیشتر خودشان را نشان خواهند داد.

افراد مبتلا به بیماری دیابت

پوشیدن کفش تنگ در افراد دیابتی باعث ایجاد زخم‌هایی در پا می‌شود که خیلی از موارد غیرقابل درمان و حتی منجر به قطع پا می‌شود.
زیرا که حس در این افراد ضعیف است و ممکن است متوجه این نوع زخم ها نشوند و به مرور این زخم‌ها عمیق‌تر و عفونی می شوند و گاهی این عفونت به استخوان منتقل می شود و در نهایت احتمال قطع پا وجود دارد. توصیه ما این است که حتما مرتبا کفش خود را بشویند و جوراب های خود را تعویض کنند و از پوشیدن کفش و جوراب مرطوب خودداری کنند.

کج شدن شصت پا

حتما دیده‌اید که در قاعده‌ی شست بعضی از پاها برجستگی وجود دارد. به این برجستگی بونیون گفته می‌شود. کسانی که این برجستگی را در پاهای خود دارند اکثرا از کفش های تنگ استفاده کرده اند. و اگر این اشخاص به پوشیدن کفش های تنگ ادامه دهند طولی نخواهد کشید که کارشان به بیمارستان و اتاق عمل نیز بکشد. توصیه ما این است که حتما برای خود و کودکان خود کفش اندازه پا خود را خریداری کنید و از خرید کفش های تنگ اجتناب کنید.

درد در مچ پا

۲۶ استخوان در پا و مچ پا، وجود دارد که استخوان پاشنه بزرگ‌ترین عضو در پا است. درد در مچ پا شایع‌ترین درد در قسمت پا است که بیماران زیادی به دنبال درمان آن هستند. و عاملی که باعث این عارض می شود پوشیدن کفش تنگ و نامناسب است.

بیماری پا در ورزشکاران

پوشیدن کفش نامناسب در ورزشکاران در دراز مدت باعث خشک شدن پا و در بین انگشتان پا قارچ هایی رشد کرده که باعث سوزش پای ورزشکاران می شود. زیراکه قارچ های پوستی در مکان های مرطوب بیشتر شده و پوشیدن کفش تنگ باعث تعریق و مکان خوبی برای قارچ ها خواهند شد.
اگر دچار این عارضه هستید و یا شدید، پاها را روزانه شستشو دهید. آن‌ها را به خوبی خشک کنید و از داروهای ضد قارچ موضعی استفاده کنید و با پوشیدن کفش سبک و راحت و جا دار، به پا اجازه‌ی نفس کشیدن بدهید.

ایجاد پینه، میخچه وتاول

کفش تنگ باعث ایجاد پینه، میخچه و تاول می‌شود. اگر مرتب کفش تنگ می‌پوشید، با گذشت زمان بدن با بافتی به شکل تاول که محتوی مایع است، سعی در حفاظت قسمت‌های برجسته‌ی پا می‌کند. که خود تاول می‌تواند مرتب تحریک و دردناک شود و درد آن باعث خراب شدن ایام برای شما می‌شود. گاهی پوست جهت حفظ خود برابر کفش تنگ ایجاد پوست سختی را در محل تحریک می‌کند که به آن میخچه می‌گویند و گاهی پینه ایجاد می‌شود.

فرو رفتن ناخن در گوشت پا

فرو رفتن ناخن در پوست کنار انگشت حتی با پوشیدن جوراب تنگ هم ممکن است به وجود آید که معمولا در قسمت شست پا رخ می دهد. ناخن به مرور داخل پوست مجاورش رشد می‌کند و باعث درد و گاهی اوقات عفونت می‌شود.

  • توصیه ما به شما این است که پاهای خود هرروز در اب ولرم قرار دهید و به آرامی پوست را از روی ناخن به عقب بکشید.
  • ناخن ها را هفته ای یکبار بگیرید اما مراقب باشید که خیلی کوتاه نکنید و کاز کفش تنگ استفاده نکنید.

 

 

مقالات مرتبط:

برای قلب دوم انسان چه کفش مناسب است؟

مضرات پوشیدن کفش پاشنه بلند

کفش مناسب برای کف پای صاف

پیچ خوردگی مچ پا

فهرست مطالب

02156394025-26 واحد فروش