فواید استفاده از عینک ایمنی

عینک ایمنی

وقتی که ما از چشمانمان در برابر آسیب های احتمالی مراقبت نمی کنیم در واقع آنها را در معرض خطر قرار داده ایم. استفاده از عینک ایمنی یکی از راه های محافظت از چشم ها و به حداقل رساندن آسیب های احتمالی است.
ممکن است چشمان ما به مدت چند ثانیه ، به طورموقت یا دائم آسیب ببیند. پس بنابراین مهم است که از این عضو مهم مراقبت های زیادی را انجام دهیم چشم عضوی حساس است و طبق آمارهای سالانه بیشترین آسیب ها به قرنیه چشم است که در بسیری از موارد منجر به کوری میشود.

یکی از راه هایی که می توان از این خطرات و صدمات مصون ماند استفاده از عینک ایمنی است که در ادامه توضیحاتی را در این باره برای شما عزیزان عرض خواهیم کرد.

انواع آسیب های چشمی

خونریزی چشم

گاهی در اثر پارگی رگ ها و یا به دلیل ضربه های وارد شده, چشم دچار خونریزی می شود. خونریزی چشم بسیار شایع بوده و می تواند در اثر آسیب های خیلی جزئی بروز کند. علائمی که با آن مواجه می شوید قرمز شدن ناحیه سفیدی چشم است. این عارضه چندان خطرناک نیست و به مرور زمان بهبود می یابد.

خراش قرنیه

یکی از دلایل رایج ساییدگی یا خراش قرنیه، ضربه به چشم و یا مالییدن چشم هنگامی است که جسم خارجی مثل شن و خاک در آن وجود دارد. ساییدگی قرنیه باعث سوزش چشم، حساسیت به نور، قرمزی و ریزش اشک می شود. اگر احساس می کنید چیزی در چشم تان وجود دارد و یا چشم تان خراش برداشته حتما به پزشک مراجعه کنید.

خراش ها همچنین می توانند چشم شما را به عفونت باکتریایی یا قارچی تبدیل کنند. انواع خاصی از باکتری ها و قارچ ها می توانند از طریق خراش وارد چشم شده و حتی باعث کوری شوند.

پزشک معمولا برای این تروما آنتی بیوتیک و پماد تجویز می کند. قطره های چشمی، استومینوفن ها و داروهای غیر استروئیدی نیز می توانند به کاهش درد کمک کنند.

 

نفوذ اشیاء خارجی در چشم

اگر حین حادثه چیزی داخل چشمتان رفت، خیلی زود به اورژانس مراجعه کرده و اصلا آن را نمالید و سعی نکنید آن شیء را از چشم تان خارج کنید. زیرا هرچه سعی و تلاش به خرج دهید فقط آسیب وارده به چشم تان را بیشتر خواهید کرد.

در اکثر موارد پزشک می تواند جسم خارجی را با بی حسی موضعی از چشم بیرون آورد. فقط در صورت امکان تا رسیدن به درمانگاه چشم خود را بسته نگه دارید.

ضربه به چشم

چشم های ورم کرده و کبود می تواند ناشی از ضربه های سنگین باشد. مانند برخورد توپ به چشم. بهترین راه درمان این نوع صدمات گذاشتن کیسه یخ روی محل آسیب دیده است. اما مراجعه به چشم پزشک را فراموش نکنید و برای اطمینان به صورت کامل معاینه شوید.

مقالات مرتبط :

سوختگی شیمیایی چشم

موادی مثل اسیدها، قلیا ها و دیگر موارد ارگانیک شیمیایی مثل گاز های اشک آور می توانند باعث سوختگی شیمیایی چشم شوند.
سوختگی های شیمیایی ممکن است بصورت آسیب نقطه‌ای به قرنیه، خونریزی زیر ملتحمه و یا سوختگی کامل قرنیه ظاهر شوند.
اگر به سوختگی شیمیایی چشم گرفتار شدید، قبل از مراجعه به پزشک فورا چشم تان را با آب شستشو دهید. بعد از آن پزشک با ماده ای مخصوص آنقدر چشم را شستشو می دهد تا PH آن به حالت نرمال برگردد.

برخی از خطر های که چشم را تهدید می کند:

 •  ذرات معلق درهوا
 •  پاشیده شدن مواد شیمیایی
 •  گازهای مواد مضر
 • گرد و غبار

راه های پیشگیری از آسیب دیدن چشم و استفاده از عینک ایمنی

 1. هیچگاه از عینک های معمولی به جای عینک های ایمنی استفاده نکنید.عینک های معمولی به اندازه ی کافی از چشمان شما محافظت نمی کنند.اگر از لنز چشم استفاده می کنید باید برای محافظت آن ها عینک های محافظ استفاده کرد.توصیه می شود که در صورت قرار گرفتن در معرض گرد و غبار ، پاشیده شدن مواد شیمیایی و یا بخارها سمی، از لنزاستفاده نکنید.
 2. به نوع عینک محافظ خود راکه ازچشمان شما در هنگام کار کردن مراقبت می کند دقت کنید.
 3. اگرفکر می کنید که خطر آسیب رسیدن به چشمانتان وجود دارد،از عینک محافظ استفاده کنید.
 4.  مهم است که مطمئن شوید عینک ایمنی که ازآن استفاده می کنید اندازه ی صورتتان باشد.
 5. بهترین راه استفاده ازآفت کش های سمی و دیگرمواد شیمیایی استفاده ازعینک ایمنی می باشد. برچسب روی آفت کش به ما می تواند بگوید که آیا استفاده از عینک ایمنی ضروری می باشد.
 6.  مطالعه کردن دستورات کمک های اولیه روی برچسب های مواد سمی
 7. در صورت ملاحظه هرگونه خراشیدگی وآسیب، بخواهید که عینک را برایتان تعویض کنند.

عینک ایمنی با سپر جانبی

اینگونه عینک ها از چشم های شما در هنگام پرتاب سنگ، شن و ماسه واجسام دیگر محافظت می کند.
شما می توانید عینک های محافظ را در هنگام استفاده ازآفت کش ها نیزبپوشید اما مطمئن باشید که عینک های محافظ دارای محافظ ابرو و سپر جانبی می باشد.
محافظ ابرو وسپر جانبی از خطراتی که ممکن است از اطراف به چشم شما وارد شود محافظت می کند.
اگرازایمن بودن عینک خود در کاراطمینان ندارید، مورد را با سرپرست خود درمیان بگذارید.

عینک ایمنی یحیی

کلاه ایمنی و عینک صنعتی

عینک صنعتی

عینک ایمنی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟