چرا باید ماسک بزنیم؟ نکاتی درباره استفاده از ماسک سلامت

چرا باید ماسک بزنیم؟ نکاتی درباره استفاده از ماسک سلامت
با گسترش شیوع بیماری های واگیردار استفاده از ماسک سلامت به طور ویژه ای در دستور کار قرار گرفت. در واقع طی تحقیقاتی که انجام شد, ثابت شد که استفاده از ماسک های سلامت تا حد قابل توجهی مانع از نفوذ باکتری ها و ویروس ها میشود. اما باید این نکته را نیز در نظر گفت که استفاده‌ی درست از ماسک می تواند کمک کننده باشد. در حالی که در جامعه افراد بسیاری را مشاهده می کنیم که فقط ماسک را به صورت دارند و نمی دانند چطور باید به درستی از آن استفاده کنند.
در ادامه قصد داریم نکاتی را برای استفاده‌ی درست از ماسک ها در اختیار شما قرار دهیم. که امیدواریم با به کار بردن آنها بتوانید در جهت سلامت جامعه تلاش کنید.

چرا باید ماسک بزنیم؟

استفاده از ماسک سلامت جلوی قطرات تنفسی اشخاص دیگر را می گیرد و اجازه نمی دهد شما بیماری های تنفسی را از اطراف خود را بگیرد. این مسئله بسیار مهم است, چرا که افراد با نزدن ماسک هم جان خود و هم دیگران را به خطر می اندازند.
چرا باید ماسک بزنیم؟
چرا باید ماسک بزنیم؟
هدف اصلی استفاده از ماسک سلامت, جلوگیری از شیوع ویروس به سایر افراد است. یعنی اگر با احتمال یک درصد شما ناقل بیماری باشید استفاده از ماسک سلامت بقیه را نیز حفظ می کند و مانع از بیماری آنها می شود.

از چه ماسک هایی استفاده نکنیم؟

ماسکهای سوپاپ دار

ماسک‌های تنفسی سوپاپ دار که در ابزارفروشی‌ها فروخته می شوند مناسب استفاده در برابر نفوذ بیماری ها و ویروس ها نیستند. مشکلی که این ماسک ها دارند این است که, سوپاپ های آنها فقط هوایی که به داخل تنفس می‌شود را فیلتر می‌کند. یعنی هوایی که در بازدم به خارج هدایت می‌کنید، اصلاً مسدود نمی‌شود.
وقتی از یک ماسک سوپاپ‌دار استفاده می‌کنید، از افرادی که در اطراف شما هستند حفاظت نمی‌شود. زیرا سوپاپ اجازه می‌دهد تمام نفس شما از ماسک خارج شود. از این نظر استفاده از ماسک های سوپاپ دار بیشتر شبیه این است که شما اصلاً ماسکی به صورت ندارد.

استفاده از ماسک سلامت پزشکی یا N95

بهترین نوع ماسک ها برای جلوگیری از بیماری ها استفاده از ماسک های پزشکی و ماسک های تنفسی N95 است. البته این نوع از ماسک های N95 بدون سوپاپ هستند.
 این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که استفاده از این ماسک ها بیشتر مناسب استفاده برای کارکنان بیمارستان ها و افرادی است که بیشتر در معرض خطر هستند. در صورتی که کمبود این ماسک ها در فروشگاه ها احساس شود, نیازی نیست افراد عادی به دنبال آن باشند.

چه نوع ماسکی بزنیم؟

ماسک پارچه‌ای

ماسک های پارچه ای گزینه‌ی خوبی به حساب می آیند اما باید در کنار آنها از یک ماسک دیگر نیز استفاده کرد. زیرا به تنهایی قدرت زیادی برای جلوگیری از ویروس ها ندارند.
 ماسک های پارچه‌ای باید چند لایه الیاف پارچه‌ای داشته باشد و معمولاً با حلقه‌های کشی ساخته شده اند که روی گوش‌ها قرار می‌گیرند تا قرار دادن و برداشتن آن‌ها ساده شود.
فراموش نکنید که زیر ماسک های پارچه ای از یک ماسک سه لایه معمولی استفاده کنید تا نفوذ پذیری آن را چند برابر کنید.

ماسک سلامت یحیی

چه نوع ماسکی بزنیم؟
چه نوع ماسکی بزنیم؟
شرکت یحیی با توجه به نیاز کشور به ماسک سلامت, دست به کار شد و در این راه محصولات استاندارد و مقرون به صرفه ای را برای استفاده هموطنان و مقابله آنها با بیماری تولید کرده است.
برای خرید و آشنایی با ماسک های تولید شده در شرکت یحیی می توانید به ماسک های سلامت یحیی مراجعه کنید.

نکاتی درباره استفاده از ماسک سلامت

به طور کامل دهان و بینی خود را بپوشانید. قطرات تنفسی می‌توانند هم از طریق دهان و هم از طریق بینی منتشر شوند. اگر ماسک شما به اندازه کافی بزرگ نیست تا بینی و دهان شما را کامل بپوشاند، از آن استفاده نکنید.

استفاده از ماسک سلامت با اندازه ای مناسب

پس اول مطمئن شوید ماسکی که انتخاب می کنید اندازه‌ی صورت شماست. ماسک باید راحت باشد و نباید راه تنفسی شما را ببندد. با این حال، باید به خوبی روی صورت بنشیند، مخصوصاً روی گونه‌ها و بالای بینی.
نکته: اگر از عینک استفاده می کنید و در زمان استفاده از ماسک شیشه‌های عینکتان بخار گرفت، این یعنی ماسکتان به خوبی روی صورت قرار نگرفته است و هوای زیادی از آن خارج می‌شود.

از دست زدن زیاد به ماسک خودداری کنید

ماسک خود را خیلی دستکاری نکنید. یعنی طوری با ماسک رفتار کنید که انگار کثیف است. اگر لازم است جای ماسک را تغییر دهید، ابتدا دست‌هایتان را بشویید. یا اینکه ماسک را از طریق کشش آن جابه جا کنید.

دست های خود را بشویید

قبل از استفاده از ماسک سلامت، دست‌های خود را بشویید. بعد از در آوردن ماسک هم باید دست‌هایتان را بشویید. ماسک را با برداشتن حلقه‌های پشت گوش از صورت جدا کنید. به قسمت جلوی ماسک، که احتمالاً بیشترین میزان میکروب روی آن قرار دارد، دست نزنید.

شستشوی مدام ماسک های پارچه‌ای

ماسک خود را مرتب بشویید. بهتر است چند ماسک داشته باشید تا همیشه یک ماسک تمیز در دسترس باشد. ماسک‌های پارچه‌ای را در ماشین لباس‌شویی بیندازید و درست مثل سایر لباس‌ها بشویید. همه پودرهای شسشتوی لباس خوب هستند.
دقت کنید که پس از دو یا سه بار شستشوی ماسک های پارچه ای دیگر از آن استفاده نکنید. زیرا لایه های آن کامل از بین رفته است و قابلیت اول را ندارد.

ماسک دیگر بخشی از استایل شماست

بدون ماسک از خانه خارج نشوید. دیگر باید ماسک را بخشی از استایل خود در نظر بگیریم, مثل عینک آفتابی, کیف, سوییچ یا هر چیزی که بدون آن از خانه خارج نمی شوید. یک ماسک تمیز در ماشین داشته باشید تا در صورت نیاز ماسک خود را تعویض کنید و بابت این موضوع نگرانی نداشته باشید.

برای صحبت کردن ماسک را از روی صورت بر ندارید

برای صحبت کردن، ماسک را پایین نکشید. گاهی اوقات وقتی با ماسک صحبت می‌کنید، شنیدن صدای شما برای دیگران سخت است. اما برداشتن ماسک همه تلاش‌ها را بی‌ثمر می‌کند. اگر با کسی صحبت می‌کنید که با او کمتر از 2 متر فاصله دارید، ماسک را تحت هیچ شرایطی از صورت خود جدا نکنید.

ماسک های مناسب کودکان

ماسک های مناسب کودکان
ماسک های مناسب کودکان

 

استفاده از ماسک سلامت برای بچه‌ها را فراموش نکنید. ماسک‌های کوچک‌تری پیدا کنید که روی صورت کودک جا می‌گیرند. برای اینکه با شرایط تهیه‌ی ماسک برای کودکان آشنا شوید و بهترین ماسک را برای آنها انتخاب کنید می توانید به مقاله ماسک کودکان چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ مراجعه کنید.
توجه؛ ماسکهای N95 برای کودکان طراحی و ساخته نشدند و کودکان کمتر از 2 سال نباید ماسک بزنند. ممکن است تنفس را برایشان دشوار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟