چرا باید از ماسک دهان استفاده کنیم؟

چرا باید از ماسک دهان استفاده کنیم؟

چرا باید از ماسک دهان استفاده کنیم ؟ در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که اصلا چه لزومی دارد از ماسک دهان استفاده کنیم؟آیا همه ی افراد در شغل ها و موقعیتهای مختلف باید از ماسک دهان استفاده کنند؟آیا استفاده ی طولانی مدت از ماسک دهان میتواند باعث آسیب رساندن به بدن شود؟

ماسک نوعی وسیله پوششی است که در زمان شیوع بیماریهای مسری و یا برای جلوگیری از ورود ذرات معلق به درون دستگاه تنفسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه تنفسی دستگاه بسیار مهمی در بدن است. که بدون اکسیژن تنها لحظات کوتاهی میتواند دوام بیاورد. همین امر لزوم مراقبت از دستگاه تنفسی را نشان می‌دهد.

اگر ویروسها و یا آلودگی‌ها وارد دستگاه تنفسی شوند عملکرد این سیستم را تحت تاثیر قرار می‌دهند و وهمین امر باعث می‌شود اکسیژن به خوبی به بدن نرسد. و این موضوع میتواند دلیلی برای انواع بیماری ها باشد.

ماسک تنفسی چیست؟

ماسک ها وسایلی هستنداز جنس های مخصوص که جهت حفاظت از سیستم تنفسی انسان در مقابل آلاینده های شیمیائی،ویروسی و باکتری ها مانند:گردوغبارها،گازها و بخارات شیمائی،سمی ،اسپریها ،دود؛گرده گیاهان و باکتریها، استفاده میشود.

عمر مفید ماسکها با توجه به کاربرد آنها متفاوت است.

چرا باید ماسک زد و صورت را پوشاند؟

یکی از روش‌‌های اصلی انتقال انواع  بیماریها از طریق قطرات تنفسی است که در هنگام صحبت، آواز، سرفه یا عطسه از دهان و بینی بیرون می اید. می‌دانیم که بعضی ویروسها می‌تواند توسط افرادی که علائمی از خود نشان نداده‌اند نیز منتقل شوند، یعنی برخی افراد می‌توانند ناقل باشند در حالیکه خود از آن خبر ندارند.

دلیل دیگر استفاده از ماسک حضور در اماکن شلوغ است. در مکان های شلوغ به دلیل اینکه نمیتوان در فاصله ی درست و استاندارد از سایر افراد قرار گرفت.باید از ماسک دهان استفاده کرد تا ضرر های حضور در این نوع محیط ها را در حد توان به حداقل رساند.

اما این را هم در نظر بگیرید که ماسک یکی از راههای مقابله با بیماری ها و الودگی هاست. و قطعا به تنهایی توانایی حفظ ما از تمام مشکلاتی که سلامت ما را تهدید میکنند ندارند.

مدت زمان استفاده از ماسک فیلتردار

عمر مفید ماسک فیلتردار N95 و FFP2 می تواند تا 8 ساعت باشد.

اما در حالت کلی و بدون توجه به ساعات مصرف ماسک زمانی که هوای داخل ماسک بو یا مزه گرفته بود باید فیلتر ماسک عوض شود.

در صورتی که ماسک سه لایه بود. باید ماسک جدیدی استفاده شود همچنین هر زمان که فیلتر ماسک تغییر رنگ داده یا بوی خاصی داد ،آلودگی روی آن دیده شد،تنفس در آن سخت شد باید تعویض شود.

در بیمارستانها شرایط متفاوت است.عمر مفید ماسکها همان 8 ساعت است. ولی اگرمحیط بسیار آلوده بود و یا با دست الوده ماسک لمس شدع بلافاصله باید ماسک تعویض شود.

نگاهی روانشناسانه به استفاده از ماسک

استفاده از ماسکها در محیط های ناسالم  برای همه ی گروه ها به نوعی جنبه ی روانشناسی هم دارد. به این معنی که در زمان استفاده از ماسک میزان تماس دست به دهان، بینی ویا چشم به مقدار خیلی زیادی کاهش مییابد و حتی به صفر میرسد.

همچنین استفاده از ماسک به ما یادآوری میکند که فاصله ی فردی را بهتر رعایت کنیم، از دست زدن به صورت خود و ازحضور در اماکن پر ازدحام اجتناب کرده و فاصله امنیت صحیح را رعایت کنیم.

طرز صحیح استفاده از ماسک دهان

چرا باید از ماسک دهان استفاده کنیم؟
چرا باید از ماسک دهان استفاده کنیم؟

استفاده ی درست و اصولی با رعایت تمام نکات بهداشتی ماسکها از اهمیت بسیا زیادی برخوردار است.

 1. در اینجا چند نکته را برایتان به صورت خلاصه مطرح میکنیم تا از ماسک به درستی استفاده کنید:
 2. دستتان قبل از استفاده از ماسک باید کاملا شسته شده و ضدعفونی باشد.
 3. بدون تماس با قسمت جلوی ماسک و تنها با گرفتن کش ها ماسک را به خوبی روی صورت خود قرار دهید.
 4. به هیچ عنوان به جلوی ماسک دست نزنید و پس ازآلوده شدن ویا پایان عمر مفید آن , ماسک را دور بیندازید یا فیلت آن را تعویض کنید.
 5. برای جدا کزن ماسک از صورت , کش های ان را بگیرید و در سطل زباله بیندازید.اگر ماسکتان پارچه ایی ویا قابل شستشو است باید آن را در یک پلاستیک قرار دهید و بعد با دمای بالا بشورید.

در چه مواقعی از ماسک دهان استفاده کنیم؟

در موقعیت های زیر باید از ماسک دهان استفاده کنید:

 • در هنگام استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی
 • در مواقعی که به بیماری واگیر داری چون انفلوآنزا مبتلا شدید.
 • در مواقعی که با فردی مبتلا به بیماری مسری در ارتباط هستید
 • در معرض الودگی هوا
 • در اجتماعاتی که نمیتوان فاصله ی مناسب از سایر افراد را رعایت کرد.
 • و…

آیا استفاده از ماسکهای فیلتر دار مناسب است؟

همانطور که رد مقالات قبل گفتیم استفاده از ماسکهای فیلتر دار در صورتی که در دسترس باشن  بسیار مناسب است.اما ین روزها ماسک های سوپاپ دار به اشتباه به ماسکهای فیلتر دار معروف شده اند که این نوع ماسکها برای پیشگیری از بیماری ها اصلا مناسب نیست.

در واقع ماسکهای سوپاپ دار برای محیطهای کاری پر از ذرات گرد و غبار تولید شده که مانع از ورود ذرات شود.این ماسکها هیچ مانعی برای خروج ذرات منتشر شده از دهان وبینی فرد بیمار به محیط اطراف ندارد.از ی ج ماسکهای سپاپ دار برای مواقع بیماری ها اصلا توصیه نمیشود.

آیا استفاده از ماسک دهان به مدت طولانی خطرناک است؟

خیر . این موضوع توسط هیچ متخصص عفونی تایید نشده است.در نتیجه استفاده از ماسک نه تنها دلیلی برای ایجاد بیماری در شما نخواهد شد بلکه از نفوذ بیماری ها و آلودگی ها به بدن شما جلوگیری خواهد کرد.اما باید تمام شرایط استفاده از ماسکها را نیز به درستی رعایت کرد.

 

برای مطالعه ی بیشتر به سایر مقالات ما از جمله مقاله ی  در چه محیط هایی باید از ماسک های چند لایه استفاده کرد؟ نگاهی بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟