چه کسانی نباید ماسک بزنند؟

چه کسانی نباید ماسک بزنند؟

متخصصان و محققان بهداشتی و پزشکی استفاده از ماسک را در پیشگیری از شیوع و ابتلا به بیماری ها و کاهش تاثیر آلودگی های شهرهای بزرگ بسیار موثر می‌دانند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد نزدن ماسک در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. چه افرادی نباید از ماسک استفاده کنند؟

ضرر استفاده کردن از ماسک برای این افراد بیشتر است یا ضرر استفاده نکردن ؟

فرهنگ استفاده از ماسک

فرهنگ استفاده از ماسک باید مثل استفاده از کمربند برای همه ی افراد جامعه جا بیفتد. اما این نیازمند کار فرهنگی گسترده است.

برای اینکه بتوان فرهنگ استفاده از ماسک را بین مردم جا انداخت. ابتدا لازم است با اطلاعاتی کافی  سبب آگاهی آنها شد. مردم باید بدانند استفاده از ماسک به چه صورت میتواند مانع از ورود ذرات آلودگی به بدن آنها شود. البته که دانستن این اطلاعات, فرهنگ سازی و تلاش ها برای نهادینه کردن این موضوع را بسیار راحت تر خواهد کرد.

تجربه نشان میدهد که قطره‌های تنفسی و تماس ۲ راه اصلی برای انتقال آلودگی و بیماری ها هستند.

ضررهای نزدن ماسک

قطرات تنفسی از طریق سرفه یا عطسه فرد مبتلا در هوا پراکنده میشود. و قطعا افراد حاضر در فاصله های نزدیک را آلوده خواهد کرد.

مطالعاتی که روی انواع بیماری ها صورت گرفته است نشان میدهد. که استفاده از ماسک می‌تواند از انتشار قطرات عفونی از یک فرد آلوده به شخص دیگر و آلودگی احتمالی محیط توسط این قطرات جلوگیری کند.

بعض بیماری ها قابلیت این را دارند که از طریق قطراتی که هنگام عطسه و سرفه از مجاری تنفسی پخش می‌شوند. از یک فرد به فرد دیگر منتقل شوند. این قطرات کوچک روی دست‌ها و سطح اشیا در محیط پخش می‌شوند و افراد با دست دادن با یکدیگر یا دست کشیدن بر سطح اشیا با این قطرات در تماس قرار می‌گیرند. آنها سپس دست خود را به چشمان، بینی و دهان خود می‌مالند و به این ترتیب بیماری وارد بدن آنها میشود.

چه کسانی باید از ماسک استفاده کنند؟

چه کسانی نباید ماسک بزنند؟
چه کسانی نباید ماسک بزنند؟

لازم است تمام مردم در زمان شیوع بیماری های واگیر دار و در فصل های پاییز و زمستان که بیماری هایی از قبیل سرمایه خوردگی و آنفلوآنزا شیوع بیشتری دارند. از ماسک استفاده کنند.البته استفاده از ماسک در روزهای آلوده در شهر های بزرگ بسیار موثر خواهد بود.

اما این سوال پیش می آید که آیا برای استفاده از ماسک استثنا هم وجود دارد؟

یعنی میتوان گروهی را با در نظر گرفتن شرایط خاصی که دارند در هر یک از موقعیت های گفته شده ,توصیه کرد به نزدن ماسک؟

جواب این سوال مثبت است.

گروه هایی که در ادامه ی این مقاله به آنها می پردازیم نباید از ماسک استفاده کنند اما چرا؟

این نکته را همیشه در نظر بگیرید .که تنها راه مبارزه با بیماری های مسری از راه های تنفسی و پیشگیری از آنها استفاده از ماسک نیست. بلکه همه باید فاصله اجتماعی را حفظ کنند، دست‌ها را مرتب بشویند و از زدن دست به صورت خودداری کنند. همچنین زدن صحیح ماسک و تعویض آن پس از چند ساعت اهمیت دارد. در غیر این صورت آلودگی ماسک، خود می‌تواند باعث بیماری شود یا اینکه کارکرد اصلی خود را از دست بدهد.

افرادی که علائم سرما خوردگی دارند . باید از ماسک استفاده کنند.اما آن گروه از افرادی که نمیتوانند به هر دلیل از ماسک استفاده کنند. باید در خانه بمانند. و اگر شاغل هستند از شرایط مرخصی و دورکاری استفاده کنند.

کسانی که نباید از ماسک استفاده کنند

با وجود همه ی توصیه ها برای استفاده از ماسک, سه گروه زیر نباید از ماسک استفاده کنند;

  1. افرادی که نمی‌توانند بدون کمک دیگران ماسک را از صورت بردارند.
  2.  نوزادان و کودکان پنج ساله و کوچک‌تر .
  3.  افرادی که دچار سختی تنفس هستند.

در واقع استفاده از ماسک برای این افراد نه تنها مزیتی ندارد بلکه ممکن است به بدن  آنها آسیب بزند لذا توصیه میشود با رعایت اصول دیگر و حضور کمتر در اجتماعات شلوغ .به پیشگیری از بیماری ها و حفظ سلامتشان کمک کنند.

پیشنهاد میکنیم به مقاله ی پوشیدن ماسک بهتر است یا شستن دستها؟  نگاهی بیندازید.

نزدن ماسک برای افرادی که نیازمند کمک دیگران هستند

چه کسانی نباید ماسک بزنند؟
چه کسانی نباید ماسک بزنند؟

این گروه میتوانند شامل افرادی باشند که به دلیل معلولیت قادر به برداشتن یا زدن ماسک نیستند و نیازمند کمک دیگران برای این امر میباشند.

افراد مسن هم در صورتی که این ویژگی های داشته باشند میتوان در این گروه قرار داد.

نزدن ماسک برای نوزادان و کودکان پنج ساله و کوچک‌تر

اسفاده از ماسک برای این گروه از خردسالان نه تنها مزیت نیست بلکه مانع از تنفس درست آنها میشود و در نتیجه ممکن است باعث آسیب دیدگی انها شود.

نزدن ماسک برای افرادی که دچار سختی تنفس هستند

افرادی که به بیماری آسم مبتلا هستند. یا هرگونه بیماری تنفسی دیگری دارند بهتر است به جای استفاده از ماسک در حد توان در اجتماعات حاضر نشوند.

نزدن ماسک هنگام ورزش

گروه بعدی از افرادی که نباید از ماسک استفاده کنند. ورزش کاران در حین ورزش هستند.

وقتی تمرین می‌کنید، مکانی را انتخاب کنید که استفاده از ماسک ضروری نیست. مانند خانه یا در فضایی که می‌توانید فاصله اجتماعی ایمنی از دیگران داشته باشید. تا نیازی به زدن ماسک نداشته باشید.

کودکان و یا افراد بالغ نباید.در زمان ورزش یا انجام فعالیت‌های جسمانی ماسک بپوشند.تا تنفس خود را دچار خطر نسازند.

در هنگام ورزش کردن نیاز به تنفس بیش از حالت عادی است . لذا استفاده از ماسک ممکن است. ورزشکار را دچار مشکل کند.

ضمن اینکه عرق کردن سبب مرطوب شدن ماسک میشود  . بدین ترتیب تنفس سخت‌تر شده. و رشد میکروب‌ها آسان‌تر می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟