در چه مواقعی باید از عینک ایمنی مناسب استفاده کرد؟

در چه مواقعی باید از عینک ایمنی مناسب استفاده کرد؟

ضرورت استفاده از لوازم ایمنی در حین کار و فعالیت های پر خطر این روزها بر کسی پوسیده نیست. عینک ایمنی مناسب یکی از لوازم پر استفاده در کارخانه ها و کارگاهها برای جلوگیری از هر گونه آسیب به چشم می باشد. در ادامه ی این مقاله قصد داریم ضمن معرفی این وسیله ی ایمنی شما را با انواع آن بیشتر آشنا کنیم لذا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

منظور از ایمنی چیست ؟

یک مکان، یک کار معین و یا یک دستگاه زمانی ایمن انگاشته می شود که احتمال خطر مرگ، مجروح شدن و یا ابتلا به بیماری برای کسانیکه در آنجا بوده یا با آن دستگاه کار می کنند در حد قابل قبول پایین باشد. به طور کلی، میتوان چنین گفت که میزان خطر قابل قبول با پایین آمدن سطح ایمنی، افزایش و با افزایش سطح ایمنی کاهش می یابد. در واقع بهداشت حرفه ای, بیماریها را کاهش می دهد و ایمنی صنعتی به کاهش تمام خطرات می پردازد.

حوادث ناشی از کار

هر سال میلیونها حادثه ناشی از کار در دنیا اتفاق می افند. برخی از این حوادث باعث مرگ و برخی دیگر موجب از کار افتادگی موقت می شوند که ممکن است ماهها دوام یابد. حوادث ناشی از کار سبب ناراحتی افراد بشر و زیانهای اقتصاد می گردند. و جامعه متحمل خسارات فراوان می شود. به همین جهت جلوگیری از آنها وظیفه ای مهم و اساسی است.

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با مفهوم ایمنی به مقاله ی ایمنی چیست ؟ نگاهی بیندازید.

تعریفی برای عینک ایمنی مناسب

در چه مواقعی باید از عینک ایمنی مناسب استفاده کرد؟
عینک ایمنی مناسب

عینک های ایمنی از جنس های مختلفی و با هدف جلوگیری از هر گونه آسیب دیدگی از جمله موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند؛

 1. جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و غبار موجود در محیط
 2. مانع از تابش اشعه و لیزر
 3. مانع از برخورد اجسام پرتاب شده
 4. مانع از نفوذ مواد شیمیایی
 5. مانع از نفوذ نورهای شدید مانند نورهای حاصل از جوشکاری
 6. مانع از برخورد براده های فلزی و …

طراحی عینک های ایمنی متفاوت از سایر عینک ها می باشد. عینک های ایمنی نوعی طراحی شده اند که هیچ گونه راه ورودی نداشته باشندو کاملا روی صورت فیکس شوند. البته انواع مختلفی عینک ایمنی در بازار موجود است که متناسب با نیازهای مختلف طراحی های متفاوتی نیز دارند.

انواع عینک ایمنی مناسب

متناسب با نیازهای تعریف شده برای استفاده از عینک های ایمنی مناسب, این تجهیزات را میتوان به انواع عینک آزمایشگاهی, عینک گاگل,عینک جوشکاری, عینک سنگ زنی دسته بندی کرد.

عینک آزمایشگاهی

در چه مواقعی باید از عینک ایمنی مناسب استفاده کرد؟
عینک ایمنی مناسب

طراحی عینک های آزمایشگاهی به گونه ای است که از طراف به خوبی چشم را پوشش میدهد تا مانع از ورود قطره ها و ذرات اسیدی پخش شده در فضا شود. افرادی که در آزمایشگاه ها فعالیت میکنند باید به طور مرتب از این عینک ها استفاده کنند تا آسیب های وارده را به حداقل برسانند.

عینک گاگل

ایمن ترین نوع عینک های محافظتی این نوع هستند که از جنس ژلاتینی و نرم ساخته شده اند. این عینک ها مناسب استفاده در  هر محیطی است. اغلب در طراحی عینک گاگل از بند پشت سر استفاده شده است که شاید کمی آزار دهنده باشد.

عینک جوشکاری

در چه مواقعی باید از عینک ایمنی مناسب استفاده کرد؟
عینک ایمنی مناسب

افرادی که در زمینه ی جوشکاری فعالیت می کنند معمولا از نورهای زیاد حاصل از آن شکایت دارند و بعضا تا چندین روز دچار مشکل در بینایی میشوند. لذا عینک های جوشکاری با رنگی تیره در بازار موجود می باشند. این عینک ها مقاومت بالایی در برابر نورهای زیاد و اشعه ماورا بنفش دارند.

این عینک های در سایزهای بزرگ تر از حالت معمولی ساخته میشوند تا پوشش کاملی روی صورت داشته باشند.

عینک سنگ زنی

این نوع عینک ها برای استفاده در محیطهایی است که امکان پرتاب اجسام جامد مانند سنگ و… می باشد. شیشه ی مورد استفاده در این نوع عینک ها نشکن و ضد خش می باشد.

چه زمان هایی از عینک ایمنی استفاده کنیم؟

در هنگام استفاده از ابزارهای پر خطر مانند اره برقی, دریل, فریز, ابزارات برقی و مواد آزمایشگاهی خطرناک لازم است تا از عینک های ایمنی استفاده شود تا از هر گونه خطر جلوگیری کرد.

از جمله مشاغلی که بیشترین استفاده از عینک های ایمنی را دارند میتوان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • جوشکاری
 • تراشکاری
 • کار با چوب و برش چوب
 • مهندسان
 • آزمایشگاهی
 • ریخته گری
 • کارهای ساختمانی

مشخصات کلی عینک ایمنی مناسب

 • مقاومت لنز در مقابل برخورد ذرات پرتاب شده به سمت چشم
 • داشتن پوشش های حفاظتی جانبی و مقاومت شیمیایی در مقابل ترشحات مواد جهنده
 •  سوزاننده و قدرت فیلتراسیون پرتوهای مضر محیط

 جنس عدسی های عینک صنعتی را عموماً از جنس طلق های پلاستیكی مقاوم نظیر پلی کربنات و ترکیبات استات میسازند که ضمن نشكن بودن، خش ناپذیر بودن و مقاوت شیمیایی ، در صورت مواجهه با خطر پرتوهای مضر درجه تیرگی آن از درجات پایین تا درجات بالا وجود داشته باشد.

برای  کسانی كه با مواد شیمیایی کار میکنند, اطراف عینک صنعتی باید بسته باشد ولی امكان ورود هوا وجود داشته باشد. در مقابل حرارت نیز تنها عینكه ایی مورد استفاده قرار بگیرد که بافت سیمی نازک داشته باشد.

لنز عینک صنعتی بدون منفذ باید از نوع ضد مه ( Anti Fog ) باشد تا از تجمع بخار بر روی شیشه و کاهش دید فرد جلوگیری نماید.

بری آشنایی با عینک های صنعتی نگاهی به مقاله ی آشنایی با عینک صنعتی بیندازید.

ما در گروه صنعتی یحیی امیدواریم تا با تولید لوازم ایمنی تولیدی این شرکت, آسیب های ناشی از کارها و فعالیت های پر خطر را به حداقل برسانیم و گامی در جهت حفظ سلامتی هم وطنان عزیز برداشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟