چه زمانی باید از محافظ گوش استفاده کرد؟

محافظ گوش

قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند به مدت زمان کوتاه هم می تواند باعث تغییر در شنوایی فرد شود و فرد به این شکل احساس کند گوشش پر شده باشد و یا هم اینکه گوشش دائماً صوت یا زنگ بزند. از بین رفتن این اثرات می توانند بعضی اوقات چند دقیقه و یا حتی ساعت ها طول بیانجامد. بودن دائمی و بطور پیوسته در محیط پر سر و صدا می تواند حتی منجر به از دست دادن شنوایی فرد برای همیشه شود. اما چگونه می توان این اثرات کم کرد و یا آیا محافظ گوش تماما این خطرات کاهش می دهد یا خیر ؟

استرس فیزیکی و روانی، کاهش بهره وری در عملکرد، شنیدن صداهای بسیار بلند و دل خراش، اختلال در تمرکز و گفتار و غیره همگی از مشکلاتی هستند که فرد که شنوایی خود را از دست داده تجربه می کند.

چه زمانی از محافظ گوش می بایست استفاده کرد؟

آزمایش های اندازه گیری سطح صدا می تواند میزان سطح صدای تولید شده توسط تجهیزات الکتریکی در محل کار را تعیین کند. و برای این منظور، می توان از صدا سنج استفاده کرد، که بسیار سبک هستند و همچنین کار کردن با آنها بسیار ساده باشد.

اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA), گروه های زیر را ملزم به داشتن یک برنامه ی محافظت از شنوایی می داند؛

 1. محیط های کاری که در آن کارگران و کارکنان در معرض صدای ۸ دسی بل به بالا و به مدت ۸ ساعت هستند.
 2. و همچنین برای محیط های صنعتی که افراد در معرض صدای ۹ دسی بل به بالا و به مدت ۸ ساعت می باشند.

طبق آنچه که در OSHA تعیین شده، زمانی که مدیران و مهندسان در کنترل میزان صدای محیط و رساندن آن به حد قابل قبول و استاندارد شکست می خورند، در عوض برای کارکنان خود می بایستی از تجهیزات حفاظت فردی مناسب تهیه کنند.

ایمنی جهانی

NRR یا رتبه بندی میزان کاهش صدای نویز (Noise Reduction Ratings) برای اطمینان ازایمنی سطح متوسط صدا برای کارکنان می باشد و آن را توسط صدا سنج اندازه گیری می کنند. صدا سنج های نوع Time-Weighted Average (TWA) متوسط صدا را در طول یک دوره ی زمانی معین—برای مثال، یک دوره ی ۸ ساعته کاری—اندازه گیری می کنند. در حالی صدا سنج های دیگر، میزان صدا را در آن واحد اندازه گیری می کنند که این به این معناست که برای تعیین میانگین سطح صدا باید چندین بار تست صدا گرفت.

در زمان استفاده کارکنان از صدا گیر یا ایر پلاگز برای تعیین میزان کاهش صدای آن می توانید از دستورات زیر استفاده کنید:

 1. ابتدا با توجه به پشت بسته بندی ایر پلاگز و صداگیر می توانید NPR یا میزان کاهش صدای آن را تعیین کنید.
 2. سپس سطح صدای محیط کار را اندازه گیری کنید.
 3. در قدم بعد، میزان NPR را از سطح صدای محیط کم کنید.
 4. عدد بدست آمده باید کمتر از ۸۵ دسی بل باشد.

این فرمول برای اندازه گیری سطح صدا براساس مقایس C می باشد. صدا سنج ها، سطح صدا را به سه مقیاس C, A و همچنین مقیاس ترکیبی A و C اندازه گیری می کنند. مقیاس C مقیاسی است که میزان سطح صدای بسیار بالا به کار می رود و مقیاس A سطح صدای گوش انسان را شبیه سازی می کند.

انواع سطوح صدا:

 • در حالت عادی – ۶۰ dB
 • سنباده برقی – ۸۵ dB
 • کار با چوب – ۱۰۰ dB
 • اره برقی – ۱۱۰ dB
 • ترافیک – ۷۵ dB
 • مترو – ۹۰ dB
 • استفاده از دریل – ۱۰۰ dB
 • صدای شلیک اسلحه – ۱۲۰ dB

 

محافظ گوش

انتخاب محافظ گوش مناسب

در زمان انتخاب صداگیر و ایر پلاگز مناسب به چند نکته باید دقت کنید:

 • راحتی
 • میزان کاهش نویز
 • میزان کاهش صدا محیط
 • توانایی شنیدن اطراف و اطرافیان
 • داشتن توانایی ارتباط برقرار کردن و گفتگو کردن با دیگران
 • بهداشت

ایر پلاگزها و صداگیرها انواع گوناگونی دارند. هر طرح دارای مزییت ها و ویژگی های خاص خود می باشد. از انواع صداگیر گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صداگیر اسفنجی یکبار مصرف که می تواند به خوبی از گوش محافظت کند و همچنین اندازه ی هر گوشی باشد.
ایرپلاگز چند بار مصرف نیز موجود است که بسیار راحت هستند. این نوع از صداگیر ها دارای چندین برجستگی و شیار می باشند و همچنین برای وارد کردن در گوش دستگیره و بند دارند. ایر پلاگزهای چند بار مصرف اندازه های گوناگونی نیز دارند و قابل شستشو می باشند.
ایر پلاگزهای که با توجه به اندازه ی کانال گوش فرد اندازه ی خود را تغییر می دهند. این نوع از صداگیرهای گوش نیز می توانند به خوبی از گوش فرد محافظت کنند.

انواع صداگیرهای گوش

ایر پلاگزها یا صداگیرهای گوش می توانند به دو دسته ی بدون بند و بند دار تقسیم می شوند که می توان بند آنها را هر زمانی که خواست در آورد. صدا گیرهای بند دار هیچ وقت گم نخواهند شد و همیشه دم دست خواهند بود.

ایر پلاگزهای یک بار مصرف انواع گوناگونی دارند و این تنوع می تواند باعث شود که کارگران از این صداگیر های گوش استفاده کنند و این نکته را رعایت کنند.

وجود تنوع در رنگ، نام، و شکل ایرپلاگ ها ی یک بارمصرف می تواند حس استفاده را در کارکنان و کارگران ترغیب کند. برای مثال، خرید ۷۵۰ عدد صداگیر همگی از یک نوع در مقایسه با ۷۵۰ ایر پلاگز آن هم از نوع رنگ و شکل مختلف که همان مقدار و هزینه را خواهد داشت.

استفاده از محافظ گوش

مرکز کنترل و پیشگری بیماری (CDC) توصیه می کند که برای محافظت هر چه بهتر از ایرپلاگز به منظور حفاظت بیشتر از گوش، به نکات زیر توجه کنید:

توسط انگشتان صداگیر را محکم نگه دارید و آن را به آرامی وارد گوش خود کنید.
قسمت بالای گوش را یک مقدار به بالا بکشید تا صداگیر به راحتی وارد گوش شود. می توانید برای این کار از دو دست خود استفاده کنید.
پس از این که ایر پلاگز را وارد گوش کردید تا ۲۰ و ۳۰ بشمارید. شمارش با صدای بلند کمک می کند که مطمئن شوید که صداگیر صدا را به خوبی کاهش می دهد.
مطمئن شوید که ایر پلاگز به طور ثابت در جای خود قرار گرفته است. اگر ایر پلاگز شل بود، فرایند را دو مرتبه تکرار کنید.

پس از انتخاب صداگیر مناسب، نحوه ی استفاده از صداگیر را آموزش دهید و به آنها را از خطراتی که شنوایی آنها را تعدید می کنند، آگاهی دهید. در محیط های کارگری مطمئن شوید که کارگران از تجهیزات حفاظت فردی مناسب استفاده می کنند و نکات ایمنی توسط کارگران رعایت می شود.

 

مقاله پیشنهادی؛

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟