تأثیر لرزش بر سلامت انسان

لرزش در کار

لرزش در کار چه تاثیری را در بدن انسان می گذارند؟ و واقعا تا چه حد این لرزشهای هنگام کار می تواند سلامتی ما را به خطر بیندازد؟ چه راهکارهایی پیش روی ما هست تا از این لرزش ها در امان باشید و خطرات را به حداقل برسانیم. اگر شما کارتان با وسیله های هست که روزانه دچار این لرزش ها هستید می توانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

لرزش در کار یعنی شما با وسیله ای کار می کنید که لرزش از کف دست شروع و به انگشتان و در نهایت تمام بدن شما را می لرزاند گفته می شوند.

نمونه کارهایی که لرزش در کار در آنها وجود دارد عبارتند از:

لرزش در کار

 • کار با ماشین های سنگ زنی
 • چکش های معدن ذغال سنگ
 • ابزار حفاری آسفالت
 • اره های زنجیری که در کشاورزی کاربرد دارد

 

کار با این ابزارها باعث می شود که دست و بازوی شما در معرض لرزش زیاد قرار گیرد. که منجر به ناراحتی رگ های خونی و ماهیچه و مفاصل می گردد.

علائم اصلی مرتبط با سندرم لرزش دست – بازو عبارتند از:

 • اختلالات گردش خون، اختلالات
 • عصبی محیطی اختلالات
 • استخوانی و مفاصل
 • اختلالات عضلات و سایر اختلالات

اثرات حاد بر لرزش بدن

لرزش در کار

مطالعات اپیدمیولوژیک افزایش خطر سلامتی برای ستون فقرات کارگرانی را نشان می دهد كه به شدت در معرض لرزش بدن هستند. چندین محقق موافق هستند كه قرار گرفتن در معرض لرزش كل بدن می تواند منجر به افزایش درد كمر و عوارض جانبی ستون فقرات شود.

افزایش کمردرد در نتیجه تغییرات دژنراتیو اولیه در مهره ها و دیسک ها رخ می دهد. بخش کمری ستون مهره اغلب محل آسیب پذیری هست.
مطالعات اپیدمیولوژیک نشان داده است که لرزش تمام بدن عاملی است که در سایر خطرات سلامتی نقش دارد. نویز، فشار روانی بالا و کار زیاد می تواند به عنوان نمونه عوامل مرتبط با بیماریهای کارگران نیز باشد.

قرار گرفتن در معرض لرزش تمام بدن در فرکانسهای بالاتر از 40 هرتز می تواند باعث ناراحتی سیستم عصبی مرکزی شود.

اختلالات سیستم گردش خون در بین کارگران در معرض لرزش بدن می تواند به 4 گروه اصلی تقسیم شود.

 1.  واریکوسل در رگ های پا
 2.  بیماری های محیطی
 3.  بیماری های ایسکمیک قلب و فشار خون بالا
 4.  تغییرات عصبی عروقی

محدودیت کاملی برای جلوگیری از بیماری های ناشی از لرزش تمام بدن داده نشده است. اما راهکارهای زیر می تواند کمی این خطرات را کاهش دهد.

 

محافظت در برابر لرزش دست

برای جلوگیری از بیماری ها یا مضرات ناشی از لرزش دست، باید روشهای فنی و پزشکی شناخته و انجام شود. توصیه های مناسب به تولید کنندگان و کاربران مورد نیاز است.

 • اندازه گیری های مربوط به مدیریت باید شامل سازگاری ایمن با دستگاه و شیوه های صحیح کار و دانش و آموزش کافی برای اپراتورهایی که از دستگاه های لرزش استفاده می کنند، باشد. زیرا مشخص است که قرار گرفتن مداوم در معرض لرزش باعث افزایش آسیب های ناشی از لرزش می شود. برنامه های کاری باید انجام شود تا دوره های استراحت را در آن مشخص شود.
 • تعمیر و نگهداری دستگاه ها و اندازه گیری لرزش های دوره ای باید با دقت انجام شود. کارمندانی که در معرض لرزش قرار دارند باید در بازه های منظم تحت معاینات منظم و بازرسی های دوره ای قرار گیرند.
 • بسیار مهم است که کارگران در معرض لرزش در مورد خطرات سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض لرزش و تشخیص زودهنگام بیماریهای ناشی از لرزش و ارزیابی وضعیت سلامتی آنها آگاهی داشته باشند.
 • کارگران برای گرم نگه داشتن بدن باید لباس های مناسب بپوشند ، توصیه می شود از داروهای خاصی که بر گردش خون محیطی تأثیر می گذارند استفاده نشود و از مصرف سیگار ، الکل و دخانیات خودداری کنند.
 • دستکش می تواند برای گرم نگه داشتن دست و محافظت از آنها در برابر آسیب های مختلف مفید باشد. به اصطلاح دستکش ضد لرزش می تواند جداسازی فرکانس های بالا را از برخی دستگاه ها فراهم کند.

 

لرزش در کار

کسانی که دچار لرزش دست شدند می توانند از دستکش های ضد لرزش استفاده کنند

تیم محققان دانشگاه وسترن (Western University) معتقدند که طراحی نمونه جدید برای دستکش‌های کنترل لرزش تغییری اساسی برای بیش از شش میلیون فرد مبتلا به پارکینسون در جهان محسوب می‌شود.

آنا لوئیس ترجوس، مهندس برق و نرم افزار و استاد دانشگاه وسترن و یکی از اعضای گروه آزمایشگاه بیومکاترونیک( پیوند انسان با ماشین) این دانشگاه. در حال توسعه یک رویکرد جدید برای طراحی یک فن‌آوری پوشیدنی است. که به مبتلایان پارکینسون اجازه می دهد تا در حین انقباضات ناخواسته عضلانی کاهش دهنده یا حتی محدود کننده عضلات، یک موتور آنها را کنترل کند.

این انقباضات، معمولا با اختلالات نورولوژیک و دژنراتیو (تغییر آسیب شناختی پس رونده در سلول یا اجزای آن و یا بافت است که در نتیجه آن ممکن است کارکرد سلول مختل شود) مرتبط هستند. گفتنی است بیش از ۲۵ درصد افراد مبتلا به پارکینسون دارای لرزش به هنگام حرکت هستند.

لرزش دست در افراد مبتلا به پارکینسون

ترجوس گفت: اگر فرد مبتلا به پارکینسون که دچار لرزش است را ببینید. آن‌ها این لرزش را در تمام بدن خود دارند ولی تنها لرزشی که در انگشتان آنهاست، این افراد را از انجام فعالیت‌های روزانه شان منع می‌کند.

به جای سرکوب این لرزش‌ها، کاری که اکثر دستگاه های مهار کننده لرزش انجام می دهند. این دستکش های جدید و منحصر به فرد، حرکات ارادی فرد را پیگیری می‌کند. بنابراین اگر فردی در تلاش برای انجام کارهای خود باشد. این دستکش‌ها با به حداقل رساندن لرزش فرد، موجب انجام حرکت مدنظر وی می‌شود.

ترجوس افزود: برخلاف اغلب دستکش‌های دیگر، دستکش‌های طراحی شده ما تمام حرکات فرد را سرکوب نمی‌کند. عملکرد دستگاه‌های دیگر به نحوی است که زمانی که فرد بیمار در تلاش برای انجام یک کار خاص است. این دستگاه‌ها وی را حتی از انجام آن کارهم منع می‌کنند. این در حالی است که این دستکش جدید به فرد بیمار این اجازه را می‌دهد تا حرکات ارادی فرد انجام شود و در عین حال لرزش فرد رفع گردد.

وی ادامه داد، تولید این دستکش‌ها با سرکوب لرزش، به افراد مبتلا به پارکینسون اجازه می‌دهد تا وابستگی این افراد به دیگران برای انجام کارهایشان در منزل کاهش یابد.

 

مقالات دیگر

 

منبع:ایسنا
منبع:www.nedenisguvenligi.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟