یک کفش ایمنی استاندارد باید دارای چه مشخصاتی باشد؟

یک کفش ایمنی استاندارد باید دارای چه مشخصاتی باشد؟

مهم نیست که شغل شما چیست. پوشیدن کفش ایمنی استاندارد می تواند پاهای شما را  از آسیب دیدگی جدی محافظت کند. در برخی موارد پوشیدن کفش های ایمنی مناسب حتی می تواند زندگی شما را نجات دهد.

 

پژوهشگران گزارش کرده اند که استفاده از کفش هاي نامناسب علاوه بر آسيب هاي جسمي جبران ناپذير. بر اعصاب و روان و راندمان کاری فرد نيز تاثير مي گذارد. علاوه بر اين، مهره هاي کمري و گردن نيز به دليل ارتباط مستقيمي که با پا دارند. دچار آسيب هاي جبران ناپذيري مي شوند. انتخاب کفش مناسب مي تواند از بروز بسياري از ناراحتي هاي جسمي و عضلاني در فرد جلوگيري کند و سلامت قامت و روان افراد را به دنبال دارد.

برای کارگرانی که هنگام کار، پاهای آنها در معرض خطر برخورد با اجسام داغ و برنده یا سقوط اجسام قرار دارد. باید کفش و پوتین ایمنی با رعایت استاندارد تهیه شود و در اختیار آنها قرار گیرد.

ویژگی کفش ایمنی استاندارد

یک کفش ایمنی استاندارد باید دارای چه مشخصاتی باشد؟
ویژگی کفش ایمنی استاندارد

ایمنی و امنیت

مهم است که شما ویژگی های یک کفش ایمنی خوب را بدانید تا بتوانید کفش ایمنی استاندارد را انتخاب کنید.

ویژگی کلیدی کفش ایمنی که با استاندارد بین المللی تایید شده است. پنجه ی کفش است که قادر به تحمل یک فولاد غول پیکر با وزن 20 کیلوگرمی به طور عمودی از یک متر ارتفاع باشد. و همچنین بتواند  200 ژول انرژی جنبشی جذب کند.

راحتی و بهداشت

علاوه بر امن بودن، کفش ایمنی باید راحت نیز باشد زیرا کارگران اغلب به مدت طولانی باید با آنها کار کنند.

ویژگی های راحتی یک کفش عبارتند از:

  • مواد تشکیل دهنده ی کفش (که تمام سطح کفش را می پوشانند تا در برابر آب و دما, پا را محافظت نمایند). و مواد پوششی آن باید از بهترین جنس انتخاب شوند تا راحتی را برای استفاده کنندگان به همراه داشته باشد.
  • یک کفش ایمنی استاندارد باید پشتیبانی پایه و قوس، انعطاف پذیری، پاشنه پا و جذب ضربه پاشنه را فراهم کند.

طول عمر

کفش ایمنی استاندارد عمدتا از چرم گاو یا بوفالو ساخته می شوند. کفش های چرمی دارای دوام زیادی می باشند. کفش های ایمنی با جنس چرم دیرتر فرسوده می شوند و طول عمر زیادی دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقاله‌ی چرم  نگاهی بیندازید تا با ویژگی های چرم خوب و ارتباط آن با کیفیت کفش ایمنی آگاه شوید.

مزایای یک کفش ایمنی استاندارد

طبق مطالعات انجام شده در سراسر جهان، تقریبا 25 درصد از موارد ناتوانی در محل کار به علت یک یا چند نوع صدمه به پا است.

علت اصلی آسیب های وارد شده به پا و سایر اعضای بدن عدم استفاده از تجهیزات ایمنی استاندارد به خصوص کفش ایمنی استاندارد است. کفش های ایمنی می توانند درصد قابل توجهی از آسیب های احتمالی و غیر قابل پیش بینی محیط کار را خنثی کنند.

هدف گروه صنعتی یحیی آگاه سازی درست است. یعنی با دادن اطلاعات مفید و همچنین تولید کفش های ایمنی استاندارد و محصولات ایمنی بتواند خطراتی که کارگران را تهدید می نماید, کاهش دهد و ایمنی آنها را نیز فراهم کند.

پیشگیری از حوادث در کار

لغزش های غیرقابل پیش بینی, سقوط اجسام, بریدگی و … از جمله اتفاق هایی هستند که ممکن است در حین کار رخ دهد. و در نتیجه باعث ایجاد حوادث جبران ناپذیری شوند.

این اتفاق ها قابل پیش بینی نیستند. اما به راحتی می توان از آسیب های وارده ی ناشی از آنها کاست. کسب و کارها می توانند با انجام اقداماتی به راحتی این آسیب ها را به حداقل برسانند.

با این وجود، جایگزینی برای کفش ایمنی مناسب وجود ندارد که حفاظت بیشتری را در برابر، سقوط و لغزش فراهم کند. کفش ایمنی با مقدار خوبی از کشش می تواند اصطکاک را کاهش دهد و به جلوگیری از افتادن در محیط های لغزنده کمک کند.

حفاظت در برابر سوختگی

سوختگی های خطرناک ناشی از آتش سوزی های صنعتی می تواند تقریبا در تمامی محیط های کاری رخ دهد. کفش ایمنی ساخته شده از مواد محکم و با دوام می تواند از سوختگی های تند و زننده از تکه های شیمیایی، تکه های فلزی و سایر مواد خطرناک جلوگیری نماید.

گرم نگه داشتن پا در آب و هوای سرد

 

یک کفش ایمنی استاندارد باید دارای چه مشخصاتی باشد؟
یک کفش ایمنی استاندارد باید دارای چه مشخصاتی باشد؟

 

در بعضی از نقاط، آب و هوای سرد خشن ممکن است به آسیب هایی مانند نیش های یخ زده و هیپوترمی منجر شود. این خطرات را نباید نادیده گرفت.

یکی از کاربردهای کفش های ایمنی گرم نگه داشتن و حفاظت از پا در آب و هوای سرد است. تا سرمای هوا منجر به یخ زدگی و سایر آسیب های پا نشود.

مقاومت در برابر خستگی

خستگی پا مشکل بزرگی است برای تمامی کارگرانی که در مشاغل مختلف کار می کنند مخصوصا افرادی که با سطوح سختی مانند بتن و … سر و کار دارند. عضلات پا، پشت و سایر قسمت های مهم بدن می توانند خسته شوند، به ویژه هنگامی که کارکنان از کفش مناسبی استفاده نمی کنند.

کفش های ایمنی استاندارد این امکان را فراهم می کنند که هر گونه فشار غیر ضروری بر مچ پا کاهش یابد و خستگی ناشی از آن تا حد چشمگیری کم شود.

نجات دهنده در برابر خطرات برق

کارگرانی که در معرض شوک الکتریکی هستند. یا به هر نحوی با برق سر و کار دارند لازم است از کفش های ایمنی عایق استفاده کنند. این کفش ها مانع از برق گرفتگی و ایجاد آسیب به افراد خواهد شد. به شدت استفاده از آن برای محیط های مستعد توصیه می شود.

معمولا این کفش های ایمنی از چرم, لاستیک یا دیگر مواد عایق ساخته می شوند.

 

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کفش های ایمنی به مقاله ی  کفش ایمنی مناسب مشاغل مختلف نگاهی بیندازید.

 

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟