راهنما و مقررات کفش ایمنی

استاندارد OSHA - مقررات کفش ایمنی

کارکنان ساختمانی با توجه به کاری که دارند همیشه جانشان در خطر است ما قبلا در رابطه با لباس مناسب کار  صحبت کرده ایم و در این مقاله قصد داریم نکاتی را درباره مقررات کفش ایمنی و استاندارد OSHA صحبت کنیم.

همان طور که می دانید پا قلب دوم انسان است و در این زمینه باید از آن به خوبی مراقبت کرد هنگامی که کارکنان کفش ایمنی مناسبی را به پا کنند خطرات کاهش راندمان کار افزایش و همچنین بهر ه وری و روحیه کارکنان بالا می رود.  حال سوال پیش می آید که چگونه کفشی را انتخاب کنیم که واقعا تمام استانداردهای جهانی را رعایت کرده باشد در ابتدا شما باید مقررات کفش ایمنی که توسط (OSHA) مشخص می شود را آگاهی کافی داشته باشید.

 

تاریخچه، دلایل ایجاد و اهمیت سازمان OSHA

 

کنگره آمریکا در سال ۱۹۷۰ بر اساس قانون ایمنى و بهداشت شغلى سازمان OSHA را تأسیس کرد. OSHA مخفف عبارت Occupational Safety and Health Administration است. هدف از ایجاد این ساختار اطمینان از شرایط کار ایمن و سلامتى براى کارکنان زن و مرد از طریق اعمال استانداردهاى اجبارى و فراهم نمودن آموزش، مشاوره، تحصیل و توسعه بود. سازمان ایمنى و بهداشت شغلى بخشى از دپارتمان کار ایالات متحده آمریکاست و مدیر سازمان به عنوان مشاور وزیر کار در خصوص ایمنى و بهداشت شغلى انجام وظیفه مى کند. با نیک تیک همراه باشید.

این سازمان داراى یک دفتر ملى، دفاتر منطقه اى، دفاتر برنامه ریزى ایالتى و دفاتر مشاوره اى بوده و در واقع به عنوان قانون کار ایالات متحده آمریکاست. این سازمان همچنین مسئولیت امنیت و قوانین محیط کار را بر عهده دارد و در جهت بهداشت کار و ایجاد شرایط امن براى زنان و مردان یکسرى آموزش ها، اطلاعات و دوره هاى ایمنى و بهداشت برگزار مى کند. دلایل ایجاد و اهمیت سازمان ایمنى و بهداشت شغلى به شرح زیر است:

به طور متوسط در هر روز ۱۵ کارگر در اثر آسیب هاى شغلى جان خود را از دست مى دهند. به طور سالیانه بیش از ۵۶۰۰ آمریکایى در اثر آسیب هاى شغلى کشته مى شوند. در سال بیش از ۴ میلیون حادثه شامل آسیب و بیمارى گزارش مى شود.

 

استانداردهای (OSHA)

در (OSHA) مقررات های زیادی وضع شده است که مقررات کفش ایمنی در قسمت  29 CFR 1910.136 قرار گرفته است.

 

چرا استاندارد OSHA مهم است؟

 

عدم پیروی از استاندارد OSHA باعث می شود که تحریم ها و جریمه ها برای شرکت ها در پی خواهد داشت. در صورتی که رعایت این استانداردها هزینه زیادی ندارد اما برخی از شرکتها آن را رعایت نمی کنند و کفش نامرغوبی را تولید می کنند.

رعایت نکردن استاندارد OSHA  منجر به نقض حقوق بشریت است چرا که کارکنانی که کفش استاندارد نپوشند خطراتی آنها را تهدید می کند که گاهی این خطرات زیان های جبران ناپذیری را خواهد داشت.

در این استاندارد ها کارفرما باید کفشی را تولید کند که پای کارکنان از خطراتی از جمله: جریان الکتریک؛ سقوط اجسام به پا؛ له شدن ؛ شکستگی؛ لغزش ؛ محافظت نماید.

OSHA استفاده از PPE را تصدیق می کند، و همچنین  ASTM International سازمانی است که الزامات عملکرد برای کفش های محافظ در ایالات متحده را تعیین می کند. ASTM International  استانداردهای فنی برای طیف گسترده ای از محصولات انتشار می کند. که در سطح جهانی به عنوان یک سازمان استاندارد و معتبر شناخته شده است.

 

در  OSHA باید کفش ایمنی حداکثر 75 پوند فشار روی پا را دوام بیاورد و و از ارتفاع 18 اینچ پا را محافظت کند در این صورت است که لیبل 75 I روی کفش درج می شود.

براساس قانون ASTM F2413 کفش باید در برابر فشار  و ضربه مقاوم باشد. تا بتوانند برچسب I / 75 / C / 75  روی کفش ایمنی خورده شود.

نمونه اختصار های کفش ایمنی

 • C / 75 = رتبه بندی فشرده سازی
 • I / 75 = امتیاز ضربه
 • Mt / 75 = رتبه Metatarsal
 • CD = خواص هدایت کننده
 • EH = خواص خطر الکتریکی
 • SD 100 =انحلال استاتیک (1-100 مگا هام)
 • SD 35 = انحلال‌استاتیک (1-35 مگاوام)
 • PR = مقاوم در برابر ضربه
 • M = کفش اختصاصی برای یک مرد
 • F = کفش برای زن تعیین شده است
 • SD 10 =انحلال استاتیک (1 تا 10 مگا)

 

کفش ایمنی مناسب شغل خود را انتخاب کنید

 

کفش ایمنی (کفش کار) باید از آسیب ها ما را درامان نگه دارد و همچنین پای شما در آن راحت باشد. کفشهای حفاظتی طبق نوع وظایف انجام شده طبقه بندی شده اند. پارامترهای عبارتند از:

 • درجه حفاظتی
 • ضخامت و نوع مواد فوقانی
 • مقاوم در برابر شیمیایی
 • مقاوم در برابر نفوذ آب و خواص الکتریکی

تمام خطرات مرتبط با کار باید برای تعیین الزامات ویژه کفش تعیین شود.کارگاه، تعمیر و نگهداری و افرادی که در آزمایشگاههای مکانیکی یا در زمینه های زمین شناسی، کشاورزی یا مهندسی کار می کنند، باید کفش های مناسب با کلاه های فولادی را بپوشند.
همه افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند باید از کفش های محصور استفاده کنند.

 1. افرادی که در آزمایشگاه ها و یا کارگاه های که با مواد شیمیایی در ارتباط هستند کار می کنند باید کفش های که مقاوم در برابر نشت مواد خطرناک است، استفاده کنند.
 2. اندازه کفش ما مناسب باشد.
 3. پاشنه کفش نباید طوری طراحی شود که در سطح های لغزنده لغزشی ایجاد شود.
 4. عمق و عرض کافی انگشتان پا باید مد نظر گرفته شود. تا فشاری به آنها وارد نشود.
 5. پاشنه کمتر از 2.5 سانتیمتر نداشته باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟