دستکش های ایمنی، حفاظت از دست و بازو در کارهای صنعتی

دستکش های ایمنی، حفاظت از دست و بازو در کارهای صنعتی

دستکش های ایمنی کار با توجه به کاربری های و استفاده های متفاوت در هر نوع فعالیت کاری تولید و عرضه میشوند، ولی با در نظر گرفتن خطرات احتمالی کاری و طیف فعالیت های شغلی مختلفی که وجود دارد باید دستکش ایمنی مناسب را انتخاب کرد. مخاطرات بالقوه آسیب های دست و بازو می تواند تقریبا در هر صنعتی باشد. اما BLS گزارش کرده که بیش از 40 درصد صدمات رخ داده برای افراد درگیر در کارهای دستی مثل مکانیک ها, تعمیرکارها و نجارها و لوله کش ها رخ داده است. بیش از یک سوم کارگران آسیب دیده مونتاژکار, سنگ زن یا اپراتور دستگاه سنگ سمباده بودند. معمولا 20 درصد کارگران از آسیب های دست رنج می برند.

در اینحا از دستکش های ایمنی و فواید استفاده از آنها بیشتر خواهیم گفت. تا پایان با ما همراه باشید.

 

ویژگی های دستکش ایمنی

 

دستکش های ایمنی

اگر نتایج ارزیابی خطر یک محیط موید وجود مخاطرات شغلی برای دست و بازو کارگران است که با اقدامات مهندسی و اجرایی قابل حذف و یا کاهش نیستند, کارفرما موظف است ضمن تامین وسایل حفاظت از دست و بازو, از کاربرد صحیح آنها نیز مطمئن شود.

مخاطرات تهدید کننده دست و بازو

اگر کارگران به طور قطعی یا احتمالی در معرض خطرات دارای پتانسیل آسیب رسانی به دست باشند, باید برای آنها دستکش های ایمنی مختص آن کار را فراهم کرد. برخی از این خطرها عبارتند از:

 1. برش و پارگی یا خراش شدید
 2. سوراخ شدن
 3. سوختگی حرارتی
 4. گرمای بیش از حد
 5. خطرات کار با مواد شیمیایی
 6. جذب مواد شیمیایی مضر
 7. سوختگی شیمیایی
 8. تاول زدگی و تحریک (سوزش)
 9. خطرات شیمیایی

به طور ویژه دست ما بیش از دیگر اعضای بدن در معرض خطر تماس با ترکیبات شیمیایی می باشد. هیچ دستکشی نمی تواند حفاظت کافی از دست را در برابر تمامی خطرات بالقوه فراهم کند. اما به طور معمول دستکش هایی هستند که حفاظت از دست ها را در برابر بسیاری از مواد شیمیایی تامین می کنند. با توجه به موارد گفته شده انتخاب مناسب ترین دستکش برای کاربردی خاص، نکته حائز اهمیتی می باشد.

در هنگام انتخاب دستکش ها برای حفاظت در برابر خطرات مواد شیمیایی باید موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

انتخاب مناسب ترین نوع دستکش ایمنی برای یک کاربرد ویژه

 

دستکش های ایمنی
دستکش های ایمنی

 

برای داشتن یک انتخاب مناسب لازم است تا این نکات را مد نظر قرار دهید:

 • تعیین خواص سمی ماده شیمیایی به خصوص قابليت ماده شيميائي براي ايجاد اثرات موضعي بر روي پوست و يا عبور از پوست و ايجاد اثرات سیستمی
 • تعیین مدت زمان استفاده از دستكش
 • اطمينان از اينكه كارگران قادرند دستكش را طوري درآورند كه از آلودگي پوست جلوگيري نمايند
 • مشخص نمودن اينكه آيا دستكش مي تواند دوباره استفاده شود.

نكات كليدي در استفاده از دستکش های ایمنی

 • مطمئن شويد كه كاربران، آلرژي يا حساسيتي به دستكش ندارند. به عنوان مثال دستكش هاي لاتکسی از لاستیک هستند و پروتئين هاي موجود در لاستیک باعث ايجاد حساسيت پوست و سيستم تنفسي مي شوند. اگر شما از دستكش لاستیکی استفاده مي كنيد، دستكش فاقد پودر و داراي حداقل پروتئين آزاد را به كار ببريد. اگر امكان پذير باشد، بهتر است كه يك ماده جايگزين بجای لاتکس استفاده كنيد.
 • مطمئن شويد كه اين وسايل فيت كاربر بوده و به درستی برای شغل مورد نظر انتخاب شده اند. به عنوان مثال نبايد هيچ فاصله اي بين دستكش و آستين كاربر در حين كار با مواد شيميائي خطرناک وجود داشته باشد.
 • مطمئن شويد كه كاربران مي توانند با دقت دستكش را بدون آلودگی دستها و داخل دستكش، درآورند. آلاینده هائي كه مي توانند به داخل دستكش نفوذ كنند و به طور دائمي در تماس با پوست قرار گيرند، ممكن است باعث آسیب جدی شوند. خيلي از افراد روش صحيح پوشيدن و درآوردن دستكش را ياد نگرفته اند كه اين بدان معني است كه دستكش ها هنگام پوشيدن براي بار دوم يا دفعات بعدي آلوده مي شوند.
 • مطمئن شويد كه كاربران هنگام تعويض دستكش ها، دستهاي خود را به طور كامل تميز مي كنند و دستهاي خود را حداقل روزي يك بار مرطوب مي كنند.  دستكش ها را به طور منظم امتحان كنيد و اگر پوسيده يا خراب هستند، آنها را دور بياندازيد. آنها بايد عاري از هر گونه سوراخ، پارگي و ذرات آلوده باشند و شكل و حالت آنها نبايد متلاشی باشد.
 • يك دستكش را براي طولاني مدت استفاده نكنيد، چون مي تواند باعث افزايش زياد رطوبت (تعريق) پوست شود كه مي تواند باعث تحريك پوست گردد.

استفاده از کرم های محافظ، آری یا خیر؟

از كرمهایی كه گاهي اوقات به عنوان كرم محافظ به جاي دستكش هاي منتخب تبلیغ می شود، قبل از كار استفاده نكنيد. اين كرمها به چند دليل وسيله حفاظت فردي نيستند:

 •  حفاظت کامل در برابر مخاطرات را تأمين نمي كنند
 •  كارگران ممكن نيست كه از آنها به طور صحيح استفاده كنند و بخشي از پوست ممكن است كه بدون محافظ كرم باشد
 •  هيچ اطلاعاتی در مورد نرخ نفوذ مواد از داخل اين كرمها وجود ندارد
 • بدون اینکه کارگرد متوجه شود، اين حفاظت ممكن است در حين كار برداشته شود
 • دستكش ها باید به دقت براي حفاظت و مقاومت در برابر مواد شيميائي به خصوص براي مخلوطي از اين مواد، انتخاب شوند و بيشتر از مدت زمان پيشنهادی مورد استفاده قرار نگیرند. توليد كننده گان، مدت زمان نشتي محصولات خود را توصيه خواهند كرد.

 

مقالات پیشنهادی برای مطالعه بیشتر:

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟