تجهیزات ایمنی در حفاری

۱۰ نکته ایمنی در حفاری و ایجاد گودال

اداره ی ایمنی حفاری را یکی از خطرناک ترین فعالیت ها در ساخت و ساز و صنعت آب و برق به شمار می آورد. و این به این دلیل است که خطر ریزش گودال برای کارگران و کارکنان بسیار بالا می باشد.

همچنین طبق نظر این اداره، یک مترمربع از خاک می تواند خود به تنهایی وزنی به اندازه یک خودرو داشته باشد. متاسفانه، ماهانه چیزی حدود ۲ آمریکای در آمریکا به دلیل ریزش و فروپاشی چاه و گودال جان خود را از دست می دهند.

با داشتن دانش درست و دانایی از قوانین و همچنین استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب، می توانید به میزان صدمات و میزان مرگ و میر ناشی از حفاری را کاهش داد.

نکاتی که درباره ایمنی در حفاری باید دانست

هیچگاه وارد گودال و یا خندق بدون محافظ نشوید. دستگاه و ماشین آلات سنگین را از محل و لبه ی حفاری دور کنید. همچنین خاک و ابزار دیگر را نیز حداقل به فاصله ۱ متر از لبه ی گودال و یا قسمتی که کنده شده قرار دهید.

و اگر جایی که در آن مشغول به کار هستید، به اندازه ی کافی فضای کافی ندارد، پس در نتیجه خاک آن مکان را تا پابان حفاری به جای دیگری منتقل شود.

قبل از شروع حفاری لازم است تا تیم حفاری اطلاع دقیق از محل لوله های آب و برق به دست آورد.

پیش از شروع کار و پس وقوع طوفان و یا هر گونه واقعه ی دیگری که می تواند موجب تغییرات در گودال یا حفره شود آن را به دقت بررسی کنید.

این بررسی باید توسط یک متخصص انجام شود. بر اساس قوانین اداره ایمنی و سلامت این فرد باید با کفایت و دارای دانش کافی در این زمینه باشد. تا بتواند خطرات احتمالی را پیش بینی کند و پیشنهادهای لازم برای رفع آنها را مطرح نماید.

اگر محل حفاری در مکان پرترافیک و ازدحام می باشد، کارگران برای جلوگیری از تصادف با وسایل نقلیه ی در حال رفت و آمد باید ازلباس و جلیقه های ایمنی با میزان آشکاری بالا استفاده کنند.

افزایش سطح آگاهی

سطح آگاهی کارگران را از خطرات موجود در حفاری و همچنین انجام اقدامات ایمنی احتیاطی مناسب بالا ببرید. و یکی از راه های مقرون به صرفه برای انجام چنین کاری می توانداستفاده از ویدیوها و دی وی دی های آموزشی باشد. این ویدو ها با ارائه اطلاعات دقیق و کامل در خصوص مقررات و دستورات حفاری و ایمنی در صنعت ساخت و ساز، اطلاعات افراد را می توانند با کمترین هزینه بالا می برند.

از کارکردن در زیر اشیا، مواد، و اجسام سنگین کاملاً خوداری کنید. در صورتی که عمق گودال و حفره ی ایجاد شده بیش از ۱٫۵ متر باشد، باید پیش از شروع کار شرایط جوی را بررسی کرد.

اگر در نتیجه ی آزمایشات صورت گرفته، میزان اکسیژن هوا کم نشان داده شود و این که نشانه ای از گازهای سمی و خطرناک وجود داشته باشد، کسی نباید وارد گودال و یا حفره شود.
با ایجاد سیستم محافظت می توانید از کارگران در برابر ریزش های احتمالی محافظت و مراقبت کنید.

بعضی از سیستم های موثر در محافظت کارگران و کارکنان به شرح زیر می باشند:

نیمکتی (پله ای): ایجاد پله در دو طرف حفره یا گودال
شیبدار: ایجاد شیب در دو طرف کانال یا گودال
شمع کوبی: نصب هیدرولیک آلومینیومی به منظور پشتیبانی و جلوگیری از حرکت خاک
سپرگذاری: محافظت از کارگران در برابر حفاظ و سپرهای مخصوس گودال
در زمان طراحی، راه اندازی و ایجاد یک سیستم حفاظت گودال باید به یک سری ازنکات توجه داشت، از جمله: کیفیت خاک، تغییرات جوی و اقلیمی، پروژه های در حال پیشرفت نزدیک حفاری، و این که آیا مواد از داخل حفره یا گودال بیرون آورده خواهند شد یا اینکه درون گودال باقی خواهند ماند.

 

ایمنی در حفاری
ایمنی در حفاری

 

برنامه ریزی و اجرای سیستم های حفاظت حفاری باید زیر نظر یک فرد با کفایت و شایسته انجام شود.

ایجاد راه های ورود و خروج به گودال و حفره

براساس دستورات ادراه ی سلامت و ایمنی شغلی (OSHA) در صورتی که اگر عمق یک چاله بیش از ۱٫۵ متر بود، تمامی کارکنان و کارگران باید برای ورود و خروج از به چاله از نردبان و پله استفاده کنند. نردبان باید به اندازه ی ۱ متر بالا از سطح گودال باشد.

کارفرمایان مشاغل می توانند با یاد آوری مرتب خود به کارگران و کارکنان مانع از وقوع حادثه و همچنین صدمه و مرگ کارکنان خود شوند. که برای اینکار می توان از نصب و نشر علائم و دستورات استفاده کرد. این هشدارها می توانند تفاوت بین تصمیم گیری صحیح و غیر صحیح در محل کار باشد.

خطرات حفاری یکی از خطرات بسیار رایج در مرگ کارگران در کارهای ساختمانی می باشد، که می توان از وقوع آنها جلوگیری کرد.

آموزش صحیح و پیروی از دستورات و قوانین می تواند در پیش گیری و جلوگیری از وقوع چنین حوادثی کمک کند.

 

سایر مقالات برای مطالعه بیشتر:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟