استاندارد پوتین ایمنی

پوتین ایمنی

استاندارد پوتین ایمنی برای بار اول در سال 1344 اجرایی شد. و اکنون طبق قوانین استاندارد های ایران نیز در سه بند اجرایی می شود. اهداف این سازمان برای اجرای کردن قوانین و مقررات این است که هر نوع پاپوشی را برای کار خاصی مد نظر گرفته شود و از آن استفاده کنند. همچنین اطمینان پیدا کنند که یک پوتین ایمنی آن ویژگی های که یک کفش ایمنی باید داشته باشد را دارا باشد.

استاندارد پوتین ایمنی

طبق استاندارد های موجود، کفش های ایمنی باید در برابر نفوذ اجسام تیز به داخل و کف آن مقاوم باشند. و نیروی که برای نفوذ به زیره آن لازم می باشد باید حداقل 1100 نیوتن باشد.

کفش ایمنی ضد الکتریسیته ساکن می باشند. و باید طبق استاندارد ملی تعیین شده پس از قرار گیری در هوای خشک و هوای مرطوب، مقاومت الکتریکی آن از 100 کیلو اهم بیشتر و کمتر یا برابر 1000 مگا اهم باشد.

کفش ایمنی عایق الکتریکی باید طبق استاندارد که طبقه بندی بشوند و در کلاس الکتریکی 0 یا 00 قرار گیرند.

ضربه گیری پاشنه کفش ایمنی نباید از 20 ژول کمتر باشد.

طبق استاندارد ملی که برای کفش های ایمنی در نظر می گیرند. باید میزان عایق بودن کفش ایمنی در برابر گرمای زیرین آن ها در سطح فوقانی دما حداکثر 22 درجه سلسیوس باشد. و نباید دچار شکستگی یا تغییر شکل شوند زیرا باعث کاهش کارایی آن ها می شود.

میزان عایق بودن در برابر سرما در کفش های ایمنی باید طبق استاندارد کاهش دما در سطح فوقانی کفی باید حداکثر 10 درجه سلسیوس باشد.

در کفش ایمنی باید مقاومت به آب طبق استاندارد، به حدی باشد که پس از 100 بار طی مسیر کل مساحتی که آب به آن نفوذ پیدا می کند. نباید بیش از 3 سانتی متر مربع باشد یا پس از 15 دقیقه نباید آب نفوذ پیدا کند.

مقاومت کفش ایمنی

بر اساس استاندارد در برابر اجسام داغ و تماسشان با جسم داغ، در کفش های چرم باید به گونه ای باشد که پس از خم شدن حول میله نباید آثار ترک و سوختگی که به داخل لایه کوروم پیشرفت می کند دیده شود. کفش های پلاستیکی و پلیمری هم نباید ذوب شوند و هنگامی که حول میله ای خم می گردند نباید هیچ گونه ترکی بر روی آن ها ظاهر شود.

 استاندارد HSE

طبق استاندارد HSE که کفش ایمنی را از پوشش های حفاظتی کار های سخت و دشوار می داند. همه‌ی افراد و کارکنان محیط های کار خطرناک باید از کفش ایمنی و پوشش ایمنی مناسب استفاده کنند.

بر اساس این استاندارد در جلوی کفش های فولادی از قطعه ای فلزی استفاده می شود تا از انگشتان پا محافظت کنند. و مطابق آن تمامی کفش های کارکنانی که با برق کار می کنند و امکان برق گرفتگی در کار آن ها وجود دارد. باید بدون میخ باشد تا از برق گرفتگی محافظت کند.

طبق استاندارد HSE کفش های ایمنی را از یک ماده انعطاف پذیر مثل پلی اورتان PU می سازند و پنجه آن ها هم مطابق همان استاندارد می تواند از جنس چرم که عایق برق است و یا PVC که عایق شیمیایی می باشد ساخته می شود .

مقالات مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟