استفاده از تجهیزات حفاظت فردی چه فوایدی دارد؟

تجهیزات فردی

بسیاری از کارفرمایان، به وظایف اولیه خود در رابطه با فراهم نمودن تجهیزات حفاظت فردی (PPE) در سر کار، آگاه هستند. ولی آیا آنها واقعا ارزش و اهمیت لباس کار را در حفظ ایمنی و سلامت سازمانشان، مورد توجه قرار می دهند؟

کارفرمایان باید فراهم نمودن لباس ایمنی را برای محافظت از کارکنانشان در هنگام انجام وظیفه در یک محیط پر خطر، ضروری بدانند.

هنگامی که یک شخص مجبور به انجام وظیفه در یک محیط خطرناک می باشد، در صورتی که این فرد احساس امنیت کامل نکند، بیشتر از آنکه به انجام وظیفه خود به صورت کارآمد و موثر توجه نماید، تمام تمرکزش بر این است که تا آنجایی که می تواند خود را از خطرات احتمالی حفظ کند.

داشتن لباس های ایمنی با ویژگی های محافظتی اساسی، به غلبه بر خطرات کمک می کند. ولی آیا واقعا این امر به کارکنان در جهت آسایش، راحتی و همچنین موثر بودنشان تا جای ممکن، کمکی می کند؟

 

خطرات احتمالی و ضرورت استفاده از تجهیزات حفاظت فردی

برای مثال اگر کارکنان مشغول به کار در محیط های گرم باشند باید سوال های زیر را در مورد لباس های آنها پرسید.

آیا جنس پارچه این لباس ها مناسب استفاده در این محیط گرم است؟ به عبارتی قابل تنفس است؟

آیا الیاف این پارچه خاصیت جذب عرق را دارند؟

آیا لباس های گشاد و بزرگ کارگرها را محدود کرده است و آنها نمی توانند حرکت کنند؟

زمانی که نوبت به خریداری اموال جدید برای یک شرکت می رسد، اگر قرار باشد مدیریت شرکت به موضوعاتی مثل بازدهی، عملکرد اجرایی و ارزش و اعتبار توجه کند، بهترین تجهیزات را انتخاب خواهد کرد. در صورتی که بازدهی یک شرکت به واسطه یک قطعه جدید از تجهیزات، بهبود یابد. هزینه صرف شده برای تهیه آن قطعه توجیه می شود.

آیا این، مشابه همان شرایطی است که به کارکنان خود و سلامتی آنها و لباس های ایمنی شان توجه می کنیم؟ در بسیاری از موارد، مدیران تنها سطح اولیه از محافظت را برای پیشگیری از مخاطرات مورد توجه قرار می دهند، اما آیا آنها واقعا درباره کیفیت و موارد در دسترس، و اینکه چطور لباس های کار بی کیفیت می تواند از کارکنان محافظت کند و در عین حال بتواند در بهره وری آنها موثر باشد، فکر کرده اند؟

حس عزت نفس در کارگرها

کارکنانی که برایشان لباس های باکیفیت و متناسب با اندامشان فراهم می گردد. انگیزه بیشتری برای کار دارند و احساس ارزشمند بودن می کنند. در نهایت این امر می تواند در حفظ و استخدام نیروی کار، کمک شایانی کند.

مخاطرات بسیاری در محل کار وجود دارد مانند خطرات مربوط به برق، آتش سوزی و خطرات ناشی از مواد شیمیایی و ماشین آلات و… . خطرات می تواند حتی منجر به مرگ و میر یا از دست دادن دست و پا یا از بین رفتن بینایی شود.

خطرات پنهان دیگری نیز وجود دارند که لزوما باعث بi وجود آمدن مشکل آنی نمی شوند. اما می توانند باعث بروز مشکلات مهمی برای شنوایی ، پوست، ریه و مشکلات تنفسی گردد.

کارفرمایان همیشه باید جای خطر را به آسایش بدهند. عامل آسایش نباید تنها از نقطه نظر تولیدات و بهای آن در نظر گرفته شود. بلکه با درک صحیح و شناخت کافی می توان به این نتیجه رسید که اگر تجهیزات محافظت شخصی درست انتخاب نشود، می تواند عواقب مرگباری داشته باشد. به عنوان مثال، لباس ایمنی گشاد، می تواند به راحتی به ماشین آلات گیر کند و باعث بروز یک اتفاق جدی شود.

 

انواع خطرات کاری

در انجام ارزیابی خطر، درک ماهیت خطر، حد و میزان خطر، از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال اگر یک خطر مربوط به سر و صدا باشد، مهم است که این صدا چقدر بلند باشد و در چه فرکانسی اتفاق افتد؟ یا اینکه اگر یک فرد در یک محیط با درجه حرارت بالا کار می کند، دما چقدر بالاست و آنها برای چه مدتی در آن دما کار می کنند؟

ارزیابی خطرات کاری

بدیهی است، هرکسی که در حال انجام وظیفه است می تواند در معرض آسیب باشد ولی شخصی که خطر را ارزیابی می کند، نیاز دارد بداند چه افرادی در معرض خطر هستند و آیا برای آن شخص، مسئله ای وجود دارد که باعث گردد او را در انجام وظیفه اش تحت تاثیر قرار دهد یا خیر. برای مثال، کسی که مبتلا به آسم است، در مواجهه با یک محیط گرد و غبار، نسبت به شخصی که چنین عارضه ای ندارد، بیشتر در معرض خطر می باشد. با درک کامل آن شخص و مشکلاتش، شما می توانید ابزار محافظت شخصی مختص به او را برایش مهیا کنید.

در هنگام ارزیابی خطر، باید توجه داشت که شخص در چه محیطی کار می کند و حرکات و جابجایی هایی که مجبور است در حین انجام وظیفه داشته باشد، در چه سطحی است. اگر آنها در محیط خیلی گرم کار می کنند، باید کارفرماها پارچه های مخصوصی برای تنفس پوستشان و خنک نگه داشتن آنها در نظر بگیرند. به علاوه، کیفیت محافظتی آن نوع پارچه نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در صورتی که شخص نیاز به حرکات و جابجایی هایی برای کارش دارد، باید لباس سبک و جمع و جور به تن کند تا لباس او مانع فعالیت هایش نگردد.

 

انواع کنترل ها و نظارت کاری

این کنترل ها می توانند در اشکال سنتی، از جمله لباس های محافظتی، کرم های محافظ و یا دستکش ها، اجرا شود. پس از انجام ارزیابی مربوط به یک شخص، شما می توانید کاملا بفهمید که چگونه کنترل های موجود می توانند موثر واقع شوند. و اینکه آیا می توان با در نظر گرفتن کنترل های دیگر، محیط ایمن تر و سازنده تری را مهیا کرد یا خیر.

کنترل و نظارت بر کار و استفاده از تجهیزات حفاظت فردی

همانطور که قبلا ذکر شد، یک کارفرما بهترین تجهیزات را برای کارخانه خود فراهم خواهد کرد، در صورتی که تصور کند از این سرمایه گذاری، بازده و درآمدی حاصل می کند و همینطور، تجهیزات مربوط به بهداشت و ایمنی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

موارد بسیاری هستند که از ما در برابر عواملی مانند گرد و خاک و یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، محافظت می کنند. مانند یک سیستم تهویه و یا کرم های محافظ.

ماسک صورت و یا حتی یک جفت دستکش استاندارد نیز می تواند از افراد تا حد زیادی محافظت کند و حس امنیت و اعتماد به نفس را در آنها بالا ببرد.

بررسی و ارزیابی منظم خطرات

هیچ چیزی در محل کار برای مدت طولانی به یک شکل باقی نمی ماند. بنابراین ارزیابی منظم خطرات، برای آگاهی از اینکه آیا وضعیتی دچار تغییر شده است یا خیر بسیار مهم است. به طور معمول تغییرات در رابطه با یک شخص رخ می دهد. شاید یک بیماری، یا هرگونه تغییر در وضعیت شخصی که به کار مشغول است. یا همچنین تغییر در فرایند مفروض، یا تولیدکننده ها یا نهادهای نظارتی که ممکن است ماهیت تغییر کنند و در معرض محدودیت هایی قرار بگیرند.

تولیدکنندگان، برگه های اطلاعات ایمنی مواد (MSDS) را مهیا می کنند و این برگه های اطلاعاتی، به صورت سالانه به روز می شوند. به این ترتیب، این موارد باید همواره بررسی شوند تا معلوم شود که آیا کارمندان با پوشیدن تجهیزات حفاظت فردی باز هم به طور کامل محافظت می شوند یا خیر؟

 

کاهش خطرات یا کنترل آنها؟

علاوه بر ارزیابی اینکه چطور کارمند مورد نظر می ‎تواند به وسیله لباس ها محافظت شود. یک رویکرد بهتر نیز باید مورد توجه قرار بگیرد مبنی بر اینکه آیا خطرات می توانند کاهش یابند یا به طور کلی حذف شوند. به عنوان مثال، حفاظ های نصب شده در ماشین آلات می توانند خطر بریدگی انگشتان یا دست‎ها را در حین عملیات کاهش دهند. و ماشین های مخصوص تهویه نیز می توانند از دود و گرد وغبار موجود در محل کار، بکاهند.

به طور کلی ما باید کل مجموعه را در نظر بگیریم که عبارتست از:

 

  •  کارگر(به عنوان یک فرد)
  •  محیط کار (دما، رطوبت، نور، سرو صدا و یا لرزش)
  •  تجهیزات کار (لوازم، دسترسی به کنترل ها؛ برای مثال، نیاز به تماس با دکمه های کوچک در حالیکه شما دستکش به دست دارید).

 

با در نظر گرفتن همه موارد بالا و ارزیابی های انجام شده. و توجه به مشخصات مربوط به PPE, ما هم یک محیط ایمن و هم کارگران پربازده و سازنده را تضمین خواهیم کرد.

بسیاری از صدمات در محل کار هستند. که خیلی ناشی از خطرات مربوط به کار مورد نظر نمی باشند. بلکه در هنگام تکرار آن کار به اشخاص آسیب می رسانند و در واقع به وضعیت قرار گرفتن آن شخص در حین انجام کار مربوط می شود. این حائز اهمیت است که هنگام ارزیابی خطرات، موضوع ارگونومی مورد توجه قرار گیرد. برای مثال، در یک کارخانه، اینکه یک شخص چند وقت یکبار از یک اندامش مانند دست. با حرکات تکراری به صورت مستمر در مونتاژ قطعات استفاده می کند، مهم است؟

تجهیزات حفاظت فردی

بسیاری از بخش های بدن باید در هنگام انجام وظیفه خاص، محافظت شوند. و برای این امر، مجموعه وسیعی از لباس های ایمنی ویژه متخصصین، در بازار موجود است. با این حال، تعدادی محصولات پایه و ارزان قیمت نیز وجود دارند. که با مبلغ خیلی کم می توان آنها را به منظور محافظت از کارکنان تهیه کرد.

 

مقالات مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟