آیین نامه وسايل حفاظت انفرادي در محیط کار (لباس كار و پيش بند)

آیین نامه وسايل حفاظت انفرادي در محیط کار (لباس كار و پيش بند)

در وضعيتهای مختلف و پرخطري كه در آن مشغول به كار مي باشيم، نقش استفاده از وسايل حفاظت انفرادي (لباس كار و پيش بند) در تأمين سلامت كاركنان در مقابل صدمات فيزيكي ناشي از محيط كار بر كسي پوشيده نمي باشد. بنابراين جا دارد مديران و مسئولين در همه رده‌هاي سازماني و شركتها ابتدا خطرات محيط‌هاي كاري خود را شناسايي و سپس متناسب با نوع فعّاليتها، كاركنان را در مقابل خطرات احتمالي تجهيز نمايند.

عدم استفاده از وسايل حفاظت انفرادي كه در اختيار كاركنان قرار مي گيرد به منزله تخطّي از مقررات جاري ايمني در شركت تلقي مي گردد و مسئولين ايمني مي توانند با چنين كاركناني كه بدين طريق خود را در معرض حادثه قرار مي دهند متناسب برخورد نمايند.

وسايل حفاظت انفرادي

وسايل حفاظت انفرادي شامل پوشش ها و لوازم مختلفی است. این لباس ها متناسب با محیط کار باید در اختیار افراد قرار گیرد تا خطرات احتمالی را به حداقل برسانند. برخی از این تجهیزات عبارتند از:

 

  1. لباس كار
  2. پيش بند
  3. كلاه ايمني
  4.  كلاه كار و سربند
  5.  ماسك جوشكاري و عينك و ساير انواع حفاظ گوش
  6. كمربند حفاظتی
  7. کفش ها و گترها
  8. دستکش ها

 

افزایش عملکرد در کار با انتخاب لباس کار
استفاده از لباس کار

 

 لباس كار

لباس کار به عنوان یک پوشش سراسری تن، دست و پاها را در مقابل شرایط محیطی حفاظت می­کند. ساده ترین شکل لباس کار در دو فرم ظاهری پیراهن و شلوار (دو تکه) و نوع یکسره است. این لباس های کار از جنس الیاف طبیعی و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی و در مواردی به طور کامل از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید می­شود. بدیهی است هر چه الیاف به کار رفته شده در پارچه طبیعی­ تر باشد، تبادل حرارتی آن آسان‌تر است.

آیین نامه وسايل حفاظت انفرادي؛ لباس کار

1-1. لباس كار بايد با توجه به خطراتي كه در حين كار براي فرد مربوطه پيش می آید، انتخاب شده و به ترتيبي باشد كه از بروز خطرات تا حد ممكن جلوگيري نمايد.

1-2. لباس كار بايد مناسب با بدن فرد استفاده كننده بوده و هيچ قسمت آن آزاد نباشد. كمر آن هميشه بسته و جيب‌های آن كوچك بوده و حتي الامكان تعداد جيبها كم باشد.

1-3. كاركناني كه با ماشين كار مي كنند و يا در جوار ماشين آلات مشغول كار هستند، بايد لباس كاري در برداشته باشند كه هيچ قسمت آن باز و يا پاره نباشد. بستن كراوات، آويزان نمودن زنجير ساعت و كليد و مانند آنها روي لباس كار اكيداً ممنوع است.

1-4. در محل كاري كه احتمال خطر انفجار و يا حريق باشد، استفاده از يقه نورگير (آفتاب گردان) و زه و دسته عينك كه از انواع سلولوئيد ساخته شده اند و همچنين همراه داشتن ساير مواد قابل اشتعال براي كاركنان مربوطه اكيداً ممنوع است.

1-5. در صورتي كه انجام كاري ايجاب نمايد كه فرد آستين لباس كار خود را به طور مستمر بالا بزند، بايد از لباس كار آستين كوتاه استفاده نمايد.

1-6. كاركناني كه در محيط آلوده به گرد و غبار قابل اشتعال و انفجار و يا مسموم كننده به كار اشتغال دارند نبايد لباس هاي جيب دار و يا لبه دار (دوبل شلوار) بپوشند. چون ممكن است گرد و غبار مزبور در چين و لبه لباس باقي بماند.

تناسب لباس کار انتخابی با محیط مورد استفاده

1-7. لباس کار و كلاه حفاظتي مخصوص كاركناني كه با مواد خورنده و يا مضر كار مي كنند بايد آب و گاز در آن نفوذ ننموده و جنس آن مناسب با نوع ماده و يا موادي كه با آنها كار مي كنند، باشد.

1-8. برق كاران نبايد در موقع كار حلقه و انگشتر و دكمه يا نشان فلزي و امثال آن در برداشته باشند.

1-9. لباس کار آغشته به روغن و يا گريس بايد فوراً از تن خارج شود چون ممكن است ايجاد ناراحتي پوستي نمايد.

1-10. لباس نسوز مخصوص حفاظت در مقابل حريق و يا انفجاري كه ممكن است ناگهان در حين انجام كار پديد آيد بايد لباس كاملي كه کلاه حفاظتی و دستكش و كفش از يك تكه و سرهم است، ساخته شده باشد.

1-11. وسايل حفاظت انفرادي كاركناني كه با مواد راديواكتيو كار مي كنند بايد طبق نمونه هاي مخصوصي كه به تصويب واحد HSE رسيده است، باشد.

 

وسايل حفاظت انفرادي
وسايل حفاظت انفرادي

 

گروه صنعتی یحیی در کنار تولید کفش ایمنی با نام تجاری یحیی، در تهیه و توزیع وسايل حفاظت انفرادي از جمله انواع کلاه ایمنی، ماسک های صنعتی و شیمیایی، گوشی های صداگیر، لباس کارهای مهندسی – شیمیایی – نسوز، دستکش های صنعتی، لوازم آتشنشانی و … فعالیت می کند. 

پيش بند ایمنی

در محیط هایی که مايعات خورنده مثل اسيد و غيره وجود دارد، بايد از پیش بندهای ایمنی استفاده شود و بدن انسان را در برابر انواع اسیدها و اشعه های مختلف محافظت نمایند.

آیین نامه پیش بند

2-1. در صورت كار با قطعات دوار و متحرك ماشين ها و همچنين در جوار آنها نبايد از پيش بند استفاده شود.

2-2. چنانچه در مقابل و يا در جوار قطعات دوار و متحرك ماشين ها استفاده از پيش بند ضروري باشد، بايد پيش بند مزبور دو تيكه باشد. به طوري كه قسمت پايين تنه از قسمت بالا تنه مجزا و به قسمتي بسته شود تا در مواردي كه به طور اتفاقي قسمتي از آن را ماشين در حال كار بگيرد فوراً و به سهولت باز شود و بدين ترتيب خطري متوجه فرد مربوطه ننمايد.

2-3. پيش بندهاي مخصوص كاركناني كه در مقابل شعله و يا آتش هاي بدون حفاظ و يا در مقابل فلزات مذاب كار مي كنند. بايد تمام سينه را پوشانيده و از جنسي تهيه شود كه در برابر آتش كاملاً مقاومت داشته باشد.

2-4. پيش بند مخصوص كاركناني كه با مايعات خورنده مثل اسيدها و مواد قليايي سوزاننده كار مي كنند بايد از كائوچوي طبيعي يا صنعتي و يا از مواد ديگري تهيه گردد كه در مقابل مايعات خورنده مقاومت داشته و تمام سينه را نيز بپوشاند.

2-5. پيش بندهاي سربي براي حفاظت در مقابل اشعه ايكس هستند. این پیش بندها بايد جناق و تمام قفسه سينه را بپوشانند و 30 تا 40 سانتيمتر پائين تر از كمر را نيز محفوظ نگهدارد.

2-6. قدرت حفاظت پيش بندهاي سربي بايد لااقل معادل ضخامت يك ميليمتر سرب خالص باشد.

 

تماس با پشتیبانی
1
ارسال پیام به پشتیبانی سایت
نیاز به راهنمایی دارید؟